Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy-Aero2 zmienia kody Captcha: Opinie i wnioski dotyczące BDI

Aero2 zmienia kody Captcha: Opinie i wnioski dotyczące BDI

Opinie i wnioski dotyczące Bezpłatnego Dostępu do Internetu udostępnianego przez Aero2 od 10 maja 2011r. – wyniki analizy za ostatnie 12 miesięcy (od 06 kwietnia 2013r. do 31 marca 2014r.). W związku z licznymi pytaniami o przyczyny czasowego wyświetlania trudniejszych kodów autoryzacyjnych, Aero2 wyjaśnia, że trudniejsze obrazki reCaptcha Google były wyświetlane w trybie serwisowym, który miał miejsce podczas minionej nocy.

W okresie od 06 kwietnia 2013r. do 31 marca 2014r. Aero 2 zgodnie z Regulaminem Bezpłatnego Dostępu do Internetu pkt. 9.9 przyjmowało opinie i wnioski dotyczące działania BDI. Opinie te były poddane uważnej analizie i przyczyniały się do stałej poprawy udostępnianego Użytkownikom dostępu do Internetu.

Opinie i wnioski, które otrzymano można podzielić na kilka kategorii:

  – uzyskanie karty SIM Aero2 BDI,

  – zasięg sieci Aero2 3G w paśmie 900MHz,

  – parametry jakościowe BDI Aero2.

Uzyskanie karty SIM Aero2 BDI

Najwięcej opinii Użytkowników dotyczyło zasad uzyskania karty SIM i czasu oczekiwania na przesyłkę z kartą. Spółka od września 2013r. zreorganizowała proces obsługi wydawania kart oraz zmodyfikowała i usprawniła obsługę. Dzięki wdrożonym mechanizmom, czas od rejestracji wniosku na stronie internetowej Aero2 do otrzymania przesyłki poleconej na adres domowy z kartą SIM, pomimo wzrastającej liczby wniosków, uległ znaczącemu skróceniu i wynosi obecnie 7-10 dni, w zależności od terminu dostarczenia podpisanych
i kompletnych dokumentów przez Zainteresowanego. Karty SIM są wysyłane drugiego lub trzeciego dnia od otrzymania kompletu dokumentów. Wcześniej proces zajmował nawet 4 – 5 tygodni. Jednocześnie usprawniony został proces odpowiadania na wiadomości otrzymane na skrzynkę e-mailową. Mimo, że miesięcznie obsługujemy od 8 do 10 tysięcy zapytań, to staramy się, aby czas odpowiedzi wynosił maksymalnie 2-3 dni robocze od otrzymania korespondencji. Większość odpowiedzi przekazywana jest jeszcze tego samego dnia roboczego.

Zrealizowane przez nas działania w zakresie rozbudowy narzędzi elektronicznych przyniosły znaczące usprawnienie procesu wydawania kart. Ponadto, od końca października Aero2 ma swój własny fan page na Facebook’u, który jest dodatkowym narzędziem bezpośredniej komunikacji z Użytkownikami.

Zasięg sieci 3G Aero2 w paśmie 900MHz

Odpowiadając na zapotrzebowanie Użytkowników BDI w analizowanym okresie spółka sukcesywnie poprawiała zasięg. W wyniku rozbudowy sieci Aero2 r. na koniec 2013 roku unikalna oferta Bezpłatnego Dostępu do Internetu stała się dostępna dla 99% populacji Polski. Informacje o kolejnych obszarach objętych działaniem sieci komunikowaliśmy Użytkownikom także za pośrednictwem Facebooka.

Parametry jakościowe BDI Aero2

Ostatnią, ale dla Spółki równie istotną jak poprzednie dwie, grupą opinii przesyłanych przez Użytkowników były przekazywane nam na bieżąco z całej Polski, informacje o aktualnym stanie działania sieci Aero2 i parametrach dostępu do Internetu, jakie uzyskują Korzystający z BDI. Z opinii tych widać rosnącą popularność BDI w całej Polsce. Korzystanie z BDI przez coraz większą liczbę użytkowników powoduje, że lokalnie występowały sytuacje pogorszenia się komfortu korzystania. Z analiz tego zjawiska widzimy, że były to sporadyczne obszary, najczęściej gęsto zaludnione. W tym miejscu warto przypomnieć, że zgodnie z Regulaminem, Bezpłatny Dostęp do Internetu jest udostępniany bez szczególnych gwarancji jakości. Wspomina o tym punkt 3.7 Regulaminu, stwierdzający iż „ (…) Operator zapewnia Bezpłatny Dostępu do Internetu w ramach możliwości technicznych (…) chyba że lokalne warunki techniczne dotyczące pojemności Sieci Telekomunikacyjnej Operatora nie będą umożliwiały takiego zalogowania. (…) Zapewnienie korzystania z Bezpłatnego Dostępu do Internetu sprawdzane jest na poziomie statystycznego Korzystającego i nie oznacza, obowiązku zapewnienia możliwości korzystania każdemu dowolnie wybranemu Korzystającemu,
w każdym dowolnie wybranym do czasie oraz w każdym, dowolnie wybranym miejscu.”

BDI jest dostępem bezprzewodowym, dlatego naturalne jest, że może pojawiać się charakterystyczne dla tego rodzaju dostępu, obniżenie parametrów sieci lub nawet ograniczenie dostępu do BDI, w zależności od liczby Użytkowników korzystających jednocześnie ze stacji bazowej, ich odległości od stacji bazowej, ukształtowania terenu lub miejsc w których korzystający używają BDI, w szczególności konstrukcji budynków.

Niektóre z opinii Użytkowników pomogły nam także szybko zauważać i usuwać lokalnie występujące awarie uniemożliwiające korzystanie z BDI. Awarie sieci radiowej, czy transmisyjnej to normalne procesy, które dotykają każdego operatora mobilnego. Ze względu na obsługę przez Aero2 klientów hurtowych parametry utrzymania sieci i szybkości usuwania awarii są w sieci Aero2 w tym zakresie bardzo wysokie, na czym korzystają też Użytkownicy BDI.

Oprócz opinii i wniosków, które wpłynęły na skrzynkę internetową Aero2 lub pocztą tradycyjną, jednocześnie także niewielka liczba opinii (skarg) w analizowanym okresie była kierowana do Aero2 za pośrednictwem Urzędu Komunikacji Elektronicznej i jego Delegatur. Łącznie było 15 Interwencji UKE.

Kierowanie skarg za pośrednictwem Urzędu, szczególnie w zakresie parametrów jakościowych wskazuje, że oczekiwania Korzystających względem BDI są wyskalowane w taki sam sposób jak dla usług komercyjnych, z tytułu których dostawcy pobierają opłaty abonamentowe. Tymczasem dostęp do Internetu oferowany przez Aero2 nie ma charakteru komercyjnego i zgodnie z treścią Decyzji Rezerwacyjnej UKE jest zbliżony do publicznych punktów dostępowych do Internetu (hotspoty). Aero2 docenia popularność BDI, jednak zwraca uwagę na fakt, że oczekiwanie od BDI parametrów identycznych, a często nawet wyższych niż od usług rynkowych są rażąco nieuzasadnione. Wskazać należy, że głównymi skarżącymi się na Aero2 za pośrednictwem Urzędu były osoby, które transferują miesięcznie ilości danych przekraczające niejednokrotnie limity określone w najdroższych ofertach komercyjnych.


Z satysfakcją zauważamy, że oferta BDI jest coraz częściej wybierana przez mieszkańców Polski i umożliwia im socjalny dostęp do Internetu
– podkreśla Aero2.

W związku z licznymi pytaniami o przyczyny czasowego wyświetlania trudniejszych kodów autoryzacyjnych, Aero2 odpowiada:


Aero2 wprowadzając mechanizm Captcha wybrało rozwiązanie reCaptcha firmy Google, które jest największym źródłem zadań CAPTCHA w Internecie. reCaptcha jest powszechnie uznawana za najbardziej skuteczny system, który wymaga stałego rozwijania systemu i ochrony przed pojawiającymi się co chwila atakami.

Z obserwacji Aero2, wynika że trudniejsze obrazki reCaptcha Google były wyświetlane w trybie serwisowym, który miał miejsce podczas minionej nocy. Aktualnie obserwujemy, że użytkownikom wyświetlane są standardowe kody do przepisania.

źródło: Aero2

KanAutor |2014-04-16T17:26:01+02:0016 kwietnia 2014 17:26|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy|Tagi: , , |27 komentarzy

27 komentarzy

 1. AK 16 kwietnia 2014 w 16:08 - Odpowiedz

  Kolejne wypociny aero2 nie wnoszące nic do problemu, który powstał po wprowadzeniu ograniczenia w BDI pod postacią kapcia. Jakiś „spec od mydlenia oczu” wyskrobał epopeje o wszystkim tylko nie o tym, co jest meritum sprawy. Niech ten „spec” napisze ile skarg wpłynęło do UKE na utrudnianie dostępu do BDI w postaci kapcia, a nie jakiegoś zasięgu czy innych bzdur.
  Skargi wpłynęły również do Sejmowe Komisji do Spraw Cyfryzacji, bo niestety, jak ktoś wcześniej zauważył, prezes UKE, nie chce lub nie może pomóc użytkownikom BDI w sytuacji, zamierzonego ograniczania przez aero2 dostępu do BDI.

  • wolek 16 kwietnia 2014 w 16:13 - Odpowiedz

   Ja nie widzę żadnego problemu. Problem widzą tylko ci co non stop ściągali, więcej niż w usłudze komercyjnej, w społecznym internecie. Dość cwaniactwa z moich podatków, bo jacyś durnie maja karty w monitoringach kasach fiskalnych, czy jadą torrenty, bo nie chcą za nic płacić. Takiego wała.

  • Blom 16 kwietnia 2014 w 16:13 - Odpowiedz

   No fakt CAPTCHA jest problemem… dla kombinatorów. Ci którzy potrzebuję takiego internetu(raczej nie zamożni) nie będą mieć problemu z wpisaniem kodu i normalnym korzystaniem. Uważam, że jak stac kogoś na smartfona to i stać go na pakiet internetu do niego, choćby i za 5zł. Biedaki, skończyły się torrenty i tym podobne.

 2. anty capchta 16 kwietnia 2014 w 16:53 - Odpowiedz

  aero wypisuje bzdety żeby tylko odwrócić uwagę od problemu utrudniającego bardzo poważnie korzystanie z darmowego internetu przez wprowadzenie obecnej formy captchy, POWINNI IM ODEBRAĆ WSZYSTKIE ULGI!!! Teraz to aero jest MEGA KOMBINATOREM!

 3. nowak 16 kwietnia 2014 w 17:06 - Odpowiedz

  bloom – mylisz się i to bardzo mnie zwykle udaje się wpisać poprawnego kapcia za 4 razem – w niedzielę jak chciałem sprawdzić korki na targeo żona przez 40 minut usiłowała go wbić na ipadzie i niestety jej się to nie udało (w tym czasie dojechałem do lotniska w Modlinie) Przewielebna po 40 min zwątpił i powiedziała żebym jej więcej tym d.. nie zawracał. Wprowadzenie kapcia ma tylko maksymalnie zniechęcić ludzi do korzystania z darmowej sieci gdyby chcieli zrobić dobrze ludziom to kapeć pojawiał by się dopiero po pierwszej godzinie korzystania. kto będzie przez pół godziny wbijał te debilne nieczytelne kody by sprawdzić na przystanku rozkład jazdy MPK ? Dlaczego np orange na skrzynce smsowej ma kapcia w 100% odgadywalnego ? (widac im to wystarczy by wykluczyć ruch maszynowy a użytkownikom to życia nie utrudnia (podobnie jak kapeć na Telixie)

  • dtyk 22 maja 2014 w 18:03 - Odpowiedz

   „Kapciowy” (Krok) od zawsze mial TYLKO i wylacznie swoj interes przed nosem, widac zreszta, jaki to pomiot komuny po jego ukladach i machlojach z uszendasami panstfowymi – 90% dawnych uszendasof panstf. co mu koncesje dawalo i podobne „pracuje” w kombinacje UBeckim Kroka -Solorza, zaka, podgorskiego.

 4. AK 16 kwietnia 2014 w 17:43 - Odpowiedz

  [quote]No fakt CAPTCHA jest problemem… dla kombinatorów. Ci którzy potrzebuję takiego internetu(raczej nie zamożni) nie będą mieć problemu z wpisaniem kodu i normalnym korzystaniem. Uważam, że jak stac kogoś na smartfona to i stać go na pakiet internetu do niego, choćby i za 5zł. Biedaki, skończyły się torrenty i tym podobne. [/quote]
  Myślenie na poziomie strusia, zgodnie z zasadą „każdy pijak to złodziej”. Kim Ty jesteś żeby oceniać kogo i na co stać? Widać że nie masz pojęcia o czym mówisz, czepiesz banialuki zgodnie z zasadą inności, czyli „jak będę miał inne zdanie, najlepiej lekko kontrowersyjne, to się wyróżnię, zabłysnę” takie trolowanie.
  Nie zdajesz sobie sprawy jaki problem aero stworzyło chociażby starszym ludziom, których sam osobiście, namawiałem do skorzystania z aero, ze względu na małą zamożność takich osób. Na pewno użytkowanie w sposób który wymieniłeś, było pewnym kombinatorstwem, ale czy myślisz że jakby aero2 ograniczyło dostęp do BDI kapciem przed przetargiem, otrzymało by koncesje?
  Na przyszłość nie mierz ludzi, swoją miarą.

  • Blom 16 kwietnia 2014 w 18:10 - Odpowiedz

   Pieprzenie dla samego pieprzenia, niby jak ograniczyło dostęp? Wpisujesz CAPTCHA i korzystasz dalej. A może ty się martwisz o to, że ci się internet nie połączy i zadania automatyczne(pobieranie, udostępnianie itd) nie będą się wykonywały? Zgodzę się, w BDI kody są dość nieczytelne i to powinno zostać natychmiast poprawione, jak zostaną poprawione to osoby starsze(ze słabym wzrokiem) nie będą miały problemu z ich obsługą. Skoro potrafią włączyć komputer, przeglądarkę, wpisać adres strony to spokojnie wejdą na stronę kodu i go wpiszą. A komentarz, że kobieta nie potrafiła wpisać kodu do darmowego(socjalnego) internetu na iPadzie rozwalił mnie na łopatki, po prostu j…łem i pozdrawiam z podłogi. Strasznie przykro czyta się takie kombinatorskie komentarze z postawą roszczeniową. Strasznie wam współczuję, straszna tragedia was dotknęła, wy tacy potrzebujący ludzie dotknięci dramatem użytkowania smartfonów i iPadów musicie jeszcze wpisywać jakieś kody żeby móc skorzystać z bieda-internetu. Może załóżcie jakieś stowarzyszenie ofiar AERO2?

  • wolek 16 kwietnia 2014 w 18:13 - Odpowiedz

   Pewnie, że by dostało koncesję. Nikt inny, poza Milmexem, który teraz jest ciągany po sądach za wałek, do przetargu stanąć nie chciał. Dobrze, ze Aero jako jedyny spełniał formalności. A częstotliwość, która kupili taniej to tylko w systemie TDD na 2600. Dla mnie ta częstotliwość to nieporozumienie w ogóle, bo wszystkie inne w LTE są i będą w FDD. Generalnie gówniana częstotliwość. A za 900 MHz zapłacili pełną cenę. Nawet gdyby zrezygnowali z świadczenia usług BDI, to 900 zachowują jak każdy inny op, który za nią zapłacił całą cenę.

 5. AK 16 kwietnia 2014 w 18:51 - Odpowiedz

  Może jakby aero nie spełniło warunków, znalazł by się podmiot który realnie oceniłby wykorzystanie usługi, przez użytkowników. Z resztą aero od samego początku utrudniało uzyskanie informacji, bądź samo zamówienie BDI. Jakby im się to nie opłacało to by napewno zrezygnowali z BDI, tym bardziej że jak napisałeś, koncesji na 900 by nie utracili. Jeżeli problemem było wykorzystywanie BDI do torrentów ( jak pieniacz z podłogi to wydedukował) bądź innych usług, z dużą ilością pobieranych danych, powinni to w inny sposób rozwiązać.

 6. Nick 16 kwietnia 2014 w 20:30 - Odpowiedz

  Captcha jest super. Jak ktoś ma smartfona, to powinno go być stać na kupno pakietu. To tak jak ktoś ma auto, to powinno go być stać na płacenie za parking, a nie za darmo pod blokiem.

  Nie bądź cwaniakiem i płać za pakiet. To tylko pięć złotych. Co będziesz Solorzowi zajmował pasmo, jak cię stać. Do bezpłatnego internetu powinni mieć prawo tylko ci, co nie mają ani smartfona ani komputera:
  Wsadzasz sima w zęby i drapiesz się za uszami.
  Zobaczysz, captcha, to żadne utrudnienie. W ogóle nie ma różnicy. A jak śmiga!

 7. Fankom 16 kwietnia 2014 w 21:49 - Odpowiedz

  POwiem tak – plus i aero to jedno czyli lipa.dzieki za takie cuda,juz lepiej gdyby było rwanie co 30 minut niż ŻENADA KODY.

 8. Fankom 16 kwietnia 2014 w 21:55 - Odpowiedz

  [quote]Captcha jest super. Jak ktoś ma smartfona, to powinno go być stać na kupno pakietu. To tak jak ktoś ma auto, to powinno go być stać na płacenie za parking, a nie za darmo pod blokiem.

  Nie bądź cwaniakiem i płać za pakiet. To tylko pięć złotych. Co będziesz Solorzowi zajmował pasmo, jak cię stać. Do bezpłatnego internetu powinni mieć prawo tylko ci, co nie mają ani smartfona ani komputera:
  Wsadzasz sima w zęby i drapiesz się za uszami.
  Zobaczysz, captcha, to żadne utrudnienie. W ogóle nie ma różnicy. A jak śmiga!
  [/quote]Miej serce i rozum i zrozum że blizniaczki wolą neo

  m :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol :lol

 9. Fankom 16 kwietnia 2014 w 22:04 - Odpowiedz

  [quote]Ja nie widzę żadnego problemu. Problem widzą tylko ci co non stop ściągali, więcej niż w usłudze komercyjnej, w społecznym internecie. Dość cwaniactwa z moich podatków, bo jacyś durnie maja karty w monitoringach kasach fiskalnych, czy jadą torrenty, bo nie chcą za nic płacić. Takiego wała. [/quote]No popatrz ja mam wzrok dobry i 20 razy wpisuje i doopa i niczego nie zasysałem,aero to obecnie dno,ZASTANAWIAM SIE NAD ODESLANIEM KARTY SIM.

  • konik 17 kwietnia 2014 w 07:50 - Odpowiedz

   To naucz się czytać, albo kup internet jak normalny człowiek, a nie dziadujesz.

 10. stefan 17 kwietnia 2014 w 10:05 - Odpowiedz

  Obrazki „serwisowe” te z tłem czarno-białym były wyświetlane już ok godziny 15 16.4.14. Mimo, że ma dobry wzrok, to wpisywanie ich było koszmarne. udało mi się chyba 20 razem.

 11. Zygmundo 22 kwietnia 2014 w 08:39 - Odpowiedz

  A ja ściągam napitalam gigabajty torrenty, filmy, pornosy, gry, bitcoiny i cały wielki syf internetowy i wszystko na aero2. Mam też bota który odczytuje kapcia rozłącza się i podłącza 70% skuteczności!. Pełna automatyka mam też drugą kartę którą zabrałem cioci bo za mało korzystała i na niej też jadę ciągnę do bólu aż dyski mi warczą. Potem coś tam obejrzę i kasuję. za Bitcoiny kupuje kolejne dyski i zbieram kolekcjonuje segreguje i gromadzę. To moja religia to mój cel aby mieć jak najwięcej nazbierane ściągnięte. To moja karma to moja choroba to moje hobby. Chcę więcej, chce więcej i jeszcze więcej. Umieram……. i jak umrę to niech mi to wszystko do grobu wrzucą i podłączą prąd

 12. solosz 25 kwietnia 2014 w 19:54 - Odpowiedz

  potraktowac „kapciowego-solosza” kapciem w morde, olac wszystkie jego go polsatowskie i plusowskie „naklanianie do wspolpracy” > reklamy…niech padnie to zebate szajsengownen cuden, bo niebawem zobacze solosza na rolce do wytracia dupy… i sie przerazę:(

  o, znow kapciowe potwierdzenie? to pewnie jego serwis i blokuje wpisy:(((

 13. emerryt 26 kwietnia 2014 w 08:23 - Odpowiedz

  Solorz zrobił z nas głupków wprowadzenie kapcia to horror wczoraj zrezygnowałem z plusa ,przeszedłem do playa /telefon/ , skonczy mi się umowa z cyfrowym polsatem przechodze do NC + kapec jest tak nieczytelny że wprowadzałem go 10 razy oczywiscie UOKIK jak zwykle po stronie Aero . Wydaje się że jest to blokowanie celowe ,aby wykupywac usługi np w plusie , bo gdyby chodziło o nadmierny transfer można było wprowadzić kapcia dla określonego limitu [b] [/b] DLACZEGO KAPIEC NIE JEST TAK CZYTELNY JAK POD TYM KOMENTARZEM ALBO NIE SKŁADA SIE Z CYFR

 14. opa 26 kwietnia 2014 w 20:17 - Odpowiedz

  Pan S. kpi z użytkowników Aero2. Kapcia trzeba przepisywać 40x. KPINA ze społeczeństwa.

 15. ona 6 maja 2014 w 18:36 - Odpowiedz

  to jest kpina jakaś
  nie mam problemu ze wzrokiem a i tak nie udało mi sie ani razu wpisac poprawnie , ba nawet maz próbował i tez sie nie powiodło :D:D:D brak słow na to wszystko

 16. Marcin 22 maja 2014 w 16:43 - Odpowiedz

  Nie dosc ze polowa Onetu, Interri, Allegro czy Ebay nie wysietla się , to jak juz się uda to mija 59:57 i jeb ……. bujaj się logiem
  jak ktoś pracuje na Aero to najlepiej wszystko w notatnik kopiowac bo nie raz juz złapało mnie ze chciałem maila wyslac a tu jeb …… rozłaczyło, i cała korespondencja w dupe poszła.
  odsyłam Aero , stac mnie 20zł za net mies wydac, niz dziadowac na jakis huk wie czym. gdyby to jakies LTE było to jeszcze … a tak, 7,2Mb/s …… skype ledwo chodzi.

 17. tomcioZG 22 maja 2014 w 17:44 - Odpowiedz

  Sztutowo w wojewódzkie pomorskim choć znane jest przede wszystkim z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, może pochwalić się również pięknymi plażami.

 18. dftj 22 maja 2014 w 17:59 - Odpowiedz

  temu zebolowi trza odrabac te wystajace zeby, bo mi sku…yn parkiet rysuje, jak wlaczam chwilowo Polsrat….oj, Krok/Podgrorski/Zak/ solorza – jaki jeszcze masz pseudo? ZEG w UB, Ci nie bedzie lekko odejsc;)

 19. SrolorzSrak 28 maja 2014 w 19:49 - Odpowiedz

  Przesada z tym CAPTCHA, a powód, że za dużo ludzie pobierali jest co najmniej śmieszny, bo nawet małe pliki z tą szybkością internetu pobierają się naprawdę długie godziny, a co dopiero torrentny np kilka GB lub kilkanaście, to by miesiące zajęło także żałosna próba odwrócenia uwagi na fakt, że chcą nas zrobić w balona i zachęcić do zakupu w srusie LTE, a i brak CAPTCHA dla osób z dużą wadą wzroku… HAHAHAH! Jak ktoś umie odczytywać wszystko ze stron, poczty itd to nie umie wpisać tego captcha? …

 20. lukasz 4 stycznia 2015 w 20:36 - Odpowiedz

  dla ,mnie też i nie kombinuje wpisywanie kodów w trakcie pracy zdlalnej wk… zasięg mobilny tmobile (prywatny płacę 130 PLN miesięcznie łącznie z telefonem) orange służbowy też zły. Nie pozostaje mi nic innego jak wyskubać na neta z gigakkablówki za 30 złociszy miesiecznie, no chyba że znacie coś z kabla tańszego?

 21. hotmamuski 23 czerwca 2021 w 19:00 - Odpowiedz

  wkurwia mnie to bo nie mo0gę jebanej weryfikacji przejść

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.