Dokładnie 1 marca 1998 roku, czyli 20 lat temu, sieć komórkowa PTK Centertel ruszył z siecią Idea. W ten sposób rozpoczęto cyfrowy rozdział w historii telefonii komórkowej.

Nowa sieć była już w pełni cyfrowa, zgodna ze standardem GSM (wtedy nazywano to DCS1800) i pracowała w paśmie 1 800 MHz. Na początku działała w największych miastach, równolegle z analogowymi „szumofonami” Centertela. Później stała się pierwszą w Polsce tzw. siecią dwuzakresową.

Uruchomienie sieci następowało stopniowo. Na początku ruszyła Warszawa, potem kolejne miasta: Lublin, Łódź, Poznań, Trójmiasto wraz z Olsztynem, aglomeracja śląska, Opole, Wrocław, Szczecin i Bydgoszcz z Toruniem. Dodatkowo zasięgiem Idei pokryte były drogi z Warszawy do Katowic, Poznania ( a później do granicy polsko-niemieckiej) i Gdańska oraz trasa z Krakowa przez Katowice i Opole do Wrocławia. Tak wyglądał docelowy zasięg Idei DCS.

Przyznaję, że niezbyt dobrze pamiętam inaugurację. Do Telekomunikacji Polskiej przyszedłem… dopiero kilka miesięcy później. Jednak doskonale pamiętam czasy, w których telefon komórkowy był „usługą mega premium”. Jako dziennikarze mieliśmy w redakcji w Zielonej Górze kilka „przechodnich” telefonów. Wychodziłem na konferencję lub jechałem w teren dostawałem komórkę. Naprawdę tak było!

Nierozłącznie z Ideą kojarzy się marka POP – nazwa swojego czasu najpopularniejszych telefonów na kartę, skierowana do ludzi młodych. Idea przeżyła 7,5 roku. We wrześniu 2005 roku marka Idea została zastąpiona marką Orange.

Nie chcemy, by okrągła rocznica przeszła niezauważona. Dlatego przez cały marzec i początek kwietnia będziemy wspólnie z Wami świętować 20 urodziny naszej sieci GSM. Zaczynamy cyklem materiałów na blogu, w którym będziemy przypominać początki Idei – pierwsze oferty i szczegóły techniczne. Potem będziemy się rozkręcać. Od połowy tego miesiąca ruszymy ze świetną promocją, podziękowaniami dla naszych klientów-weteranów ;-), a także atrakcjami w salonach – dodaje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

źródło: Orange