No limit w komórkach do wszystkich sieci

Koniec lęków przy otwieraniu rachunków, koniec zastanawiania się, do której sieci mamy tańsze połączenia. Operatorzy sieci komórkowych wprowadzili rewolucję na polskim rynku.
Plus: Zasada jest prosta – abonent płaci miesięczny abonament i bez żadnych limitów dzwoni i sms-uje do wszystkich sieci komórkowych. W przyszłości grupa użytkowników zainteresowanych taką formułą rozliczeń może systematycznie rosnąć. Oferta „no limit” miała być sposobem na wciąż zaostrzającą się walkę o utrzymanie klientów abonamentowych i sposobem na stabilizację przychodów na kurczącym się rynku usług głosowych. Trochę więcej jak pół roku od wprowadzenia oferty nielimitowanych połączeń ze wszystkimi sieciami operatorzy przyznają, że to porażka. Według nich po wprowadzeniu ofert „no limit” zmniejszyły się wpływy od najlepszych klientów, a mniej zamożni usługi i tak nie chcą kupić. Wtórują im także Analitycy, którzy szacują, że po nielimitowaną ofertę sięga blisko kilka procent klientów. Także naszym zdaniem Operatorzy trochę zbytnio zawierzyli hasłu „No Limit” i trochę pokręcili z tymi ofertami. Wiele z nich jest dostępnych tylko dla nowych klientów. Istniejący klienci mają drożej niż reklamowano.

No-limit w pre-paid czterech operatorów

Plus: O rynku komunikacji elektronicznej można powiedzieć wszystko, ale na pewno nie to, że ktokolwiek się na nim nudzi. Przy wprowadzaniu nowej oferty można było zaobserwować zjawisko charakterystyczne dla rynku telefonii komórkowej. Dzięki pomysłowi no-limit w pre-paid ma się wrażenie, że ktoś ściągał – bo są praktycznie identyczne – po doładowaniu możemy wykonywać połączenia i SMS-ować do wszystkich sieci za darmo – ale uwaga – przez ograniczony czas.
Minus: Należy jednak pamiętać, że tego typu oferta skierowana jest do określonego segmentu rynku. Nadal jest wielu użytkowników komórek, którzy na usługi telekomunikacyjne będą przeznaczać mniejsze kwoty. Tymczasem w takich taryfach abonent telefonu na kartę, aby skorzystać z promocji musi mieć aktywne konto. Okres, na który przyznawane są nielimitowane rozmowy i SMSy do wszystkich sieci komórkowych jest zależny od kwoty doładowania. Im wyższe doładowanie, tym dłużej trwa No Limit, a stan konta klienta pozostaje nieruszony i znajdujące się na nim pieniądze można wykorzystać później na to, co się chce.

GUS: w Polsce działa obecnie 53,1 mln kart SIM

W końcu września br. liczba abonentów i użytkowników (usługi z przedpłatą) telefonii ruchomej (komórkowej) ukształtowała się na poziomie 53,1 mln (w tym ok. 54% to użytkownicy) i była o 7,5% większa niż przed rokiem oraz o 4,7% wyższa niż w końcu grudnia ub. roku. Na 100 mieszkańców przypadało 137,8 abonentów i użytkowników (wobec 131,5 w końcu grudnia ub. roku oraz 128,2 mln rok wcześniej). W ciągu trzech kwartałów br. przybyło ok. 2,4 mln abonentów i użytkowników (wobec 1,9 mln przed rokiem). Warto dodać, że w tym okresie nastąpiła zmiana na pozycji lidera rynku mobilnego w Polsce. PTK Centertel ( Orange) zastąpiła Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile), która na koniec września PTC obsługiwała bazę 15,575 miliona klientów i jest tym samym największym operatorem komórkowym w Polsce.
Minus: Przypominamy, że rozbieżności w publikowanych przez operatorów danych wynikają z różnych definicji aktywnej karty SIM. Brak jednoznacznej definicji i metodologii uznania karty SIM za aktywną sprawia, że nie jest znana realna liczba używanych kart SIM w Polsce.

LTE 150 Mb/s

Plus jako pierwszy operator na świecie zaprezentował na częstotliwości 1800 MHz LTE z zawrotną szybkością do 150 Mb/s, i teraz umożliwia korzystanie z niego klientom. LTE to obecnie najszybciej rozwijająca się technologia Internetu na świecie. Obecnie prędkość powyżej 100 Mb/s oferują w Polsce bardzo nieliczni dostawcy Internetu, głównie telewizje kablowe. Prócz prędkości transmisji danych, LTE ma również wiele innych parametrów porównywalnych z Internetem stacjonarnym, a wcześniej zupełnie nieosiągalnych dla Internetu mobilnego: krótki czas zestawienia połączenia, mniejsze opóźnienia transmisji, stabilność i jakość połączenia czy wreszcie możliwość jednoczesnego korzystających z Internetu przez większą liczbę użytkowników.
Plus: Jak wynika z raportu firmy Ericsson na temat usług mobilnych (Mobility Report)LTE jest najszybciej rozwijającym się systemem w historii komunikacji mobilnej zarówno pod względem obszaru pokrycia, jak i liczby klientów. Technologia ta jest obecnie wdrażana i rozwijana we wszystkich regionach świata. Na dynamiczny rozwój LTE bez wątpienia ma również wpływ coraz większe znaczenie mobilności w naszym życiu oraz zwiększające się portfolio dostępnych na rynku urządzeń wspierających tę technologię. LTE to wolność korzystania z sieci niezależnie od tego, czy robimy to w pracy, domu, parku czy kawiarni.
Minus: Ograniczony zasięg – obecnie w sieci Plus w zasięgu technologii LTE jest 35% populacji kraju.

NFC: już można płacić telefonem komórkowym

Choć NFC technologią nową nie jest, jednak to od niedawna po raz pierwszy mówi się o NFC w kontekście powszechnego jej wykorzystania. W najbliższym czasie będzie można zostawić portfel w domu, a za zakupy zapłacić za pośrednictwem urządzenia mobilnego, po prostu przykładając T-Mobile (MyWallet), które wprowadziły je właśnie do swojej oferty.
Minus: Potrzebny jest telefon wyposażony w specjalny chip NFC. Jak się okazuje niemal wszyscy wiodący producenci nowoczesnych smartfonów wyposażają urządzenia w chipy NFC – ale te są nadal jeszcze niezbyt dostępne cenowo dla przeciętnego użytkownika. W ich szerszym dostępie pomóc mają specjalne promocje Operatorów na telefony, które uzyskały certyfikaty bezpieczeństwa dla płatności w technologii NFC .