Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Orange, Rynek-Grupa Orange chce sprzedać część stacjonarną?

Grupa Orange chce sprzedać część stacjonarną?

Grupa Kapitałowa Telekomunikacji Polskiej , „Orange Polska” pracuje nad koncepcją oddzielenia od spółki części stacjonarnej – zarówno głosowej, jak i internetowej. Pozostawi sobie część mobilną pod szyldem Orange. Według informacji Dziennika Gazety Prawnej na bazie stacjonarnej części powstałby hurtowy operator, w którym udziały mogliby mieć inni operatorzy telekomunikacyjni.

Według „DGP” Francuzi mieliby zachować jedynie część komórkową grupy TP działającą pod marką Orange. Gazeta napisała, że wartość potencjalnej transakcji to 10 miliardów złotych.

Całkiem spora suma. Prawdą jest, że szukamy różnych możliwości zmniejszenia kosztów lub dzielenia się nimi z innymi operatorami, czego najlepszym przykładem jest NetWorks! na rynku mobilnym. Prawdą jest też, że zgodne z naszą strategią, badamy i analizujemy wiele rozwiązań, mogących przynieść firmie korzyści w trudniejszych czasach. Niestety dalej muszę już rozczarować, bo nie szykujemy się do sprzedaży sieci stacjonarnej, ani nie wybieramy doradcy do przeprowadzenia tej transakcji – odpowiada „DGP” Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

Warto przypomnieć, że już w marcu 2012 roku „Parkiet” informował, że
Grupa France Telecom zaczęła sprawdzać, czy znalazłby się chętny odkupienia od niej stacjonarnej części Telekomunikacji Polskiej (TP). Jednak koncern FT oświadczył, że nie zamierza pozbywać się swego biznesu w Polsce.

W 2012 roku przychody segmentu stacjonarnego wyniosły 7 836 mln zł i w ujęciu rocznym były niższe o 255 mln zł (tj.3,2%). Spadek sprzedaży wynikał w dalszym ciągu głównie z procesu wypierania telefonii stacjonarnej przez telefonię komórkową, w wyniku czego przychody ze stacjonarnych usług głosowych zmniejszyły się o 16% rok-do-roku. Następuje jednak stopniowa poprawa trendu w zakresie liczby abonentów stacjonarnych usług głosowych: spadek liczby klientów detalicznych usług głosowych został ograniczony do 91 tys. w 4 kw. 2012 (wobec 182 tys. w 4 kw. 2011). Spadek przychodów z usług głosowych został częściowo zrównoważony przez wzrost przychodów z usług teleinformatycznych (o 80,4% rok-do-roku) oraz usług przesyłu danych – dzięki korzystnej ewolucji wskaźników KPI dla segmentu szerokopasmowego; wskaźnik ARPU dla usług szerokopasmowych i obejmujących je pakietów zwiększył się o 5% w ujęciu rocznym, czemu towarzyszyła korzystna tendencja w zakresie liczby klientów usług szerokopasmowych.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, blog.orange.pl

KanAutor |2013-03-21T08:13:28+02:0021 marca 2013 08:13|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Orange, Rynek|Tagi: , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. Rork 21 marca 2013 w 07:56 - Odpowiedz

  „Warto przypomnieć, że już w marcu 1012 roku „Parkiet” informował”. Co o tym pomyśle sądził Bolesław Chrobry?

  • Kan 21 marca 2013 w 08:11 - Odpowiedz

   No tak, ale miło, że informacja zainteresowała. Andrzej

  • wiedzacy 21 marca 2013 w 08:13 - Odpowiedz

   Był za, ale jeżeli przez tyle lat nie znaleźli kupca to już raczej nie znajdą ;).

  • prima aprilis 21 marca 2013 w 08:20 - Odpowiedz

   Wydarzenia w Polsce w roku 1012:
   1. Bolesław Chrobry zdobył Lubusz. Odsiecz niemiecka nie zdołała pomóc twierdzy z powodu wylewu rzeki Łaby.
   2. Założenie zakonu kamedułów przez św. Romualda z Camaldoli.
   3. Telekomunikacja Polska rozważa możliwość sprzedaży części stacjonarnej – o czym poinformował hrabia Wojciech Jabczyński.
   Wydarzenia na świecie w roku 1012:
   1. 18 maja– nowym papieżem został Benedykt VIII.

  • prima aprilis 21 marca 2013 w 08:23 - Odpowiedz

   Panie Kan – trzeba było zostawić poprzednią datę, bo chociaż jest wesoło 😀

 2. Jaja 21 marca 2013 w 08:09 - Odpowiedz

  Parkiet – gazeta z 1000 letnią tradycją…

 3. Realista 21 marca 2013 w 13:26 - Odpowiedz

  Stała opłata abonamentowa zabija ofertę. Nie ma szans z konkurencją. Za tą samą kasę ma się TV i net, a nie niepotrzebny stacjonarny i net. Francuska dojarka wydoiła (bez inwestycji) i teraz szuka durni do inwestycji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.