Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Oprogramowanie, Orange, Taryfy, Top7-Nawet 1,5 Gb/s w sieci 5G w Lublinie – Orange połączył 4G i 5G

Nawet 1,5 Gb/s w sieci 5G w Lublinie – Orange połączył 4G i 5G

Dzięki nowym rozwiązaniom testowa sieć 5G została połączona z komercyjną, działającą w mieście siecią 4G LTE. Pozwoliło to, nawet przy dużym obciążeniu sieci 4G LTE osiągnąć prędkości 1,2 Gb/s. Teoretyczne możliwości takiej sieci przekraczają jednak 1,5 Gb/s. Wymagałoby to jednak  zupełnie pustej sieci 4G oraz idealnych warunków pogodowych.

 

Nie tylko wyższe prędkości w 5G

Jednak to nie jedyne nowe możliwości testowanej w Lublinie sieci – operator zastosował także bardzo ciekawe rozwiązanie, które nazywa się fachowo „Inter Site Dual Connectivity”.  Testowana przez Orange technologia to tzw. 5G Non-Standalone. Tak też będą działały pierwsze uruchamiane na całym świecie sieci 5G. By telefon mógł się połączyć z siecią 5G najpierw musi się podłączyć do częstotliwości, na którym działa sieć 4G tzw. anchora, czyli „kotwicy”. Zapewnia on komunikację między telefonem, a siecią (czyli przesyła dane sygnalizacyjne) i pozwala mu w momencie transferu danych dołączyć warstwę 5G.

 

Lecz co w sytuacji, gdy anchor ma mniejszy zasięg, niż warstwa 5G? 

Może być tak, gdy mamy do czynienia z  gęstą siatką stacji bazowych – np. w miastach. Gdy stacji bazowych na niewielkim wycinku terenu jest sporo telefon płynnie przełącza się na tą, która ma najlepszy zasięg. W przypadku sieci 4G to żaden problem, ale w przypadku 5G byłby problemy z utrzymaniem połączenia. I tu cały na biało wchodzi Inter Site Dual Connectivity. Dzięki niemu anchor z jednej stacji może obsługiwać 5G z innej. Co więcej, na stacji która nadaje ową „kotwicę” wcale nie musi być 5G. Takie właśnie rozwiązanie zostało przetestowane przez Orange Polska i co ważne – zadziałało.

Testy 5G Orange Polska – jakie możliwości?

Orange pracuje, by możliwie dobrze przygotować się do uruchomienia sieci kolejnej generacji, pamiętając także o takich małych, choć istotnych rzeczach, o których pisze powyżej. Sieć 5G może przynieść dużą zmianę wszystkim, dlatego tak ważne jest, by spełniała pokładane w niej oczekiwania. Prowadzone przez Orange Polska, najszerzej zakrojone w Polsce testy w paśmie 3,4-3,8 GHz na pewno w tym pomagają. Testy 5G rozpoczęte w Warszawie we wrześniu, a w Lublinie w październiku, pozwalają możliwie dobrze zasymulować komercyjną sieć kolejnej generacji.

Autor |2020-02-06T15:57:14+01:006 lutego 2020 15:57|Kategorie: Inne, Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Oprogramowanie, Orange, Taryfy, Top7|Tagi: , , , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. olek 6 lutego 2020 w 20:13 - Odpowiedz

  Jakie Promieniowanie.

  • irek 12 lutego 2020 w 13:21 - Odpowiedz

   Promieniowanie niejonizujące czyli nieszkodliwe dla nas.

 2. Taz 21 lutego 2020 w 18:09 - Odpowiedz

  Ładny wynik, nie mogę się doczekać kiedy będzie można korzystać z tej sieci.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile