Jesteś tutaj:-, Rynek, Wyniki finansowe-Komputronik – miliardowy obrót w pół roku

Komputronik – miliardowy obrót w pół roku

Komputronik, dystrybutor branży IT i elektroniki w Polsce oraz operator sklepu internetowego z elektroniką www.komputronik.pl, w pierwszym półroczu roku obrotowego 2014/2015 odnotował skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 1,01 mld zł (wzrost o 28,7%) oraz 13,88 mln zł zysku z działalności operacyjnej (wzrost o 75,7%).


Zakończone półrocze to kolejny dobry biznesowo okres dla Spółki. Notujemy stabilny, dynamiczny wzrost przychodów, zachowując niemal dwukrotnie szybszą dynamikę wzrostu zysku na sprzedaży wobec wzrostu kosztów. Od wielu kwartałów jest to stała tendencja, osiągana dzięki konsekwentnej realizacji naszej strategii biznesowej
– komentuje Wojciech Buczkowski, Prezes Zarządu Komputronik S.A. Po raz pierwszy w historii Spółki w wynikach za półrocze możemy pochwalić się ponad miliardowym obrotem. Grupa, rosnąc zdecydowanie szybciej niż rynek, umocniła swoją pozycję w branży. – dodaje.

W zakończonym drugim kwartale, zysk brutto na sprzedaży wyniósł 75,12 mln zł wobec 63,57 mln rok wcześniej (wzrost o 18,2%). Wzrost kosztów działalności Grupy był niemal dwukrotnie wolniejszy i wyniósł 9,3%. Poprawie uległ wskaźnik udziału kosztów działalności w przychodach – w poprzednim roku wynosił on 7,3%, natomiast w minionym półroczu spadł o ponad 1% i wyniósł 6,2%. Zmiany odczytów najważniejszych wskaźników pozwoliły na osiągnięcie lepszych wyników operacyjnych i wypracowanie 17,94 mln zł EBITDA wobec 10,27 mln zł EBITDA rok wcześniej (wzrost o 74,7%).

Grupa Komputronik osiągnęła zysk brutto na poziomie 10,39 mln zł oraz zysk netto o wartości 8,33 mln zł wobec odpowiednio 2,76 mln zł (wzrost o 277%) i 6,26 mln zł (wzrost o 33%). Na wyniki wpływ miało zdarzenie o charakterze jednorazowym – księgowe skutki zawarcia ugody przez Grupę Komputronik ze spółką Clean & Carbon Energy SA. Po oczyszczeniu bilansu ze zdarzeń o charakterze jednorazowym, wyniki porównywalne wynoszą:

 • skonsolidowany zysk netto 6,73 mln zł wobec 4,47 mln zł rok wcześniej (wzrost o 50,5%)
 • jednostkowy zysk netto 6,38 mln zł wobec 3,42 mln zł rok wcześniej (wzrost o 86,5%)

Spółka odnotowała wzrost we wszystkich kanałach sprzedaży, przy czym najbardziej dynamiczna zmiana nastąpiła w sektorze B2B, czyli w sprzedaży do przedsiębiorstw, co z pewnością związane jest ze stałym rozwojem Spółki Komputronik Biznes i jej pierwszymi sukcesami w ramach obsługi placówek medycznych (w ramach działu Komputronik Biznes Health Care), znaczącym zwiększeniem skali działania Idea Nord oraz sukcesami Komputronik API i współpracującej Movity. Dynamiczny wzrost sprzedaży na poziomie 23% odnotowano także w kanale sprzedaży do konsumentów, tj. w salonach sieci Komputronik i przez internet. Stanowi to blisko trzykrotnie większy wzrost niż ten, który całościowo odnotował rynek.


Stale rozwijamy naszą sieć sprzedaży. Wzrasta sprzedaż do salonów franczyzowych, jednak większy nacisk kładziemy na rozwój modelu agencyjnego. Wiele salonów, które dotychczas prowadzili franczyzobiorcy, rozpoczyna działalność jako nasze agencje, co jest korzystne dla naszych partnerów, gdyż gwarantuje salonom silniejszą pozycję na rynkach lokalnych
– dodaje Wojciech Buczkowski.

źródło: Komputronik

KanAutor |2014-12-03T09:15:23+01:003 grudnia 2014 09:15|Kategorie: Newsy, Rynek, Wyniki finansowe|Tagi: , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. asff 3 grudnia 2014 w 09:19 - Odpowiedz

  czyli ugoda z Carbonem i rynek szpitali gdzie panuje drożyzna. To ,w jaki sposób funkcjonuje dział konsumencki mówi o tym ze firma nie przywiązuje do niego wagi. Drożyzna chyba najdrożej w Polsce i brak towaru na czas – fatalna obsługa zarówno sprzedaży jak i reklamacji – jednym słowem czekanie na frajera…..

  • PROZAK 3 grudnia 2014 w 18:47 - Odpowiedz

   mam podobne zdanie.

 2. rallyrychu 3 grudnia 2014 w 13:21 - Odpowiedz

  Takie zyski, a nawet nie wzięli udziału w dniu darmowej dostawy.

 3. klient 3 grudnia 2014 w 15:27 - Odpowiedz

  Zastanawiam się jak Komputronik ma sumienie do urządzeń z androidem 4.1 (mają takie na składzie) proponować do nich dodatki wymagające minimum androida 4.3.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.