Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, LTE, Newsy, Rynek, T-Mobile-Networks! T-Mobile: modernizacja sieci we Wrocławiu zakończona

Networks! T-Mobile: modernizacja sieci we Wrocławiu zakończona

T-Mobile Polska poinformował, że zakończyła się modernizacja sieci we Wrocławiu. Dotychczas działające urządzenia zastąpione zostały sprzętem wydajniejszym, bardziej energooszczędnym oraz wspierającym technologie najnowszej generacji.

– „Efektem jest znaczne zwiększenie zasięgu i polepszenie jakości sygnału na zewnątrz i wewnątrz budynków. Zauważalnie zwiększył się zasięg i jakość szybkiego mobilnego Internetu. Oznacza to, że na jeszcze większym obszarze klienci mogą swobodniej rozmawiać, ale także oglądać i pobierać filmy, korzystać ze stron www czy słuchać radia” – podkreśla T-Mobile Polska.

Zasięg 2G
Zasięg 2G

Zasięg 3G przed i po modernizacji sieci
Zasięg 3G przed i po modernizacji sieci

Po zakończeniu prac:

Zasięg GSM (2G):

  – wewnątrz budynków – 95 proc.
  – na zewnątrz budynków – 97 proc.

Zasięg UMTS (3G):

  – wewnątrz budynków – 53 proc.
  – na zewnątrz budynków – 99 proc.

Ilość stacji bazowych we Wrocławiu i okolicach wzrosła w przypadku 2G ze 135 do 230 stacji, a 3G – ze 134 do 230 stacji.

Operator udostępnił także do użytku kolejne nadajniki działające w paśmie UMTS 900. Ostatnio dodane obszary to: wrocławski, lubelski (z wyłączeniem Lublina), bielskopodlaski, siedlecki. UMTS 900 pokrywa 54 proc. kraju i obejmuje zasięgiem 45 proc. populacji. UMTS 900 i UMTS 2100 razem pokrywają 80 proc. kraju i obejmują zasięgiem 92 proc. populacji.
źródło: T-Mobile

KanAutor |2013-11-10T09:27:16+02:0010 listopada 2013 09:27|Kategorie: Internet, Internet mobilny, LTE, Newsy, Rynek, T-Mobile|Tagi: , , , , |36 komentarzy

36 komentarzy

 1. Jadwiga 11 listopada 2013 w 08:24 - Odpowiedz

  Z tymi zasięgami to i tak jest kiepsko, czasami trzeba chodzić i szukać miejsca gdzie jest lepszy

  • Miami 11 listopada 2013 w 12:12 - Odpowiedz

   Operacja się udała – pacjent zmarł.

  • Lisu 11 listopada 2013 w 12:45 - Odpowiedz

   @Miami Oczywiście miałeś na myśli pleja, który tylko może pomarzyć o takim własnym zasięgu 😀

  • Miami 11 listopada 2013 w 12:50 - Odpowiedz

   @Lisu, oczywiście miałem na myśli operatora, który został zmuszony działaniami ekonomicznymi do podpisania umowy z innym operatorem, mającej na celu wyeliminowanie dublujących się, opustoszałych nadajników co jak widać skutkuje problemami o których piszę pani Jadwiga w poście powyżej.

  • Lisu 11 listopada 2013 w 12:53 - Odpowiedz

   Skoro jest tak źle, to czemu nie kupili zasięgu u pleja, tylko budują własny? ;D

  • Lisu 11 listopada 2013 w 12:56 - Odpowiedz

   Lub precyzyjniej: czemu plej kupuje zasięg u w3 a nie w3 u pleja? 😀

  • Miami 11 listopada 2013 w 13:01 - Odpowiedz

   Po pierwsze: nie budują tylko zdejmują z masztów nadajniki które się dublują z nadajnikami Orange. Po drugie: zasięg mają własny dobry tyle, że ubyło im sporo klientów i aż tyle miejsca już nie potrzebują.
   P.s. Dywagacje nt. Playa mnie nie interesują w tym wątku.

  • piko 11 listopada 2013 w 13:50 - Odpowiedz

   Jadwiga, to zależy gdzie. Jak przy każdych zmianach mogą wystąpić różnice ale ogólnie zasięg jest lepszy. Liczba nadajników zwiększyła się ze 130 na 230 na gsm i podobnie na 3G i doszedł jeszcze 3G na 900MHz. W artykule jest wyraźnie napisane więc modernizacja polega na budowaniu nowych stacji a na istniejących także wymieniany jest sprzęt. Kan, dziękujemy za dobrą dla nas wiadomość. Niech chłopaki dalej robią dobrą robotę, bo korzyści mamy z tego wszyscy. Dobrze, że są jeszcze operatorzy, którzy inwestują w infrastrukturę i za to należą się podziękowania. To napewno przyniesie efekty. Internet u mnie przyspieszył do 9Mbps. Jest dobrze jednym słowem

  • Miami 11 listopada 2013 w 15:34 - Odpowiedz

   @piko, liczba nadajników się [b]zmniejszyła [/b]o czym informują obaj nadawcy. Obaj nadawcy posiadali w sumie 14tys. nadajników, a po modernizacji będzie ich w sumie 10tys. czyli minus 4 tys. w ogólnym rozrachunku. Zdemontowany sprzęt trafić ma do mołdawskiego Orange. Taki szit tam im odpowiada.

  • Revel 11 listopada 2013 w 15:54 - Odpowiedz

   Jeżeli nie potrafisz rozróżnić ilości lokalizacji od ilości stacji czy nadajników, to juz twój problem. Autor wyraźnie w artykule zacytował jak ilościowo zmienia się ilość nadajników we Wrocławiu. Jak chcesz na ten temat polemizować, to pisz proszę od Kana.

  • Revel 11 listopada 2013 w 16:35 - Odpowiedz

   Ilu tych klientów ubyło TM w ciągu ostatnich 4 lat? Poproszę o konkretne dane potwierdzone oficjalnymi informacjami. Podobnie proszę podać ilu abonentów ubyło w ostatnich 4 latach Orange. Proszę tez o wyjaśnienie zapisu „ubyło im sporo klientów i aż tyle miejsca już nie potrzebują”. Co to znaczy z tym miejscem, coś sugerujesz? Tylko prosze o potwierdzone informacje.

  • Miami 12 listopada 2013 w 08:22 - Odpowiedz

   Zajrzyj do danych GUS-u i będziesz wszystko wiedział odnośnie ilości klientów którzy TM opuścili.
   [i] Jeżeli nie potrafisz rozróżnić ilości lokalizacji od ilości stacji czy nadajników, to już twój problem.[/i]
   To może nas oświeć swoimi „danymi” na ten temat. Oświeć nas też co Orange sprzedaje na Mołdawię.

 2. piko 11 listopada 2013 w 13:38 - Odpowiedz

  Dzięki Networks nie jestem skazany tylko na umts tylko od Plusa. Teraz mam umts Networks dzięki czemu mam wybór internetu mobilnego, czego wcześniej nie było. Ja nie mam zastrzeżeń do Netwrks, jestem zadowolony. Zasięg gsm znacznie lepszy niż był a umts nie było wcale a teraz jest na poziomie 60dB. Dzięki Networks zarówno TM i Orange dysponują największą liczbą nadajników, co przekłada się na większą pojemność sieci. Póki co to wszycy operatorzy zwiększają liczbę aktywnych kart więc nikomu znacznie nie ubywa.

 3. Abonent tmobile 11 listopada 2013 w 14:46 - Odpowiedz

  Nasuwa się komentarz g… prawda i bełkot medialny. Mam 2 blueconnecty i 5 numerów w tmobile. Przed modernizacją zasięg miałem na poziomie 3 kresek hsdpa więc było dobrze do 7 mbit/s prędkość, po modernizacji jak wycięli maszty zasięg w mieszkaniu 1-2 kreski GSM. Z internetu korzystać się nie da. Modernizacja zakończyła się w lutym, Bielsko-Biała. Prowadzę firmę i mam kontakt od lat z wieloma klientami, 90% ma to samo, pomijam fakt iż większość uciekła do konkurencji i mają się dobrze. Także gratuluję optymistom dobrego samopoczucia i pozytywnych komentarzy, o ile nie jesteście pracownikami korporacji tmobile bo to by wiele tłumaczyło. Networks i modernizacja to głównie cięcie kosztów związanych z utrzymaniem nadajników a nie zwiększanie zasięgu. Stek bzdur.

  • Revel 11 listopada 2013 w 15:59 - Odpowiedz

   Rozumiem, że u Ciebie mogło nastąpić pogorszenie ale nie możesz swoich doświadczeń przekładać na cały kraj. W moim regionie jest znaczna poprawa. Od miesiąca mam umts 900 i mogę jedynie chwalić. Jeżeli masz jakość nieakceptowalną, to trzeba zmienić operatora. Jak tak zrobiłem, kiedy Play nie mógł mi zaoferować usług na przyzwoitym poziomie.

  • Miami 12 listopada 2013 w 08:16 - Odpowiedz

   Rozumiem Revel, że u ciebie mogło (bo innego wyjścia nie miało) nastąpić polepszenie ale wielu ludzi płacze i płaci. Co im odpowiesz?

  • Loco 12 listopada 2013 w 08:54 - Odpowiedz

   We Wrocławiu nie mieszkam, ale w Olsztynie akurat internet i zasięg się poprawił (pewnie zasługa umts900). Teraz pomału czekam na lte

 4. Revel 11 listopada 2013 w 16:25 - Odpowiedz

  Szanowny Administratorze. Pozwolę sobie na delikatna sugestię zamieszczania pewnych informacji. Otóż przy artykułach dotyczących budowy infrastruktury (w tym przypadku Networks!) może dobrym rozwiązaniem byłoby po cytacie z biura prasowego operatora na kilka słów komentarza. Jak widzisz, portal odwiedzają także analfabeci techniczni nie potrafiący rozróżnić lokalizacji od sprzętu nadawczego i z uporem maniaka piszą o zmniejszaniu nadajników więc tym samym o zwiększeniu ruchu w sieci w ramach modernizacji przeprowadzanej przez Networks.
  Dobrze byłoby gdybyś napisał, czy operatorzy TMobile i Orange będą mieć bardziej pojemną sieć po rozbudowie czy mniejszą. Czy będą dysponować każdy z osobna większą ilością nadajników czy mniejszą.
  Myślę, że dobrze byłoby to wyjaśnić żeby nie pozwalać na świadomą lub nieświadoma dezinformację.

  • Kan 11 listopada 2013 w 17:16 - Odpowiedz

   Dziękuję za sugestię.
   Dwaj najwięksi operatorzy w kraju współpracują przy budowie sieci współdzielonej, by poprawić swój zasięg i jakość usług. W ramach spółki NetWorkS, należącej PTK Centertel (operator sieci Orange) i T-Mobile Polska do połowy 2014 r. powstać ma 10 tys. stacji bazowych. Na razie udało się zbudować 4 tys. Sieć obejmuje dziś blisko 60 proc. powierzchni kr8ayaju

  • Revel 11 listopada 2013 w 17:30 - Odpowiedz

   [i] Networks! zakończył kolejny etap całkowitej wymiany infrastruktury telekomunikacyjnej. Zmodernizowanych zostało już ponad 7 tys. lokalizacji na blisko 10 tys. planowanych. Do stacji, które dotychczas były tego pozbawione doprowadzane są podłączenia światłowodowe, aby zapewnić lepsze funkcjonowanie sieci. Zakończenie całego projektu planowane jest na rok 2014.[/i]

 5. Abonent tmobile 11 listopada 2013 w 17:53 - Odpowiedz

  Dlaczego era zyskała sławę jako operator o największym zasięgu? Ponieważ stawiali maszty w miejscach gdzie wymagała tego potrzeba. Jeżeli natomiast teraz spółka Networks! i za ich pośrednictwem Tmobile chce polepszyć pokrycie to nie ma to nic wspólnego z polepszeniem zasięgu. Obaj operatorzy tzn. Orange i Tmobile likwidują swoje maszty i korzystają z jednego wspólnego. No więc jeżeli wcześniej tmobile miało BTS w odległości 3 km a teraz zlikwidowano masz i przekaźniki są umiejscowione na maszcie Orange w odległości 7 km z fizyki wynika, że np w budynku zasięg się pogorszy. Niemniej finansowo zapewne operator odnotuje zysk z takiego pomysłu, ja wypowiadam się jako użytkownik końcowy z 12 letnim stażem, z rachunkami 900zł miesięcznie, empirycznie doświadczający zalet modernizacji. W aglomeracji, gdzie masztów było dużo domyślam się, że modernizacja może polepszyć sytuację.

  • Ender 12 listopada 2013 w 07:37 - Odpowiedz

   Chyba zapomniałeś o fakcie, ze bardzo często maszty stawiano obok siebie, lub w promieniu 100m, teraz wszystko można będzie umieścić tylko na jednym, a jednocześnie dorzucić więcej nadajników w bardziej obciążonych lokalizacjach.

  • Kass 12 listopada 2013 w 12:46 - Odpowiedz

   Ja czekam na modernizację u siebie, masz T-Mobile stoi z 800 m od domu, wewnątrz 80 % zasięgu i do tego 3G/H a na Orange mam Edge… Niech przychodzi ta modernizacja.

 6. Revel 12 listopada 2013 w 12:53 - Odpowiedz

  [quote]zasięg mają własny dobry tyle, że ubyło im sporo klientów i aż tyle miejsca już nie potrzebują[/quote]
  Piszesz wyraźnie, że ubyło im abonentów. Rozumiem, że dysponujesz danymi w tym zakresie więc proszę podaj ile mieli abonentów 4 lata temu i ile dzisiaj. Żeby ułatwić ci zadanie podpowiem, że ostatnio TM podało, że ma 15,7mln abonentów. Znajdź ilu mieli w 2009r. Inaczej kolejny raz wyjdziesz na niepoważnego, który chlapie jęzorem na prawo i lewo a zapytany o szczegóły nie potrafi udzielić informacji.
  Odnośnie ilości lokalizacji i nadajników, to tak jak napisałem polemizuj z Kanem.
  Informacja jest konkretna a jak masz problem z rozumieniem słowa czytanego, to nic nie poradzę. Podobnie jest wyraźny komunikat mówiący o wymianie sprzętu :
  [quote]Dotychczas działające urządzenia zastąpione zostały sprzętem wydajniejszym, bardziej energooszczędnym oraz wspierającym technologie najnowszej generacji.[/quote]
  Wiesz już co jest sprzedawane na Mołdawię?
  Niestety Kan jest zbyt zajęty i pewnie nie zabierze głosu w dyskusji a szkoda, bo mógłby napisać wprost, co chciał w tym artykule przekazać.

  • Revel 12 listopada 2013 w 13:01 - Odpowiedz

   Era 2009r- 13,2mln abonentów ===>2013 15,67mln abonentów
   Orange 2009r -13,68mln abonentów====> 15,13mln abonentów

   Jeżeli wskutek tego porównania nadal uważasz, że ubyło im klientów, to idź do swoich wykształconych znajomych po mat-fiz. Oni pewnie liczby mają opanowane.

  • Miami 12 listopada 2013 w 16:46 - Odpowiedz

   Ubyło im abonentów w sensie, że odeszli, przenieśli, przeszli itd. MNP – zrozumiałeś? Chodziło o to, co operator sam napisał: „[i] Pomimo ogólnej redukcji liczby stacji bazowych…. [/i] lub też jeśli wolisz „[i] Redukcja całkowitej liczby stacji w Polsce dodatkowo umożliwi optymalizację kosztów[/i]. Nie przybywa stacji bazowych tylko są one [b]LIKWIDOWANE [/b]. Te zlikwidowane jadą do Mołdawii.

  • Revel 12 listopada 2013 w 17:00 - Odpowiedz

   A co miałeś na myśli pisząc „że tyle miejsca nie potrzebują”? Rozwiń proszę, bo jak widzisz kłamiesz pisząc, że ubywa im abonentów, bo systematycznie zwiększa im się liczba abonentów.
   Jeszcze raz powtórzę, że jeżeli nie odróżniasz lokalizacji od nadajnika, to polemizuj z Kanem. W artykule jest wyraźnie mowa o zwiększeniu ilości stacji zarówno 2G jaki 3G. Jeszcze jakiś miesiąc temu pisałeś, że będzie mniejsza pojemność sieci po modernizacji. Wolisz rżnąć głupa, to twój wybór. W sumie nic nie tracisz, bo tutaj i tak większość od tej strony już cie zna.
   Kan, jeżeli zależy ci chociaż trochę na jakości komentarzy, to wyjaśnij analfabetom technicznym czy TM, Orange będą mieć więcej stacji po modernizacji czy mniej.
   Chyba, że podoba ci się ten spam jednego trol i nie chcesz nic z tym robić?

  • Miami 12 listopada 2013 w 20:41 - Odpowiedz

   Pisząc, że tyle miejsca nie potrzebują miałem na myśli to, że tyle miejsca nie potrzebują. To znaczy, że zakładali jakąś tam wielkość i jej nie osiągnęli. Nie będę z żadnym Kanem polemizował. Mnie nie interesuje Kan, nie jest on wyrocznią. Mnie interesuje to, co podaje operator, a ten podaje, że przewiduje: [i] Redukcję całkowitej liczby stacji w Polsce [/i]. Co ma do tego jakiś tam Kan? Natomiast co wynika z założeń obu operatorów jest rzeczą drugorzędną. Ja obstawiam zmniejszenie pojemności skoro zmniejszy się liczba stacji. Może jest inaczej? Może zmniejszanie liczby stacji powoduje wzrost pojemności sieci? Nie wiem tego.

  • Revel 12 listopada 2013 w 22:06 - Odpowiedz

   Dalej spamujesz tutaj. Dla ciebie wyrocznią jesteś ty sam. Zauważ, że nikt nie potwierdza twojej interpretacji. Kim jest Kan? Jest autorem artykułu pod którym piszesz swoje niskiej wartości komentarze więc wiedzę ma zdecydowanie większą niz ty sam.
   Napisałeś, że ubyło im abonentów i że maja więcej miejsca przez to. Udowodniłem, że abonentów przybyło więc kłamałeś tak jak robisz to systematycznie i nie potrafisz żadnej swojej rewelacji udowodnić. Rżnij głupa dalej, w tym jesteś dobry, bo nie musisz nawet udawać.
   Taka słaba sieć ale zachwycałeś się możliwością roamingu w Play.

  • Revel 12 listopada 2013 w 22:09 - Odpowiedz

   [quote] miałem na myśli to, że tyle miejsca nie potrzebują. To znaczy, że zakładali jakąś tam wielkość i jej nie osiągnęli.[/quote]
   Proszę o podanie informacji na temat tego, co operatorzy ci zakładali. Rozumiem, że posiadasz taką wiedzę skoro tak stanowczo piszesz. Czy są to twoje kolejne wypociny bez braku potwierdzenia w faktach?

  • Miami 13 listopada 2013 w 08:44 - Odpowiedz

   A dlaczego mnie obrażasz? czy ja do ciebie tak piszę?
   ….
   Powtórzę jeszcze raz: budując infrastrukturę x lat temu robili to na podstawie konkretnych założeń lecz nie mogli założyć, że po kliku latach pojawi się Play ze swoimi ofertami i że odbierze W3 ponad 3 mln klientów. Innymi słowy Era budując sieć zakładała, że ja i moja rodzina cały cas będziemy korzystali z ich propozycji bo utrzymać klienta jest prościej niż go zdobyć. Niestety ich złożenia spaliły na panewce i takich ludzi jak ja, którzy dali nogę jest 3 mln (z całej W3) czego nikt się nie spodziewał. Ba, nawet swego czasu śmieli się, że Play Projekt padnie najdalej po roku.
   Wyrocznią dla mnie jest operator i to, co napisał sam na temat [i]Pomimo ogólnej redukcji liczby stacji bazowych…. [/i] oraz [i]Redukcję całkowitej liczby stacji w Polsce [/i] A może ty nie rozumiesz co oznacza słowo [b]REDUKCJA [/b]. Na wszelki wypadek pomogę. http://sjp.pwn.pl/szukaj/redukcja

  • eldom 13 listopada 2013 w 09:18 - Odpowiedz

   Revel, nie dyskutuj z trolem. Napisał, że ubyła liczba abonentów podczas, gdy zwiększyła się i to znacznie. Nie potrafi żadnych teorii potwierdzić oficjalnymi danymi.
   Teraz też pisze, że Era coś zakładała ale na pytanie co zakładała już nie potrafi napisać. Jego komentarze na tym polegają, że pisze jakimiś ogólnikami, których w żaden sposób nie potrafi potwierdzić. Uznaje się za znawcę podczas kiedy nie rozróżnia podstawowych pojęć. Wyrywa z kontekstu fragment zdania i interpretuje jak mu pasuje. Szkoda czasu. Administracji taki stan widać pasuje, bo więcej jest komentarzy a tym samym odsłon strony. Możliwe, że to człowiek zaprzyjaźniony z redakcją. Zauważ, że nie dyskutuje pod tym nickiem na innych portalach ponieważ tam zostałby masowo wyśmiany a tutaj znajdzie się parę osób, co próbują coś tłumaczyć ale to nie ma sensu. Ignorować trolla, żadnych odpowiedzi a najlepiej pisać jak ktoś już tutaj zrobił czyli w stopce zaznaczyć, żeby nie odnosił się do wpisu.

  • Miami 13 listopada 2013 w 09:32 - Odpowiedz

   @eldom każda inwestycja każdego podmiotu musi być poprzedzona biznesplanem. Tym bardziej, że nie inwestuje się własnych pieniędzy tylko kredytowe. Taki biznesplan musiała założyć i Era budując sieć. Nie mogła przewidzieć wówczas pojawienia się takiego konkurenta jakim okazał się po latach Play. Tego nie mogli przewidzieć. Wszystko w tym temacie. [b]Redukcja liczby stacji [/b] ma na celu optymalizację działania. Ogólnie optymalizacja może mieć dwa kierunki – zmniejszanie lub zwiększanie. Zwiększanie liczby czegoś gdy jest tego za mało lub zmniejszanie gdy jest za dużo.

  • eldom 13 listopada 2013 w 09:36 - Odpowiedz

   Miami, prośba do ciebie. Proszę nie komentować moich wpisów. Nie jesteś dla mnie partnerem do dyskusji tylko zwykłym trollem. Zapamiętaj i proszę nie komentuj żadnego wpisu opatrzonego moim nickiem.

  • Miami 13 listopada 2013 w 09:52 - Odpowiedz

   Nie ma sprawy. Proszę byś o mojej osobie nic nigdzie nie pisał jeśli mam ci nie odpisywać.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.