Jesteś tutaj:-, Operatorzy, PC i Laptopy, Sprzęt-Dowód osobisty i inne dokumenty w smartfonie – pilotaż w maju

Dowód osobisty i inne dokumenty w smartfonie – pilotaż w maju

Łódź i Ełk jako pierwsze przetestują działanie mDokumentów w praktyce. Jeśli pilotaż wypadnie pomyślnie, to – zgodnie z harmonogramem – nowe narzędzie będzie dostępne w całym kraju już w lipcu.


Stan prac nad mDokumentami referowali w środę w sejmie przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji. Zgodnie z zapowiedziami – poszczególne usługi w ramach projektu mDokumenty będą uruchamiane stopniowo. W pierwszej kolejności w tej formie udostępniony zostanie dowód osobisty. W następnych etapach realizacji projektu mDokumenty obejmą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, później ubezpieczenie OC.

mID i mDokumenty – Dowód osobisty i inne dokumenty przez telefon od 11 maja 2017 r

Z czasem mDokumenty będą mogły pełnić funkcję elektronicznej legitymacji studenckiej czy potwierdzać wykształcenie. By skorzystać z mDokumentów wystarczy podać zamiennie PESEL lub numer telefonu. Po wprowadzeniu tego numeru przez urzędnika system wysyłałby sms z hasłem na numer telefonu obywatela. Urzędnik, wpisując prawidłowe hasło, otrzymałby dostęp do danych obywatela.

Dowód osobisty i inne dokumenty w smartfonie coraz bliżej

Przedstawiciele Ministerstwa cyfryzacji podkreślali, że system nie przewiduje przechowywania danych osobowych w samym telefonie. Nie będzie też obowiązku korzystania z mDokumentów, a każdy obywatel, aby rozpocząć użytkowanie e-dowodu będzie go musiał najpierw aktywować.

mDokumenty – prezentacja: Tutaj

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

KanAutor |2017-04-06T14:29:51+01:006 kwietnia 2017 14:29|Kategorie: Newsy, Operatorzy, PC i Laptopy, Sprzęt|Tagi: , , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Gliwice 6 kwietnia 2017 w 13:59 - Odpowiedz

  jak to jest z posiadaniem dowodu, trzeba go zawsze mieć przy sobie?

  • Lucek 6 kwietnia 2017 w 16:01 - Odpowiedz

   Nie ma ustawowego obowiązku posiadania dokumentu tożsamości przy sobie . Jednocześnie w określonych sytuacjach policjant ma prawo dokonać identyfikacji obywatela co bez możliwości okazania dowodu może się nawet skończyć pobytem na komisariacie w celu jej skutecznego dokonania

 2. firstmail24 6 kwietnia 2017 w 16:14 - Odpowiedz

  Witam stronie możesz znaleźć fajne rozwiązania na stronie firmy [url]wkaczorowski[/url] są opisane propozycje od montażu kamerek na kaskach i ich dokładnych modeli do montażu alarmu w domu. Ciekawa stronka

 3. KarolSk 6 kwietnia 2017 w 19:09 - Odpowiedz

  Dobrze, że nie będzie to polegało na przechowywaniu danych dowodu w telefonie.

 4. John 7 kwietnia 2017 w 10:20 - Odpowiedz

  To za daleko już poszło. Z jakiej racji mam mieć dane z dowodu w telefonie i mój numer telefonu w systemach rządowych ? Nie ma takiego obowiązku. Nie ma też obowiązku posiadania telefonu, konta bankowego i adresu e-mail. Policjant może zweryfikować moją tożsamość kiedy podam imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki ( a jak znam swój pesel, a znam, to samo jego podanie wystarczy ) A jeżeli legitymujący będzie miał wątpliwości może zaprosić mnie na komisariat. Nie mam nic do ukrycia, więc nie widzę problemu. Ale nie zgadzam się żeby dane mojego telefonu ( nr, imei, seryjny karty, mac z wifi) maila były przetwarzane przez służby ( a są bez naszej zgody i wiedzy ) i podpięte pod mój pesel, bo nie ma takiej potrzeby. Dlatego nosze dowód,albo prawo jazdy i to wystarczy. Jak „władza” będzie się chciała ze mną skontaktować to jest poczta i tyle w temacie.

 5. gosc 7 kwietnia 2017 w 16:07 - Odpowiedz

  @John
  przeczytaj chociaż 10 razy ostatnie zdanie
  to będziesz spał spokojnie

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.