Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Inne, Inne, Internet, Newsy, Operatorzy, Oprogramowanie, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, T-Mobile, Wydarzenia-Cyfrowa tożsamość: Grupa Deutsche Telekom z T-Mobile Polska, o2 Telefónica i Vodafone testują ją w ramach inicjatywy UE

Cyfrowa tożsamość: Grupa Deutsche Telekom z T-Mobile Polska, o2 Telefónica i Vodafone testują ją w ramach inicjatywy UE

Internet oraz cyfrowe aplikacje mają stać się bezpieczniejsze dla wszystkich obywateli UE. W tym celu Unia Europejska promuje rozwój cyfrowych tożsamości, które są kluczowe dla digitalizacji i dalszej integracji europejskiej. W krajach UE rozpoczął się rozległy pilotaż, którego celem jest rozwój cyfrowego dowodu tożsamości oraz jego standaryzacja w całej UE, aby zapewnić obywatelom dostęp do cyfrowej tożsamości. Operatorzy sieci komórkowych Grupy DT, w tym T-Mobile Polska, o2 Telefónica, i Vodafone są partnerami UE w tym teście. Będą oni testować tożsamości cyfrowe podczas aktywacji kart SIM.

  • Testy cyfrowych tożsamości w UE potrwają do końca 2024 roku
  • Francusko-niemiecka inicjatywa POTENTIAL odpowiada za realizację działań pilotażowych
  • Cyfrowa tożsamość ma umożliwić aktywację umowy z operatorem oraz bezpieczne odblokowanie karty SIM
  • Operatorzy sieci komórkowych przeprowadzają projekty testowe w Niemczech, Francji, Austrii, Polsce, Holandii, Grecji i w Ukrainie

 

Czy to podczas zakupów w sieci, czy podczas korzystania z usług urzędowych i opieki zdrowotnej: istnieje wiele sposobów na identyfikację użytkownika w sieci. Jednak dotychczas stosowane metody były krytykowane za ich wysoki koszt lub niewystarczający poziom zabezpieczeń. UE przyjęła więc nowe warunki techniczne dla bezpiecznych tożsamości cyfrowych. Podstawą do tego jest regulacja eIDAS, przyjęta dwa tygodnie temu. Unia Europejska przeprowadza obecnie rozległe testy nowych portfeli z cyfrowym ID.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, powiedziała: „Za każdym razem, gdy strona internetowa prosi nas o zarejestrowanie nowej tożsamości cyfrowej lub możemy wygodnie zalogować się za pomocą dużej platformy, tak naprawdę nie mamy pojęcia, co dzieje się z naszymi danymi. Dlatego Komisja wkrótce zaproponuje bezpieczną europejską tożsamość cyfrową. Taką, której możemy zaufać i której obywatele wszędzie w Europie mogą używać do wszystkiego, od płacenia podatków po wynajem roweru. Technologię, dzięki której sami będziemy kontrolować oraz wiedzieć, które z naszych danych są wykorzystywane i w jaki sposób.”

 

Valentina Daiber, Chief Officer Legal & Corporate Affairs i członkini Zarządu o2 Telefónica, mówi:

„Obywatele UE doceniają niezawodność sieci i korzyści z jej działania. Czy to portfele wirtualne, bankowość internetowa czy wysyłanie maili – każdego dnia wielu ludzi traktuje korzystanie ze smartfona jako coś oczywistego. Dlatego logicznym działaniem jest dodanie kolejnej ważnej funkcji do życia w cyfrowym świecie – cyfrowej tożsamości opartej na smartfonie. To właśnie cyfrowa tożsamość, między innymi, przyspieszy interakcję między organami publicznymi a obywatelami, czyniąc smartfona jeszcze ważniejszym towarzyszem codziennego życia.”

 

Adel Al-Saleh, CEO T-Systems i członek zarządu Deutsche Telekom AG, mówi:

„Bezpieczne cyfrowe tożsamości to ogromny skok rozwojowy w obszarze naszej codzienności w Internecie. Każdy, kto w jednoznaczny sposób identyfikuje się online, buduje zaufanie. Niemal wszystkie sfery naszego życia na tym skorzystają, a jednocześnie uporządkujemy naszą codzienną cyfrową dżunglę pełną różnych nazw użytkowników i haseł. Dlatego też bierzemy udział w testach Unii Europejskiej.”

 

Michael Jungwirth, dyrektor ds. Polityki Publicznej i Spraw Zagranicznych oraz członek Zarządu Vodafone Niemcy, mówi:

„Cyfryzacja musi być bezpieczna i prosta. I nie może się zatrzymać w obrębie granic narodowych. Dotyczy to również funkcji cyfrowej ID. Cyfrowa tożsamość może przynieść wartość tylko wtedy, gdy ludzie faktycznie będą z niej korzystać. Zrobią to, gdy będą mogli zaufać aplikacji i będzie ona łatwa do użycia. Właśnie dlatego wspieramy projekt UE 'POTENTIAL’. Aby cyfryzacja stała się dostępna wszędzie i dla wszystkich. Czy to w domu, na wakacjach czy w trakcie podróży służbowych.”

 

Testy komunikacji mobilnej, praw jazdy, kont bankowych czy e-recept

Projekt „POTENTIAL” jest największym z czterech konsorcjów prowadzących testy w UE. „POTENTIAL” odpowiada za testowanie portfeli tożsamości cyfrowych UE w 19 krajach. Partnerzy konsorcjum testują cyfrowe tożsamości podczas otwierania kont bankowych, wydawania prawa jazdy czy wynajmu samochodów. Trwają testy online usług urzędowych i podpisów elektronicznych.

 

Projekt UE oraz Ukrainy dotyczący komunikacji mobilnej

Operatorzy sieci komórkowych chcą pokazać między innymi, jak umowy oraz karty SIM mogą być w prostu i bezpiecznie aktywowane w różnych krajach za pomocą tożsamości cyfrowych. Chcą również w dalszym ciągu ograniczać próby oszustw związanych z tożsamością cyfrową. Nowa technologia ma korzystać z jedynie niezbędnych danych klientów, zgodnie z wymogami DSVGO. Powinna ona używać tylko tych danych, które są konieczne dla danej aplikacji.

Testy operatorów sieci komórkowych odbywają się w różnych krajach europejskich. Oprócz Niemiec, Austrii, Francji, Polski, Grecji i Holandii, wśród uczestników jest również Ukraina.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.