Jesteś tutaj:-, Internet stacjonarny, Newsy, Operatorzy, Rynek-SOKiK uchylił megakarę na TP

SOKiK uchylił megakarę na TP

Dziś w SOKiK zapadł wyrok w sprawie bezprecedensowej i bardzo medialnej kary w wysokości 338 mln zł, jaką ponad 4 lata temu UKE nałożył na TP. Regulator wlepił ją za rzekome nieprzedłożenie cenników i kalkulacji kosztów neostrady.

Oficjalna informacja prasowa:

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie uchylił dziś decyzję Prezesa UKE z 2007r, nakładającą na Telekomunikację Polską karę w wysokości 338 mln..

To bardzo dobra wiadomość, choć spodziewaliśmy się takiej decyzji sądu. Wcześniej stanowisko TP w tej sprawie podzielił Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Mam nadzieję, że ten wyrok zbliżył nas do ostatecznego wycofania się regulatora z niesłusznie nałożonej kary – powiedział prezes Grupy TP Maciej Witucki.

22 lutego 2007 UKE nałożył na TP karę w wysokości 338 mln zł za „niedopełnienie obowiązku dostarczenia do zatwierdzenia cennika usługi Neostrada, jak również za niewypełnienie obowiązku regulacyjnego w zakresie określania ceny usług”.

SOKiK uchylając tę karę zwrócił uwagę na brak podstaw do jej nałożenia. Powołał się przy tym na wyrok ETS (sprawa C-545/08), który orzekł, iż obowiązki regulacyjne zgłaszania cenników i kalkulacji kosztów do zatwierdzenia nie mają zastosowania do usług szerokopasmowych;

Sąd wskazał także, że Prezes UKE nie dokonał odpowiedniego sprecyzowania w sentencji decyzji za co, kara zostaje nałożona, a ponadto nie uzasadnił i nie udowodnił w sposób należyty rzekomego naruszenia przez TP przepisów Prawa telekomunikacyjnego.

Od początku mówiliśmy, że megakara została na nas nałożona niesłusznie i ma czysto medialny charakter. Neostrada, jako usługa detaliczna, nie podlega regulacjom. Sprawa otarła się nawet o Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który potwierdził nasze racje. Dziś przyznał ją także SOKiK i uchylił decyzję UKE. Nie ukrywam, że przyjmuję to z dużą satysfakcją, bo doskonale pamiętam atmosferę, jaka panowała wtedy na rynku i nagonkę na TP. Cóż jeszcze raz potwierdziło się powiedzenie, że Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy – skomentował decyzję SOKiK Rzecznik Grupy TP Wojciech Jabczyński.

źródło: www.blog.tp.pl

Kan

Autor |2011-04-18T13:53:29+02:0018 kwietnia 2011 13:53|Kategorie: Finanse, Internet stacjonarny, Newsy, Operatorzy, Rynek|Tagi: , , , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. karmel 18 kwietnia 2011 w 11:57 - Odpowiedz

    Czyli jednak nie taka zla ta TPSA jest. A UKE faktycznie troche punktow na najwieszym operatorze zbilo. Dobrze, ze sprawy sie naprostowaly.

    • znawca 18 kwietnia 2011 w 16:12 - Odpowiedz

      Sąd nie rozstrzygał, czy TPSA jest zła czy dobra. Jedynie stwierdził, że UKE nie ma podstaw prawnych do regulowania cen Neostrady, gdyż jest to oferta detaliczna.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile