Jesteś tutaj:-, Operatorzy, T-Mobile, Taryfy komórkowe-Rybak-Dowżyk: każdy Polak podarował sieci Play 123 zł

Rybak-Dowżyk: każdy Polak podarował sieci Play 123 zł

Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci T-Mobile, skomentowała akcję Play „Do wszystkich równo”. Więcej na ten temat informowaliśmy w artykule: Gruszka: kto straci na asymetrii?, prawie 800 mln do kieszeni W3.

Nie mam w zwyczaju angażowania się w kampanie promocyjne konkurencji ale tym razem postanowiłam zabrać głos w dyskusji, którą tydzień temu rozpoczął Play.

Do wszystkich po równo…. Dlaczego dzwoniąc do Play płacimy drożej? No właśnie, dlaczego?

W sumie to mogłabym pogratulować kolegom z Play akcji do wszystkich po równo. Z punktu widzenia osoby na co dzień zajmujących się komunikacją obserwuję, że Play dociera do szerokiego grona klientów z informacją, że od 2009 roku klienci pozostałych firm telekomunikacyjnych, w tym T-Mobile stracili łącznie 800 mln złotych. Ta zawrotna suma robi wrażenie. Pytanie tylko, czym jest jeszcze prawdziwy PR? Dla mnie komunikacja opiera się wyłącznie na potwierdzonych i prawdziwych danych. Niestety nie wszyscy stosują te zasady i pewnie dlatego sam PR często postrzegany jest jako propaganda.

A dlaczego o tym piszę? Przeczytałam artykuł na jednym z portali i własnym oczom nie wierzę. Czyż nie na darmo mówi się, że każdy kij ma dwa końce? Liczba 800 mln przedrukowana jest z portalu sponsorowanego przez Play. Może i dobrze, ale w jednym z najpoczytniejszych portali w Polsce przy artykule mówiącym o wielkiej szkodzie klientów telekomów nie podano chyba najważniejszej informacji, którą dość wyraźnie(i jestem przekonana, że celowo) zaprezentowano na stronie – a jest nią treść: „Kwota przedstawiona w liczniku stanowi wyniki symulacji – ma jedynie przedstawienie rzędu wielkości strat”, a „Rzeczywiste wartości mogą znacznie odbiegać od wskazanych w liczniku, wysokość szkody zależy też od przyjętej metodologii.

Zresztą cała argumentacja autorów portalu jest mocno naciągana. Jasno to pokazuje ostatni raport UKE z 8.04.2013r. dotyczący analizy cen usług telefonii w Polsce. Zgodnie z zaprezentowanymi w nim danymi tylko 1-2% całkowitych kosztów jakie ponoszą abonenci sieci T-Mobile stanowią opłaty za usługi wykraczające poza te znajdujące się w abonamencie. To obejmuje połączenia i SMSy do wszystkich sieci w Polsce, oraz inne usługi oferowane przez PTC. Należy pamiętać, że minuty w abonamencie już od dawna są rozliczane po tej samej stawce dla wszystkich operatorów, więc nie ma tutaj mowy o dodatkowych kosztach po stronie klientów.

Przez długie lata, od początku swej działalności w 2007 roku, Play korzystał z maksymalnej dostępnej wysokości asymetrii w rozliczeniach międzyoperatorskich za zakańczanie połączenia w swojej sieci, tzw. MTR. Nigdy, pomimo, że mogli, Play nie wystąpił do innych operatorów z propozycją obniżenia asymetrii, a co za tym idzie obniżenia dotowania Play przez klientów pozostałych operatorów. Oczywiście w tym przypadku argumentem było zapewnienie finansowania niezbędnego na rozbudowę infrastruktury. Byłby to niezły argument, gdyby nie to, że od lat, sieć Play nie jest już rozbudowywana a zyski z asymetrii przeznaczane są na inne cele. Według szacunkowych wyliczeń, Play zarobił na asymetrii około 1,8 mld złotych. W samym tylko 2012 roku P4, jak sam przyznaje, miał przychody z MTR-ów na poziomie 960 milinów złotych. Można zadać pytanie gdzie te wszystkie miliardowe przychody się podziały?

Co ciekawe nie trzeba być abonentem jednej z konkurencyjnych dla Play sieci, żeby się na nią składać. Dzięki preferencyjnemu traktowaniu w przetargach na częstotliwości, sieć Play mogła wygrywać wydając dużo mniej niż konkurencja. W efekcie takiej sytuacji do budżetu Państwa wpłynęło znacznie mniej pieniędzy, które mogłyby być przeznaczone na rozbudowę infrastruktury czy służbę zdrowia. Przykład? Za częstotliwości 900 i 2100 MHz PTC (T-Mobile), zapłaciła łącznie około 3,5 mld złotych, podczas, gdy Play, dzięki preferencjom w przetargach zapłacił jedynie 562 mln złotych. To 3 mld złotych mniej. Zysk z asymetrii i preferencje w przetargach spowodowały, że statystycznie każdy Polak podarował sieci Play 123 zł, czyli łącznie blisko 5 mld złotych…

Pytanie jaki jest cel działań Play i dlaczego rozpoczęto je właśnie teraz? Czyżby po to by poprzez media wpłynąć na działania i decyzje UOKIK? Wierzę, że w praworządnym Państwie na szczęście jest to niemożliwe.

Małgorzata Rybak – Dowżyk

Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej

Autor |2013-04-19T18:00:37+02:0019 kwietnia 2013 18:00|Kategorie: Newsy, Operatorzy, T-Mobile, Taryfy komórkowe|Tagi: , |21 komentarzy

21 komentarzy

 1. Nika 19 kwietnia 2013 w 16:22 - Odpowiedz

  Pani Małgorzata Rybak – Dowżyk może zechce uprzejmie powiedzieć ile złotych podarowali PTC abonenci telefonii stacjonarnej? Po drugie, niech przedstawi wyliczenia na ile PTC okradło swoich klientów nie obniżając stawek razem ze spadającym MTR…

 2. filip 19 kwietnia 2013 w 16:36 - Odpowiedz

  a co Play z tym zrobiło? zbudowało infrastrukturę? taki guzik. A przecież na to miały iść mtr-y.

 3. wiedzacy 19 kwietnia 2013 w 16:42 - Odpowiedz

  Ależ głupio babka swoją korporację broni. Pisze tylko o połączeniach w post-paid, a przecież sprawa braku wyrównania stawek do Play po skończonej z początkiem roku asymetrii MTR dotyczy taryf pre-paid.

  Co do reszty wyliczeń i opłat za koncesje to pani z PTC „zapomniała” po pierwsze, że mają dwa razy więcej kanałów GSM niż Play, a po drugie że na kolejne dziesięć lat w 2010 przedłużono im koncesje na częstotliwości z pasma 900MHz bez żadnych opłat. Co do UMTS 2100 to akurat faktycznie zapłacili krocie (po 600mln euro), ale wtedy nie mieli innego wyjścia. W dodatku jak weźmiemy pod uwagę wieloletni okres koncesji to nie są to dla telekomu z miliardowym zyskiem aż tak wielkie kwoty (około 100mln złotych rocznie).

 4. eos 19 kwietnia 2013 w 16:43 - Odpowiedz

  Ciekawe, że tym razem to T-Mobile zabrało szybciej głos. Jabczynski chyba ugodzony startem wolał nie wywoływać burzy. Tak nawiasem to ma dużo racji w tym co pisze. Gruszka działa na zasadzie robić dużo szumu aby klienci Play nie zapytali przypadkiem, czy ostatnie pogorszenie oferty to zasługa braku wspomagania play przez klientów sieci innych opow. Play właściwie teraz żyje z opinii gdy miał pomoc uke i pieniądze z mtr. Jakością odstaje to zostało robić za pokrzywdzonego przez wszystkich.

 5. lika 19 kwietnia 2013 w 16:51 - Odpowiedz

  I tak teraz już mamy W4, z tym, że w3 buduje sieć, a Play tylko biadoli. Dobre czasy dla Play minęły bezpowrotnie, jak widać po ostatnich działaniach.

 6. PLAY 19 kwietnia 2013 w 16:52 - Odpowiedz

  DLA MNIE KLIENTA PREPAID NAJWIĘKSZYMI ZŁODZIEJAMI SĄ T MOBILE i ORANGE . Klientów robią w bambuko naliczają OPŁATY za usługi których się nie wykonywało !!!!!

 7. Kart 19 kwietnia 2013 w 16:53 - Odpowiedz

  Tym razem niemiecka precyzja zawiodła. Tak się podłożyć. Kto uwierzy w te korporacyjne bzdury? Dzięki P4 i pani Streżyńskiej został rozbity monopol W3, a to ich boli. Oj boli. Gruszka akurat pokazał jak bezwzględnie W3 oszukiwała na MTRach swoich klientów. Zrobił marketing to prawda, ale odpowiedź PTC się przysłowiowej k.. nie trzyma. Blondynka?a MOŻE kazali jej być blondynką?

 8. fderh 19 kwietnia 2013 w 16:57 - Odpowiedz

  No ale Gruszek też szczery nie jest bo P4 chętnie te pieniążki z mtr-ów sobie brała. Każdy na tym korzystał tylko nie klienci, a gadki Gruchy że play jest obrońcą biednych ludzi to tylko marketingowa zagrywka

  • Nika 19 kwietnia 2013 w 17:03 - Odpowiedz

   A nadajniki P4 stawiała za darmo tak? Weź się facet zastanów!

  • Helmut 19 kwietnia 2013 w 17:29 - Odpowiedz

   Klienci fioletowego gluta właśnie na tym korzystali. Usługa/promocja 1 minuta do wszystkich za 2 od innych była swego czasu nie tylko w pre-paid, ale też miały to wszystkie abonamenty i miksy.

  • Jol 19 kwietnia 2013 w 20:04 - Odpowiedz

   Akurat klienci korzystali. Widać nie byłeś w Play skoro takie dziwactwa wypisujesz. :lol

 9. ted 19 kwietnia 2013 w 17:49 - Odpowiedz

  Ale,jak się komuś wypomina,to zacznij od siebie,ile PTC zarobiło na asymetrii, żeby nie Play to dalej by doili po 3 zł/mjn i 0,50-sns

 10. Kamil 19 kwietnia 2013 w 18:47 - Odpowiedz

  kolejna korporacyjna dziwa, która chce nam wmówić, że my Polacy nie rozumiemy oferty ? chce się wykreować jak Mońka z nc+ ? Bełkot korporacji staje się coraz bardziej chamowaty bo juz nie ma takich kokosów na rąbaniu Polaków ? Mniejszy jacht? tylko 2 a nie 4 tygodnie na Malediwach ? Pan prezes L. ma problem z płaceniem czesnego w Szwajcarii dla dwójki tych paskudnych córek ? Jaka szkoda 🙁 Skoro moloch niemiecki zaczyna ryczeć to chyba jednak Polacy zaczęli myśleć i liczyć. Różowy kolor nie znaczy że jest różowo prawda pani dwojga nazwisk ?

 11. Paw gigant 19 kwietnia 2013 w 20:12 - Odpowiedz

  Rzygać się chce jak się tą telekomunikacyjną analfabetkę czyta. Takie teksty to do Faktu można płodzić, a nie do portali telekomunikacyjnych, gdzie ludzie czują bluesa.

 12. Aro 19 kwietnia 2013 w 20:54 - Odpowiedz

  Play przebimbał całą kasę z MTR i tyle, miał rozbudować nadajniki i już, grucha gada o tym ile to klienci stracili na wysokich MTR, no fakt tylko że to ile on płaci Orange i Plusowi za Roaming, którego być nie musiało (na to P4 dostawało kasę z MTR, żeby rozbudować infrastrukturę), ale po co, Play robił sobie bardzo dobrą ofertę, przyciągnął ludzi, a teraz ci ludzie siedzą i się męczą na 1 Mbit, kiepskich połączeniach, i problemami z zasięgiem. Popieram panią z PTC w pełni.

  • Dur 19 kwietnia 2013 w 21:14 - Odpowiedz

   Rozumiem, że drenowanie kieszeni abonentów PTC także popierasz? 😮 Zgroza panie zgroza. Zmowę cenową W3 w podkładaniu nogi pleyakowi także? Nie wiem czy się śmiać czy płakać skoro takich podstawowych spraw nie kumasz. A kasą Play tak się nie zajmuj. jak na razie żyją i oby jak najdłużej.

  • Aro 19 kwietnia 2013 w 21:39 - Odpowiedz

   Nie wypowiadam się jako popierający PTC owszem opłata za RWK czy też 4 gr za stan konta irytuje, ale tak z sensem, po co Playowi było podwyższone MTR? Żeby rozbudował swoją infrastrukturę, o kasę się można martwić, osobiście daje im dwa wyjścia, albo ich oferta nie będzie aż tak atrakcyjna, albo wykupi ich coś większego, np vodafone (chociaż on coś tam z polkomtelem kręcił) jeszcze zostaje ten z południowej ameryki, już mi się szukać nie chce, no ale pożyjemy zobaczymy:)

  • Dur 19 kwietnia 2013 w 22:03 - Odpowiedz

   4 grosze czy RWK to pikuś. MTRy się zrównały 1 stycznia br, a PTC i spółka będą kasować swoich „popieraczy” do końca umów. Zatem nawet do roku 2014. Czyli będziecie się składali na pensyjki tej korporacyjnej bandy i tu już Playem gęby sobie nie wytrzesz. Zresztą stawki jakie masz nie są dzięki dobrej woli W3. Radzę o tym nie zapominać i przeliczyć ile kasy zostało w kieszeni dzięki konkurencji.

 13. Licznik bije do 2014 19 kwietnia 2013 w 22:06 - Odpowiedz

  A ile PTC wyciągnęła kasy od swoich klientów stosując nienależnie wysokie stawki do P4? Powinni w tym PTC dostać takie kary, żeby się z rozumem nie połapali. Przy okazji niemiaszki zasiliłyby polski budżet.

 14. mario 20 kwietnia 2013 w 06:26 - Odpowiedz

  NIECH W 3 PRZYPOMNI SOBIE ILE TO ONI POBIERALI ZA ASYMETRIĘ JAK WCHODZILI NA RYNEK

 15. mario 21 kwietnia 2013 w 13:02 - Odpowiedz

  pamiętam jak centertel zaczął działalność w Polsce oni to dopiero skubali z mtr-ów ,ile to było wtedy procent . a teraz play ma z mtr symbolicznie mało niż kiedyśW3

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.