Jesteś tutaj:-, Rynek, Tablety-Cyberprzestępca – bardziej realny niż wirtualny ?

Cyberprzestępca – bardziej realny niż wirtualny ?

Już za 5 lat do internetu bezprzewodowo podłączonych będzie aż 30 miliardów urządzeń. Ta gigantyczna liczba tworząca tzw. „internet rzeczy” będzie coraz bardziej podatna na cyberataki. To na jakich zasadach oraz według jakich regulacji będą funkcjonowały przyszłe rozwiązania teleinformatyczne, będzie miało ogromny wpływ na bezpieczeństwo społeczeństw, biznesu i państw – twierdzą eksperci.

Dlaczego jesteśmy coraz bardziej zależni od cyberprzestrzeni?

Codzienna aktywność w dużej części przeniosła się do wirtualnego świata. Firmy digitalizują swoje archiwa. My bez wychodzenia z domu robimy zakupy, przelewy bankowe, tworzymy galerie zdjęć i filmów, prowadzimy prywatne i służbowe rozmowy. Funkcjonowanie w cyberprzestrzeni jest po prostu szybkie i wygodne. Wirtualny świat staje się coraz bardziej realny, a zagrożenia w cyberprzestrzeni są takie same jak te w rzeczywistym świecie. Od rywalizacji po zastraszanie, ataki destrukcyjne i zakłócające funkcjonowanie, kradzieże, włamania czy nielegelane kopiowanie i rozpowszechnianie treści. Jak społeczeństwo ma bronić się przed cyberprzęstępcami skoro w ostatnim czasie nie obroniły się duże firmy? Atak na Estonię, firmy zajmujące się infrastrukturą krytyczną, kancelarie prawne czy portal randkowy – to tylko kilka przykładów cyberataków
z ostatnich miesięcy.

Co dalej?

Europa, a w tym także i Polska, powinny stać się dużo bardziej aktywne w obszarze działań dotyczących cyberbezpieczeństwa. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zwiększenie świadomości społeczeństw na problem cyberprzestępczości. Dlatego wszelkie inicjatywy mające na celu nagłośnienie problemu są niezwykle istotne. Jedną z nich jest CYBERSEC – pierwsze w Europie Forum Cyberbezpieczeństwa. Konferencja, w której udział wezmą eksperci z całego świata odbędzie się w dniach 28-29 września w Krakowie. Instytu Kościuszki, organizator forum podkreśla, że głównym celem wydarzenia jest wypracowanie konkretnych rekomendacji działań w zakresie zapewnienia najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa. Jednym z najciekawszych punktów pierwszego dnia obrad CYBERSEC będzie sesja specjalna dotycząca walki z cyberprzestępstwami. Sesja rozpocznie się̨ prezentacją pokazującą najpopularniejsze metody działania cyberprzestępców oraz praktycznych sposobów zabezpieczenia się̨ przed nimi w celu ochrony wrażliwych danych, osobistych bądź́ służbowych.

źródło: CYBERSEC 2015 – Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa

KanAutor |2015-09-23T05:38:36+01:0023 września 2015 05:38|Kategorie: Newsy, Rynek, Tablety|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.