Jesteś tutaj:-, Newsy, Operatorzy, Taryfy, Taryfy komórkowe-Żegnajcie opłaty roamingowe – do końca 2019 r. UE przeprowadzi przegląd rynku

Żegnajcie opłaty roamingowe – do końca 2019 r. UE przeprowadzi przegląd rynku

Po 10 latach od zgłoszenia inicjatywy likwidacji roamingu na terenie Unii Europejskiej w życie wchodzi nowy mechanizm rozliczeń. „Roam like at home” oznacza to, że od 15 czerwca 2017 r. przebywając w innych państwach UE będziemy mogli korzystać z telefonu komórkowego na takich samych zasadach, jak w kraju zamieszkania. W ciągu kolejnych 5 lat systematycznie mają być także obniżane stawki za przesył danych.


Jako ostatni krok w kierunku zniesienia do 15 czerwca 2017 r. opłat roamingowych przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji uzgodnili sposób regulacji hurtowych rynków usług roamingu (cen, jakie operatorzy naliczają sobie wzajemnie, jeżeli ich klienci korzystają z innych sieci w ramach roamingu w UE).

Negocjatorzy z ramienia UE uzgodnili następujące nowe pułapy cen hurtowych:

 • 3,2 centów za minutę połączenia głosowego, od 15 czerwca 2017 r.
 • 1 cent za wiadomość SMS, od 15 czerwca 2017 r.
 • stopniowe, rozłożone na okres 5 lat, obniżanie limitów opłat za przesył danych, z 7,7 EUR za GB (od 15 czerwca 2017 r.) do 6 EUR za GB (od 1 stycznia 2018 r.), 4,5 EUR za GB (od 1 stycznia 2019 r.), 3,5 EUR za GB (od 1 stycznia 2020 r.), 3 EUR za GB (od 1 stycznia 2021 r.), aż po 2,5 EUR za GB (od 1 stycznia 2022 r.)

Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej do spraw jednolitego rynku cyfrowego, z zadowoleniem skomentował:

– To był ostatni element układanki. Począwszy od 15 czerwca, Europejczycy mogą podróżować po UE, nie płacąc za roaming. Zadbaliśmy również o to, by operatorzy mogli w dalszym ciągu konkurować ze sobą, starając się przedstawić jak najatrakcyjniejsze oferty na swoich rynkach krajowych. Dotrzymujemy naszej obietnicy. Pragnę serdecznie podziękować sprawozdawcy Parlamentu Europejskiego, Miapetrze Kumpuli-Natri, i wszystkim negocjatorom z ramienia Parlamentu Europejskiego, a także prezydencji Malty w Radzie UE oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do pomyślnego zakończenia tego etapu. Dzięki ich wysiłkom zrealizowaliśmy nasz cel.

Porozumienie to umożliwia trwałe stosowanie zasady „Roam like at home” zarówno wobec osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, a jednocześnie zapewnia zwrot kosztów oraz zachowanie konkurencyjności krajowych hurtowych rynków usług roamingu.

Dzięki porozumieniu politycznemu dotyczącemu zasad rynków hurtowych oraz przepisom dotyczącym polityki uczciwego korzystania i zapewnienia zrównoważonego charakteru zniesienia opłat, przyjętym przez Komisję w grudniu 2016 r., konsumenci mogą korzystać z abonamentów krajowych, podróżując okresowo za granicę.

Jeżeli w trakcie roamingu konsument przekroczy limity określone w jego umowie, żadna z dodatkowych opłat nie będzie wyższa niż uzgodnione pułapy hurtowych cen usług roamingu.

 • Odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania związane z mechanizmem „Roam like at home”, np.

– W jaki sposób będę w stanie wybrać taryfę obejmującą roaming po cenach usług krajowych u swojego operatora?

– Czy mogę korzystać z roamingu po cenach usług krajowych na statkach w UE?

– Czy będę mógł korzystać z nielimitowanych połączeń oraz SMS-ów w roamingu regulowanym? można znaleźć tutaj.

 • Dodatkowe informacje dotyczące dotychczasowych zasad funkcjonowania roamingu w Unii Europejskiej oraz tego, jak na przestrzeni ostatnich 10 lat zmieniały się w Unii Europejskiej taryfy roamingowe do przeczytania tutaj.
 • Wykaz wysokości najnowszych taryf roamingowych obowiązujących od 15 czerwca oraz ogólne informacje o mechanizmie „Roam like at home” można przeczytać tutaj.

Do końca 2019 r. Komisja przeprowadzi przegląd rynku hurtowego, a najpóźniej 15 grudnia 2018 r. przedstawi współprawodawcom ocenę śródokresową.

źródło: Komisja Europejska

Kan

Play RLAH – czyli w Europie wszyscy korzystają tak, jak w kraju
Roaming: dzwoń jak z domu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
T-Mobile wprowadza RLAH, czyli roaming w UE jak w kraju dla wszystkich
Roam Like At Home – za darmowy roaming zapłacą telekomy i ich klienci
Plus – obniżka stawek roamingowych
Orange i Nju – roaming tak jak w kraju i bez gwiazdekAutor |2017-06-14T14:21:58+02:0014 czerwca 2017 14:21|Kategorie: Internet, Newsy, Operatorzy, Taryfy, Taryfy komórkowe|Tagi: , , , |2 komentarze

2 komentarze

 1. irek.kierpal99 13 marca 2019 w 16:15 - Odpowiedz

  A propos internetu ,czy może ktoś z was korzystał z kart od Simglob ? Czy to jakiś scam ?

 2. Bernard Tatarkiewicz 15 marca 2019 w 11:27 - Odpowiedz

  Witaj .jeżdżę w ramach mojej wykonywanej pracy po UE i miałem okazje nabyć kartę od Somgloba na całą Unię Europejską ,korzystam z niej od listopada 2018. Co miesiąc robię tylko doładowanie przez ich stronę .Co do ceny to nie wypowiadam się bo zaraz usłyszę , że u lokalnego operatora mam taniej ok wszystko się zgadza tylko dla mnie liczy się święty spokój nie musze nic robić bo konto doładowuje pracownik Simglob nie kupuje w każdym Państwie karty .Spokojnie bez rwania obsługuje Viber,FB Youtube nawet pokusiłem się o oglądanie filmów z Netflix .No i co ważne otrzymuje FV .A jeszcze jedno cena pakietu w Szwajcarii jest podobna jak w SG .

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.