Jesteś tutaj:-, Bez kategorii, Bezpieczeństwo, Foto, Inne, Inne, Internet, LTE, Newsy, Operatorzy, Rozrywka, Rynek, Top30, Top7-5 zmian, jakie przyniesie technologia 5G

5 zmian, jakie przyniesie technologia 5G

Sama technologia jest już w Polsce dostępna, ale konieczne jest jeszcze przydzielenie odpowiednich pasm i częstotliwości. Komisja Europejska oczekuje, że do 2025 r. kraje członkowskie będą posiadać szerokie pokrycie siecią 5G, a w Polsce pierwszym miastem z niej korzystającym będzie Łódź.

Jeżeli plany wprowadzenia nowej technologii powiodą się, to sieć komercyjna 5G zacznie działać nad Wisłą około 2022 roku. Początkowo będzie dostępna w dużych miastach, na wszystkich autostradach i na najważniejszych drogach ekspresowych.

Od 2015 r. Ericsson zainstalował już ponad 3 mln stacji bazowych gotowych obsłużyć 5G, które czekają na zdalne uruchomienie. Spora część z tych stacji znajduje się w Polsce, a gotowa technologia nie została jeszcze wprowadzona ze względu na uwarunkowania prawne.

5 zmian, jakie przyniesie technologia 5G

Wokół korzyści, jakie przyniesie nam technologia 5G, narosło wiele mitów, które obala najnowszy raport Ericsson ConsumerLab. Publikacja opiera się na wynikach jednego z największych w historii badań konsumenckich, a zebrane opinie są reprezentatywne dla niemal miliarda ludzi na świecie. Z raportu wynika między innymi, że użytkownicy smartfonów oczekują powszechnej dostępności aplikacji i usług 5G w ciągu 2-3 lat od uruchomienia sieci nowej generacji. Co więcej, 43 proc. respondentów liczy na to, że 5G przyczyni się do rozwoju nowych aplikacji i usług. Pozostaje nam zatem czekać na to, co przyniesie przyszłość.

Większość z nas spotkała się z określeniem 5G, ale czy na pewno wiemy, o co dokładnie chodzi?

Sieć 5G umożliwi połączenie z internetem nawet 100 urządzeń mobilnych na każdy metr kwadratowy. O tych i innych możliwościach nowej technologii donosi najnowszy raport Ericsson ConsumerLab. Oznacza to, że do smartfonów czy laptopów dołączą miliardy nowych maszyn – pojazdów autonomicznych, inteligentnego sprzętu domowego czy czujników kontrolujących nasz stan podczas porannego treningu.

Oto 5 przykładów, jak technologia 5G zmieni rozrywkę w niedalekiej przyszłości:

  1. Po uruchomieniu sieci 5G nie będzie już potrzeby instalowania wielu aplikacji na smartfonach, bo dzięki dużej prędkości i wysokiej przepustowości transmisji danych będziemy korzystać z nich w chmurze. Tak samo jak ze wszystkich naszych danych, które automatycznie będą tam zapisywane. Zwalniający sprzęt po zainstalowaniu kolejnej aplikacji, czy ostrzeżenia o brakującej pamięci przejdą do lamusa.

 

  1. W przypadku sieci 5G opóźnień praktycznie nie będzie, a już na pewno nie będą one zauważalne. Trwając kilka milisekund lub nawet mniej sprawią, że dostęp do sieci będzie odbywał się w zasadzie w czasie rzeczywistym. Wysoki ping w grach sieciowych, który jest zmorą wielu graczy i dotyczy szczególnie osób korzystających z dostępu bezprzewodowego, zniknie.

 

  1. Wykorzystanie rozszerzonej czy wirtualnej rzeczywistości zyska nowy wymiar. Możliwe będzie nie tylko podróżowanie bez fizycznego przemieszczania się, oglądanie meczu z wrażeniem przebywania na stadionie, ale też przeniesienie się w centrum wydarzeń ulubionej gry.

 

 

  1. Jednak nie samymi grami żyje człowiek. Transmisja meczu w jakości 4K, a nawet 8K? Bez problemu! Do tego dochodzi możliwość samodzielnego wyboru kamery, z której obraz chcemy mieć akurat na ekranie. Wygląda na to, że środowe wieczory już na zawsze będą zarezerwowane na spotkania ze znajomymi.

 

  1. 5G ułatwi popularyzację filmów w formatach 4K, 8K czy 360°, które w ramach streamingu będą dostępne na wszystkich urządzeniach mobilnych. Oglądanie materiałów wideo wysokiej jakości nie będzie już wymagało siedzenia w domu przed telewizorem lub komputerem podpiętym do stałego łącza. Jak wynika z raportu Ericsson ConsumerLab, w ciągu najbliższych 5 lat na oglądanie wideo na urządzeniach mobilnych poświęcimy 3 godziny tygodniowo więcej, z czego godzinę przy wykorzystaniu okularów AR/VR.


Autor |2019-06-28T07:43:03+02:0027 czerwca 2019 15:47|Kategorie: 5G, Bez kategorii, Bezpieczeństwo, Foto, Inne, Inne, Internet, LTE, Newsy, Operatorzy, Rozrywka, Rynek, Top30, Top7|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.