Jesteś tutaj:-, Newsy, Operatorzy, Orange, Prawo, Rynek, Top7-Trybunał Sprawiedliwości UE – Orange Polska musi zapłacić 127,6 mln (+odsetki) euro kary

Trybunał Sprawiedliwości UE – Orange Polska musi zapłacić 127,6 mln (+odsetki) euro kary

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniosek Orange Polska o uchylenie wyroku Sądu UE w sprawie kary nałożonej na operatora przez Komisję Europejską w 2011 roku – podał w środę Trybunał Sprawiedliwości na stronie internetowej. Orange przewiduje, że kara zostanie zapłacona w sierpniu.

Czekamy na wezwanie z Komisji Europejskiej, szacujemy, że wpłynie ono w ciągu dwóch tygodni. Zamierzamy zapłacić (karę – PAP) bez zbędnej zwłoki – spodziewamy się, że sprawa będzie zakończona w sierpniu” – powiedział członek zarządu Orange Polska ds. finansowych, Maciej Nowohoński podczas konferencji.

Nowohoński poinformował, że Orange Polska ma utworzoną rezerwę na pełną wysokość kary, w związku z czym jej zapłata nie wpłynie na wyniki finansowe grupy.

Orange Polska podał w środę, że kara zostanie zapłacona wraz z odsetkam.

Zarząd Orange Polska informuje, że w dniu 25 lipca 2018 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie kary nałożonej na Orange Polska przez Komisję Europejską. Trybunał oddalił odwołanie Orange Polska od wyroku Sądu Unii Europejskiej podtrzymując karę w pierwotnej wysokości 127,6 milionów euro. Wyrok jest ostateczny, kara zostanie przez Orange Polska zapłacona i będzie powiększona o odsetki w wysokości 23,7 milionów euro na dzień 30 czerwca 2018 r.” – czytamy w informacji prasowej

Członek zarządu Orange Polska ds. finansowych poinformował, że zapłata kary podwyższy wskaźnik zadłużenia netto do zysku EBITDA grupy do około 2,4-krotności, o około 0,2.

W 2011 roku Komisja Europejska nałożyła na Telekomunikację Polską (obecnie Orange Polska) 127,6 mln euro kary za nadużywanie pozycji dominującej na polskim rynku szerokopasmowego dostępu do internetu.

W grudniu 2015 roku Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy karę nałożoną w 2011 r. na ówczesną Telekomunikację Polską (TP SA – obecnie: Orange Polska) za nadużywanie pozycji dominującej wobec mniejszych konkurentów. Rzecz dotyczyła postępowania byłego,narodowego operatora wobec operatorów alternatywnych (m.in. Netii) w dziedzinie usług dostępu do szerokopasmowego internetu w latach 2005-2009 r.  Komisja uznała, że spółka, jako operator posiadający pozycję dominującą, była zobowiązana zapewnić operatorom alternatywnym dostęp do swojej sieci, aby mogli oni skutecznie konkurować na rynku detalicznym. Komisja Europejska uznała, że TP SA nadużywała swojej dominującej pozycji, ograniczając tym samym konkurencję na rynku i nałożyła na polską spółkę 127,6 mln euro kary. W grudniu 2015 roku Sąd Unii Europejskiej oddalił odwołanie Orange Polska od decyzji Komisji Europejskiej z 2011 roku. Tym samym sąd podtrzymał karę w wysokości 127,6 milionów euro, nałożoną za nadużywanie pozycji dominującej na rynku.

źródło: PAP Biznes, Orange PolskaAutor |2018-07-25T16:37:00+02:0025 lipca 2018 15:49|Kategorie: Finanse, Newsy, Operatorzy, Orange, Prawo, Rynek, Top7|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. j 25 lipca 2018 w 16:27 - Odpowiedz

    nie 23 a 127 + 23 odsetek jak juz cos piszecie to sie zainteresujcie

  2. Kan 25 lipca 2018 w 16:41 - Odpowiedz

    Tak, już poprawiłem. Zamiast kara + odsetki, wkleiły mi się same odsetki. Andrzej

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.