Panasonic, jako pierwszy z czołowych producentów elektroniki na świecie, zamierza świadczyć usługi operatora wirtualnej sieci mobilnej (ang. mobile Virtual Network Operator). Dzięki temu urządzenia biznesowe będą mogły bezpiecznie łączyć się z chmurą M2M. Pierwsze testy nowej sieci miały miejsce 2 marca, podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie.

Panasonic Nubo 4G
Panasonic Nubo 4G

Panasonic zapowiedział integrację mobilnej łączności pomiędzy poszczególnymi liniami produktowymi, umożliwiając im dostęp do usług M2M w chmurze, takich jak zdalny monitoring, gromadzenie czy analiza danych. Pierwszym produktem wykorzystującym możliwości sieci M2M będzie Panasonic Nubo, czyli pierwsza na rynku mobilna kamera do monitoringu z łącznością 4G. Zaprezentowane podczas targów MWC urządzenie znajdzie szerokie zastosowanie bez względu na lokalizację, także w miejscach, w których nie ma dopływu prądu ani połączenia Wi-Fi. Wraz z kamerą Nubo zaprezentowana została również aplikacja mobilna do kontrolowania pracy urządzenia oraz dodatki, takie jak zewnętrzna bateria, zestaw czujników czy też zabezpieczony system przechowywania w chmurze, umożliwiający użytkownikowi bezproblemowe zarządzanie danymi i nagraniami z kamery.

Nubo camera
Nubo camera

Panasonic zapowiedział także dwie usługi M2M wykorzystujące wirtualną sieć łączności ruchomej. Jedną z nich będzie zdalna kontrola nad monitorami i projektorami Panasonic, która pozwoli nadzorować ich działanie tak, by zapewnić im nieprzerwaną pracę. Najważniejsze informacje, takie jak status on/off, żywotność lampy i jej temperatura będą przesyłane do chmury, co pozwoli użytkownikowi przewidzieć konieczność konserwacji urządzeń i zoptymalizować ich pracę. Czasochłonne czynności, jak wymiana lampy lub czyszczenie filtrów będzie można wówczas zaplanować z wyprzedzeniem, a nawet w całości zlecić firmie Panasonic. Przykładem wykorzystania tej usługi jest monitoring projektorów wykorzystywanych na uniwersytecie w Cardiff, który prowadzi centrala serwisowa w południowej Walii.

Co więcej, za pomocą sieci Panasonic M2M możliwe będzie zdalne monitorowanie i kontrolowanie pracy urządzeń klimatyzacyjnych. Rozwiązanie ma zapewnić maksymalny czas eksploatacji urządzeń, a także zredukować zużycie energii i emisję dwutlenku węgla. Wiodąca europejska sieć supermarketów testuje obecnie tę usługę w części swoich sklepów.

Panasonic Nubo Video Analytics
Panasonic Nubo Video Analytics

Dla Panasonic, jednego z czołowych producentów elektroniki na świecie, uruchomienie sieci M2M jest początkiem strategicznej transformacji. To pierwszy krok w kierunku podłączenia szerokiej gamy produktów Panasonic do sieci M2M, co ułatwi użytkownikom inteligentne zarządzanie procesami biznesowymi i infrastrukturą. Naszym partnerom biznesowym zapewni prostą infrastrukturę sieciową, pozwoli obniżyć kapitał zamrożony w zapasach i usprawnić obsługę ich klientów – mówi Masaki Arizono, Managing Director w PSCEU.

Globalny projekt MVNO uzupełnia lokalna sieć MVNO dla rynku japońskiego, którą uruchomiono
w październiku 2014 roku.

Połączone produkty coraz częściej pozwalają nam wypełnić lukę między tradycyjnym dla nas segmentem elektroniki użytkowej a ofertą B2B. Przykładem tego typu wszechstronnego rozwiązania jest kamera Panasonic Nubo, która pozwala na wykorzystanie technologii M2M, a jednocześnie jest przeznaczona dla użytkowników, którym zależy na elastyczności w instalacji i użytkowaniu urządzenia – dodał Masaki Arizono.

Przedstawiciele Panasonic zapowiedzieli także utworzenie Panasonic Business Software Solution Europe, powstałej w wyniku zakupu DHL Digital Solutions – zespołu funkcjonującego
w ramach DHL Specialist Services UK. Nowa spółka skupi się na zaawansowanym oprogramowaniu służącym do sterowania i zarządzania logistyką i łańcuchem dostaw.
– Utworzenie Panasonic Business Software Solution Europe jest ważnym krokiem w realizacji naszej strategii, która zakłada zapewnienie klientom biznesowym kompleksowej obsługi, od opracowania rozwiązania poprzez wdrożenie, aż po jego utrzymanie z jednego miejsca.

Połączone produkty, wirtualna sieć mobilna, oprogramowanie oraz usługi Panasonic stanowią podstawę dla zaawansowanych rozwiązań M2M. To wszystko w połączeniu z bezpośrednią relacją z klientem i umiejętnością zarządzenia projektami, pozwoli naszym klientom korporacyjnym wdrażać swoje rozwiązania szybciej i z mniejszym ryzykiem. Sądzimy, że to unikalna oferta w branży – mówi Laurent Abadie, CEO w Panasonic Europe.

źródło: Panasonic

Kan