Jesteś tutaj:-, LTE, Newsy, Operatorzy, Sprzęt sieciowy, T-Mobile, Taryfy komórkowe-T-Mobile – uruchomił bezpłatnie technologie VoLTE i VoWiFi

T-Mobile – uruchomił bezpłatnie technologie VoLTE i VoWiFi

T-Mobile udostępnił klientom technologię Voice over WiFi, zwaną również WiFi Calling, która pozwala na realizowanie połączeń głosowych i wysyłanie/odbieranie SMS/MMS łącząc się z dowolną dostępną siecią WIFI w Polsce i za granicą. Technologia znajduje szczególne zastosowanie w miejscach, w których z różnych przyczyn siła sygnału operatora jest ograniczona, np. piwnice, budynki o bardzo grubych murach, czy bardzo oddalone od stacji bazowych. Korzystając z sieci WIFI prywatnej lub publicznej możemy w pełni korzystać z usług mobilnych oferowanych przez operatora. Co ważne, w przeciwieństwie do znanych aplikacji i części rozwiązań testowanych już na rynku, VoWiFi od T-Mobile działa natywnie, co oznacza, że nie wymaga od klienta instalacji dodatkowej aplikacji, a także jest wolne od niedogodności jakimi są m.in., prowadzenie oddzielnej listy kontaktów czy wiadomości. W przypadku wyjazdu za granicę VoWiFi to znakomity sposób ograniczenia wydatków, gdyż korzystając z sieci WiFi nie ponosimy żadnych kosztów roamingu w przypadku wysyłania i otrzymywania SMS/MMS oraz wykonywania połączeń głosowych. Usługa jest całkowicie bezpłatna.


W tym samym momencie T-Mobile wdrożył również technologię Voice over LTE. Z punktu widzenia klienta niesie ona ze sobą dwie najważniejsze korzyści – szybsze zestawianie połączeń oraz niższe zużycie baterii telefonu. To drugie osiągane jest poprzez unikniecie tzw. fallback, czyli przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G, co występuje w każdej sieci, która nie ma VoLTE. Dzięki temu zużycie baterii może być nawet o kilka procent niższe, w zależności od liczby wykonywanych połączeń. Również ta technologia jest oferowana dla klientów całkowicie bezpłatnie.

T-Mobile jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie operatorów, który uruchomił obie technologie jednocześnie, co umożliwia obsługę przełączania rozmów pomiędzy sieciami WiFi i siecią operatora (tzw. handover’y). Przełączanie rozmów odbywa się całkowicie automatycznie i jest realizowane w trakcie prowadzenia rozmowy, bez zrywania połączenia.
Rozpoczęcie komercjalizacji nowych technologii oznacza, że będą ona sukcesywnie udostępniane kolejnym klientom. Jako pierwsi mogą z niej skorzystać głównie abonenci indywidualni. Do korzystania z usługi wymagane jest również odpowiedni telefon, posiadający oprogramowanie wspierające technologię VoLTE/VoWIFI.

Pierwszymi modelami telefonów, w sieci T-Mobile, z odpowiednim oprogramowaniem są Samsung S6 i Samsung S6 EDGE. Użytkownicy tych telefonów w sieci T-Mobile, dostali w ostatnich dniach aktualizację oprogramowania wysyłaną przez producenta, która umożliwi automatyczną aktywację VoLTE/VoWIFI. Każdy klient któremu VoLTE/VoWIFI zostanie aktywowane otrzyma wiadomość SMS z odpowiednią informacją. Po jego otrzymaniu należy zrestartować telefon. Zakładamy, że do końca roku około 50 tysięcy klientów będzie miało aktywną ofertę objętą VoLTE i VoWIFi i właściwy telefon.

Rozpoczęte zostały prace nad wdrożenie kolejnych modeli telefonów, co nastąpi jeszcze w tym roku. Zakładamy, że obie technologie będą dostępne dla klientów wszystkich taryf do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Jednocześnie do tego momentu liczba terminali, w sieci, obsługujących VoLTE i VoWIFI powinna przekroczyć 500 tysięcy.

Zalety nowych technologii, instrukcję jak uruchomić je na telefonie i bieżące informacje na temat procesu komercjalizacji będą dostępne na dedykowanej podstronie www.t-mobile.pl/pl/volte-i-vowifi .

źródło: T-Mobile

KanAutor |2016-11-17T10:09:13+02:0017 listopada 2016 10:09|Kategorie: Internet mobilny, LTE, Newsy, Operatorzy, Sprzęt sieciowy, T-Mobile, Taryfy komórkowe|Tagi: , , , , |16 komentarzy

16 komentarzy

 1. adamus 17 listopada 2016 w 09:14 - Odpowiedz

  no ciekawe, jak sprzedaż Samsunga S6 i S6 EDGE teraz powinduje hehehe

 2. verk 17 listopada 2016 w 09:29 - Odpowiedz

  jeśli to faktycznie się uda to T-mobile pozytywnie zaskakuje szczegolnie za granica bedzie to dobre rozwiazanie. tylko kiedy wiecej telefonow…?

 3. Lemmy85 17 listopada 2016 w 09:29 - Odpowiedz

  jeślli to zadzaiała i na skalę, którą zapowiadają to wydatki w raomingu bardzo spadna

 4. dolar 17 listopada 2016 w 09:32 - Odpowiedz

  hajsy sie zgadzac muszą, jak widac po koemntarzach

 5. fifo 17 listopada 2016 w 09:45 - Odpowiedz

  no ładnie, kolejne zmiany w t-mobile. tylko czy to będzie bezplatne?

  • nachos 17 listopada 2016 w 09:50 - Odpowiedz

   piszą ze bezpłatne, tylko aktualizację będziesz musiał dostać na telefon (z automatu ma isć)

 6. bimbambom 17 listopada 2016 w 09:58 - Odpowiedz

  Dobra wiadomość dla użytkowników t-m. Bardzo przydatne usługi, więc może w ślad za nimi pójdą i inni.

 7. fifo 17 listopada 2016 w 10:02 - Odpowiedz

  @nachos poki co to mnie nie dotyczy bo samsunga nie mam, ale spoko jesli nie trzeba się bawić w instalowanie jakiś dodatkowych apek

 8. FF 17 listopada 2016 w 10:32 - Odpowiedz

  cytat- „niższe zużycie baterii telefonu… osiągane jest poprzez unikniecie … przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G”

  Od kiedy to LTE jest bardziej energooszczędne niż 3G ? Chyba tylko w teorii, w praktyce gdy się wymusi połączenie tylko w 3G czas pracy baterii wyraźnie się wydłuża

 9. Wlodzimierz 17 listopada 2016 w 10:44 - Odpowiedz

  Dla jakichś 3% urządzeń w sieci. No gratuluję.
  Konkurencja przynajmniej dla kilku modeli dała VoWi-Fi, a nie dla jednego modelu.

  • bysiot 17 listopada 2016 w 10:49 - Odpowiedz

   @Wlodzimierz, NIKT z konkurencji w Polsce nie ma równoczesnego VoWiFi i VoLTE. i pewnie dlugo mieć nie będzie. Skoro po pierwszym kwartale 2017 T-Mobile chce mieć pół miliona użytkowników tych usług, to oczysiwtse, że będą one dostępne i na inne modele telefonów.

 10. JanuszTracz 17 listopada 2016 w 10:46 - Odpowiedz

  Dobrze zrobiłem ze zmieniłem sieć z orange na TM. Zawsze miałem problemy z zasięgiem po za większymi miastami. Polecam wypróbować niedowiarkom.

 11. iglak 17 listopada 2016 w 14:50 - Odpowiedz

  tmobile jak ruszyl z kopyta tak nadal działa. co prawda póki co w zadnej z tych taryf nie jestem ale konkurencja powoli zostaje w tyle

 12. 345 17 listopada 2016 w 16:15 - Odpowiedz

  z chęcia poczekam aż lista telefonow się jednak rozszerzy, pewnie za kilka tygodni dorzucą kolejne modele – ciekawe czy beda isc w starsze czy promocja bedzie na zupelne nowki

 13. Pawcio 17 listopada 2016 w 20:18 - Odpowiedz

  T-Mobile usmażył dwie pieczenie na jednym ogniu. Brawo.

 14. jackii 25 listopada 2016 w 11:20 - Odpowiedz

  Wszystko brzmi pięknie, ale…
  Chyba nie tylko ja nie będę mógł nigdy skorzystać z „dobrodziejstw” VoWiFi i VoLTE w T-Mobile, choć bez większych problemów mogę skorzystać z VoWiFi w innych sieciach czy u operatorów MVNO – nawet korzystając z usług przedpłaconych. Uruchomienie tych usług wydaje mi się kiepską rekompensatą za konieczność kupowania telefonów u operatora, a więc aparatów o obniżonej wydajności i ilości dostępnej pamięci (efekt śmieci w brandowanych telefonach) w stosunku do analogicznych modeli dostępnych w wolnej sprzedaży – w dodatku za większą kasę!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.