Jesteś tutaj:-, Internet stacjonarny, Newsy, Rynek-NEXERA – rusza pilotaż szybkiego Internetu w szkołach w woj. świętokrzyskim

NEXERA – rusza pilotaż szybkiego Internetu w szkołach w woj. świętokrzyskim

NEXERA rozpoczęła pilotaż światłowodowego połączenia internetowego w dwóch szkołach podstawowych w woj. świętokrzyskim: w Janiku i Godowie. Celem pilotażu jest weryfikacja technicznych parametrów wykonanej instalacji oraz testy wykorzystania dostępu do bardzo szybkiego Internetu przez użytkowników: uczniów i nauczycieli. Jego wyniki posłużą do dalszego technicznego i komercyjnego rozwoju dostępowej sieci światłowodowej (NGA) w woj. świętokrzyskim, w którym NEXERA realizuje projekty budowy NGA w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

Uroczyste przecięcie wstęgi w sali informatycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku
Uroczyste przecięcie wstęgi w sali informatycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku

NEXERA jest jednym z największych beneficjentów drugiego konkursu POPC, którego celem jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu i likwidacja tzw. białych plam NGA, czyli miejsc na mapie Polski, które nie mają dostępu do łączy o wysokiej prędkości. Firma realizuje projekt na 13 obszarach w 4 województwach.

W województwie świętokrzyskim dostęp do sieci światłowodowej NEXERA uzyska761 szkół i ponad 105 000 gospodarstw domowych. W pierwszej kolejności do sieci podłączone będą placówki oświatowe. Zgodnie z założeniami rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) obejmującego wszystkie szkoły w Polsce, od września 2018 roku rozpocznie się uruchamianie nieodpłatnego korzystania przez szkoły z dostępu do Internetu o prędkości 100:100 Mb/s. 11stycznia oficjalnie uruchomiono pilotaż bardzo szybkiego łącza do Internetu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku. Jest to pierwszy tego typu test w szkołach objętych zakresem projektów NEXERA realizowanych w ramach drugiego konkursu POPC. W trakcie pilotażu sieć zostanie udostępniona nauczycielom i uczniom.

Uroczyste przecięcie wstęgi w sali informatycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku
Uroczyste przecięcie wstęgi w sali informatycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku

Z pomocą uczniów szkoły przeprowadziliśmy dziś eksperyment porównujący dotychczasowe łącze radiowe i nowe łącze światłowodowe. Zaproszeni goście mieli okazję przekonać się jak bardzo poprawi się jakość i prędkość połączenia internetowego w placówkach oświatowych w województwie świętokrzyskim dzięki sieci NEXERA – powiedział Paweł Biarda, Członek Zarządu Nexera Holding Sp. z o.o. – Pilotaż w dwóch pierwszych szkołach pozwoli nam testować parametry sieci i urządzeń NEXERA, a uczniom i pracownikom szkoły już dziś bardziej efektywnie korzystać z zasobów Internetu. Będziemy też prezentowali możliwości bardzo szybkiego Internetu dyrektorom i nauczycielom innych placówek oświatowych z całego województwa.

– W obecnym czasie innowacyjność pozwala na dorównanie najlepszym i wskazuje trendy rozwoju na wielu płaszczyznach. Dlatego tak bardzo ważna jest cyfryzacja. Te możliwości daje m.in. Internet szerokopasmowy, który pozwala na szybkie przekazywanie informacji w plikach o dużej pojemności. Jestem wdzięczny i dumny, że Kunów jest pierwszą gminą, w której w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku NEXERA, w ramach swoich projektów POPC, zapewniła Internet na miarę XXI wieku. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie, dające wyjątkowe możliwości rozwoju i wiedzy – powiedział Lech Łodej, burmistrz Miasta i Gminy Kunów, który nadzoruje wspomniane placówki oświatowe.

Zgodnie z harmonogramem projektu, do sierpnia 2018 roku do sieci NEXERA podłączonych zostanie ponad 2 600 placówek oświatowych, a do 2020 roku – ponad 450 000 gospodarstw domowych w województwach: świętokrzyskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim.

NOKIA jest Generalnym Wykonawcą odpowiedzialnym za projekt i budowę sieci. Wasko S.A. jest odpowiedzialna za realizację prac budowlanych w rejonie obejmującym szkoły w Janiku i Godowie.


NEXERA to wspólne przedsięwzięcieInfracapital, wiodącego europejskiego funduszu infrastrukturalnego ze znaczącym doświadczeniem w inwestycjach w sektorze telekomunikacyjnym, i Nokii, globalnego eksperta dostarczającego technologię i usługi telekomunikacyjne. Infracapital i Nokia połączyły siły aby zbudować zaawansowaną technologicznie sieć światłowodową w Polsce. Nazwa NEXERA – połączenie słów: „next” i „era” – symbolizuje nowoczesność i zaawansowanie technologiczne naszego wieku.

źródło: Nexera

KanAutor |2018-01-20T17:43:44+02:0011 stycznia 2018 13:13|Kategorie: Internet, Internet stacjonarny, Newsy, Rynek|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.