Jesteś tutaj:-, Inne, Internet mobilny, Newsy, Oprogramowanie-Nowy LibreOffice 4.2 już dostępny

Nowy LibreOffice 4.2 już dostępny

Jeden z najpopularniejszych na rynku darmowych pakietów biurowych właśnie doczekał się kolejnej aktualizacji. Czego możemy się po niej spodziewać?

Dla przypomnienia, LibreOffice to w sporej mierze owoc pracy programistów, którzy porzucili prace nad pakietem OpenOffice po przejęciu go przez firmę Oracle a następnie fundację Apache. Od tej pory oba projekty rozwijane są samodzielnie, choć nietrudno dostrzec jest znacznie szybszy rozwój pakietu LibreOffice, pod opieką The Document Foundation.


Jak możemy przeczytać w oświadczeniu fundacji, zmiany w LibreOffice 4.2 są szczególnie atrakcyjne dla użytkowników zaawansowanych i korporacyjnych. Ci docenią m. in. uproszczone okno instalacji niestandardowej oraz możliwość centralnego zarządzania i zablokowania konfiguracji z GPO za pośrednictwem usługi Active Directory.

Arkusz kalkulacyjny Calc przeszedł największe jak dotąd zmiany w kodzie programu, co przyczyniło się do znacznej poprawy wydajności dla dużych danych. Szczególnie jest to zauważalne w przypadku obliczania wartości komórek i importowania dużych i złożonych arkuszy kalkulacyjnych .xlsx.

Ponadto LibreOffice znacznie lepiej radzi sobie teraz z dokumentami OOXML stosowanymi w Microsoft Office, szczególnie z formatem .docx a także RTF. Program jeszcze lepiej integruje się także z systemami Windows 7 i 8 – na pasku zadań znajdziemy teraz miniatury otwartych dokumentów grupowane według aplikacji oraz listę ostatnich dokumentów.

Nowa wersja oferuje również nowy ekran startowy, o bardziej czytelnym układzie. Pozwala on na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni – nawet na małych ekranach – i pokazuje podgląd ostatnio otwieranych dokumentów. Odświeżony został również interfejs użytkownika czy zestaw domyślnych szablonów dla dokumentów.

Nowy ekran startowy w LibreOffice 4.2
Nowy ekran startowy w LibreOffice 4.2

Nową wersję LibreOffice, oczywiście w języku polskim, możecie pobrać stąd:

http://www.libreoffice.org/download/

Źródło: Manilastandardtoday

SewixAutor |2014-02-01T22:16:02+02:001 lutego 2014 22:16|Kategorie: Gry, Inne, Internet mobilny, Newsy, Oprogramowanie|Tagi: , , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. metheor 2 lutego 2014 w 00:21 - Odpowiedz

  O proszę. Na starym kompie mam ten pakiet. Zaraz sprawdzę czy sam będzie się chciał aktualizować…

 2. Zalogowany 2 lutego 2014 w 08:56 - Odpowiedz

  Z tego co się orientują to pakiet „informuje” o nowej wersji, ale nic sam nie ściąga.
  Calc w wersji 4.2 został również wzbogacony o dodatkowe funkcje, wykaz na stronie [url] http://librehelp.pl/calc-libreoffice-42-nowe-funkcje%5B/url%5D

 3. Maroman 2 lutego 2014 w 10:07 - Odpowiedz

  wyższy numer nie świadczy o szybszym rozwoju. wydaje mi się, że AOO jest lepszy. bardziej dopracowany. pewne opcje pojawiają się najpierw w nim, by potem przeniknąć do LO. Używam obu. Tam, gdzie opcjonalnie nie ma LO instaluję AOO. Dla większości różnice funcjonalne są niezauważalne.

 4. Bita-po 2 lutego 2014 w 17:13 - Odpowiedz

  Będę musiał się rozejrzeć za takim pakietem, bo niedługo będę zmieniał system. Korzystałem kiedyś z OpenOffice i nie miałem zastrzeżeń, ale skoro jego twórcy odeszli i stworzyli coś nowego, to będę musiał porównać 🙂

 5. metheor 4 lutego 2014 w 09:47 - Odpowiedz

  Mi się ten pakiet podoba. Tylko na starym kompie trochę muli. Ale na nim wszystko muli 🙂

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.