Jesteś tutaj:-, Bez kategorii, Inne, Newsy, Operatorzy, Taryfy, Top7-Minister cyfryzacji w Sztokholmie: 5G to gwarancja konkurencyjności naszych przedsiębiorstw

Minister cyfryzacji w Sztokholmie: 5G to gwarancja konkurencyjności naszych przedsiębiorstw

Drugi dzień wizyty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w krajach północnej Europy. Szef MC spotkał się w środę m.in. z szwedzkim ministrem energii i rozwoju cyfrowego oraz zarządem firmy Ericsson.

Współpraca, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa i nowych technologii – to główny temat rozmowy polskiego ministra cyfryzacji z jego szwedzkim odpowiednikiem – ministrem energii i rozwoju cyfrowego Szwecji – Andersem Ygemanem.

– W obecnych czasach ścisła współpraca rządów w zakresie cyberbezpieczeństwa to konieczność. Przede wszystkim z uwagi na specyfikę współczesnych cyberzagrożeń, które nie znają granic państw – powiedział minister Marek Zagórski. – Kwestia cyberbezpieczeństwa oraz zaufania do świata cyfrowego to dla nas jeden z najistotniejszych elementów polityki wewnętrznej i współpracy międzynarodowej – dodał szef MC.

Dyskusje o nowej generacji

Budowa sieci 5G – to główny temat rozmów ministra cyfryzacji z zarządem szwedzkiej firmy Ericsson. Marek Zagórski spotkał się z Ulfem Perhssonem, wiceszefem koncernu.

Wizyta w siedzibie firmy nie była przypadkowa. Kilka dni temu Ericsson poinformował, że jest gotów wprowadzić w Polsce technologię 5G. Jego przedstawiciele podpisali w Łodzi porozumienie pilotażowego Programu S5 – Akceleratora Technologii 5G, stworzonego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

– 5G jest kluczową technologią dla rozwoju Polski i Europy. Nasze małe i średnie przedsiębiorstwa muszą być świadome, jakie możliwości daje im ta technologia. Przede wszystkim gwarancję pozostania konkurencyjnymi wobec innych, europejskich i globalnych, firm – powiedział w trakcie spotkania minister Marek Zagórski. – Cieszy nas, że udział Polski w rozwijaniu tej technologii jest tak duży – dodał szef MC.

Polski zespół Ericssona, prowadzący prace badawczo-rozwojowe w obszarze nowych technologii, jest drugi na świecie pod względem liczby zaangażowanych osób.

Piąta generacja

Co nam da 5G? Inteligentne miasta, korzystające z nowoczesnych technologii dla ułatwienia i ulepszenia życia swoich mieszkańców – to tylko niektóre z możliwych rozwiązań.

Upowszechnienie tej technologii może też ułatwić np. wprowadzenie na drogi całkowicie autonomicznych pojazdów oraz wyposażenie tradycyjnych samochodów w inteligentne systemy bezpieczeństwa.

– Ta technologia daje jeszcze więcej możliwości. To m.in. szybsze, stabilniejsze połączenia i o wiele krótsze czasy reakcji sieci niż obecne rozwiązania – mówi minister Marek Zagórski. – Do wdrożenia 5G przygotowuje się cała Unia Europejska, w tym Polska. Kraje skandynawskie są pionierami rozwoju tej technologii na naszym kontynencie. Chcemy korzystać z ich doświadczeń – dodał szef MC.

Sztokholm był drugą skandynawską stolicą, którą odwiedził polski minister cyfryzacji w ostatnich dniach. We wtorek był w Helsinkach.

 

 

Źródło:
Wydział Komunikacji Ministerstwo Cyfryzacji


Autor |2019-06-26T17:15:43+02:0026 czerwca 2019 17:15|Kategorie: 5G, Bez kategorii, Inne, Newsy, Operatorzy, Taryfy, Top7|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Marcin 29 czerwca 2019 w 05:47 - Odpowiedz

    Moi drodzy, może ktoś mi wytłumaczy bo ja głupi jestem.. Mam sobie firmę pośrednictwa handlowego, codzienne wizyty u klientów muszą być, oferty mailem i przez telefon. Program CRM i fakturowanie działa online gdzie wystarczy dowolny lejek. Jak niby 5G ma mi ułatwić życie? W domu internet z TM sprawdza się doskonale a prędkości 60MB jest również wystarczająca. Co niby da mi nowa technologia? Więcej nadajników? Czy wszystko za mnie zrobi? Lodówka już mówi, że kończą się produkty lub ich ważność.. Pamietam jak 25 lat temu oglądałem filmy, w których maszyny przejmują świat.. teraz mam mieć to w realu? Nie dziękuję..

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.