Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony-Chińczycy przedstawiają COS: swój własny system operacyjny (wideo)

Chińczycy przedstawiają COS: swój własny system operacyjny (wideo)

Czy na rynku jest miejsce na kolejny system operacyjny? Chińczycy próbują tego dowieść od lat, jednak dopiero teraz ich starania mają szanse na sukces. Dlaczego? Bo tym razem stoi za nimi chiński rząd.

COS na tablecie
COS na tablecie

Firma Shanghai Liantong, Instytut Oprogramowania Chińskiej Akademii Nauk oraz rząd chiński stworzyli system, który ponoć został rozwinięty całkowicie niezależnie od zagranicznego oprogramowania. Nazywa się China Operating System (COS) i jest oparty na Linuksie. Podczas inauguracji jego twórcy nie pożałowali słów krytyki wobec swoich głównych konkurentów – iOS uznali za zbyt zamknięty, Androidowi wytknęli problem dużej fragmentacji a zarówno Windows jak i Android zostały ocenione jako mało bezpieczne.

Jak na ironię wszystkie warianty systemu, które ukazano w filmie promocyjnym w postaci telefonów, tabletów, PC-tów czy dekoderów, są bardzo podobne do Androida. Ikonki, menu podręczne, pasek stanu – to wszystko już gdzieś widzieliśmy. Zaprezentowane funkcje wielozadaniowości czy zdalnego pulpitu również nie są niczym nowym.

Co ciekawe, w prezentacji wykorzystano smartfon HTC, który według nieoficjalnych informacji, ma być głównym partnerem nowego systemu. Wydaje się, że ta współpraca mogłaby pomóc zarówno HTC jak i COS.

COS na dekoderze
COS aplikacje
COS interfejs
COS interfejs
Prezentacja COS
COS interfejs
COS na telewizorze

Źródło: Engadget

SewixAutor |2014-01-20T18:29:40+02:0020 stycznia 2014 18:29|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , |3 komentarze

3 komentarze

  1. Blom 20 stycznia 2014 w 18:44 - Odpowiedz

    Coś mi się wydaje, że to nie jest od nowa napisany system, tylko po prostu wykastrowany i dostosowany do Chińskich realiów Android. Pisząc „chińskich realiów” mam na myśli, że skośne oko Wielkiego Chińskiego brata zapewne nad wszystkim co robimy w COS czujnie czuwa.

  2. Fankom 20 stycznia 2014 w 22:20 - Odpowiedz

    Co niby ikonki mają byc trókąty ?

  3. metheor 21 stycznia 2014 w 11:13 - Odpowiedz

    Ciekaw jestem czy HTC w Europie też zdecyduje się na zastąpienie Andka COSiem?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.