18 czerwca 1992 roku ruszyła telefonia Centertel. Historia telefonii komórkowej w Polsce to właściwie historia jej pionierskiego operatora – Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel, która zaczęła się w niespełna dwa lata po wprowadzeniu w Polsce gospodarki rynkowej. Już w pół roku po rejestracji spółki (grudzień 1991 r.) na terenie Warszawy i okolic można było przeprowadzać pierwsze rozmowy przez komórkę. 18 czerwca 1992 r. PTK Centertel uruchomił pierwszą sieć komórkową w Polsce NMT450i.


Autor grafiki: Maciej Bębenek

Niska jakość połączeń, potwornie wysokie ceny, brak możliwości wysyłania wiadomości SMS i wielkie jak cegła aparaty – tak wyglądała raczkująca telefonia komórkowa w Polsce.

Co ciekawe nabycie telefonu nie było w tamtych czasach łatwą sprawą, gdyż przy podpisywaniu umowy trzeba było wykazać się świadectwem pracy, lub odpowiednio mocną kartą kredytową. Sytuację zmienił rok 1998 i wprowadzenie systemów pre–paid.

Telefony w 1993 roku kosztowały tyle, co popularne maluchy. Co gorsza płaciło się również za połączenia odebrane, a rozmowa przez komórkę w miejscu publicznym była nietaktem. Minuta połączenia kosztowała około 10 złotych. Ponadto na opłacenie abonamentu w 1992 roku trzeba było wydać ok. 12 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Średnia krajowa wystarczała wówczas na 627 minut rozmowy. W ciągu 3 lat liczba abonentów przekroczyła 50 tys. Sieć rozwijana początkowo w największych miastach, potem wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych, w ciągu kilku lat pokryła swoim zasięgiem cały obszar Polski. Od 1 stycznia 2001 operator sieci zaprzestał przyjmowania nowych klientów. Sieć działała jednak aż do marca 2010 roku.

Gdy Centertel ruszał w Polsce, Europa uruchamiała już telefonię drugiej generacji. Dopiero w 1996 – znacznie później niż w innych krajach europejskich – pojawiły się u nas Era (wrzesień) i Plus (październik) – dwie cyfrowe sieci komórkowe GSM. W ciągu 20 lat telefon od czterech operatorów: PTK Centertel (Orange), Polkomtel (Plus), Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile) oraz P4 (Play – marzec 2007). Na rynku też działają operatorzy wirtualni, którzy korzystają z infrastruktury czterech głównych graczy. Z ostatniego raportu GUS wynika, że obecnie liczba abonentów i użytkowników (usługi z przedpłatą) telefonii ruchomej w końcu marca br. ukształtowała się na poziomie 56,6 mln (w tym ok. 47% to użytkownicy) i była o 0,6% większa niż w końcu grudnia ub. roku oraz o 2,6% mniejsza niż przed rokiem. Na 100 mieszkańców przypadało 147,1 abonentów i użytkowników (wobec 146,3 w końcu grudnia ub. roku).

Toporne telefony – „cegły” i „kaloryfery” pracujące w analogowym systemie NMT były pierwszymi komórkami na naszym rynku. Kto by pomyślał, że telefonia komórkowa posunie się tak na przód, że telefony to będą przenośne mini komputery.

źródło: twitter.com/RzecznikOrange, wł.

Kan