Od 1 lipca wchodzi w życie druga w tym roku obniżka stawek MTR. To kolejny kamyk do ogródka największych polskich operatorów GSM, którzy grają na zwłokę składając w UKE kolejne prośby o zmianę treści umów pierwotnych. Powód? Bezpośrednią konsekwencją obniżek stawek hurtowych (MTR) jest spadek przychodów operatorów, zaś pośrednią – konieczność zredukowania cen połączeń dla klientów detalicznych. Dlatego niższe MTR-y to szansa głównie dla alternatywnych dostawców usług głosowych, np. operatorów telefonii internetowej.

Spadek cen MTR (Mobile Termination Rate) to wynik konsekwentnego wyrównywania poziomu konkurencyjności na polskim rynku telekomunikacyjnym. To także wyraźny sygnał z Unii Europejskiej dążącej do ujednolicenia stawek na rynku europejskim. Operatorzy GSM niechętnie podchodzą do obniżek cen międzyoperatorskich, w przeciwieństwie do popularnych VoIPów.

Jako przedstawiciel spółki, która rozwija w Polsce młody rynek telefonii internetowej, przyglądam się wprowadzanym zmianom z nieukrywanym zadowoleniem – komentuje Robert Sababady, szef projektu muff.pl. – Mniejsi operatorzy zawsze sprzyjali działaniom mającym na celu poszerzenie pola walki pomiędzy konkurencją. Właśnie dlatego zmiany UKE przyjęliśmy bez mrugnięcia okiem i natychmiast wykorzystaliśmy je do poprawy oferty dla odbiorcy końcowego. Dzięki temu, od 1 sierpnia koszt połączeń krajowych będzie wynosił w muff: 6 gr/min na numery stacjonarne oraz 15 gr/min na komórki.

Ponadto operator internetowy muff przygotował dla swoich klientów specjalną promocję na lipiec. Wszystkie połączenia na telefony komórkowe (do sieci Play, Orange, T-Mobile, Plus) będą dostępne już za 8 gr. za minutę, natomiast na stacjonarne – 3 gr za minutę.

Decyzja o obniżce cen połączeń podkreśla atuty telefonii internetowej, czyli przede wszystkim niższe niż u operatorów komórkowych koszty połączeń. Dzięki temu klienci mogą realnie odczuć alternatywę, która daje szansę zaoszczędzić w portfelu kolejny grosz. Dlatego w przeciwieństwie do telecomów, operatorzy muff jest marką stworzoną przez grupę telekomunikacyjną LoVo, która koncentruje się na świadczeniu usług dla klientów indywidualnych i osób prowadzących działalność gospodarczą. Użytkownicy muff rozmawiają między sobą za darmo. Mogą również prowadzić rozmowy na całym świecie dzwoniąc w dowolne miejsce na telefon stacjonarny i komórkowy. Dla przykładu: „1 złotówka” daje możliwość 25 minutowej rozmowy na telefon stacjonarny w sieci Orange (ex TP), 16 minutowej rozmowy z telefonem stacjonarnym w Anglii lub 16 minutowej rozmowy z Kanadą na telefon komórkowy lub stacjonarny. Ponadto oferta muff zawiera opcję dzwonienia na numery infolinii (rozpoczynające się od 0 800).

źródło: muff

Kan