Łódź i Ełk jako pierwsze przetestują działanie mDokumentów w praktyce. Jeśli pilotaż wypadnie pomyślnie, to – zgodnie z harmonogramem – nowe narzędzie będzie dostępne w całym kraju już w lipcu.


Stan prac nad mDokumentami referowali w środę w sejmie przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji. Zgodnie z zapowiedziami – poszczególne usługi w ramach projektu mDokumenty będą uruchamiane stopniowo. W pierwszej kolejności w tej formie udostępniony zostanie dowód osobisty. W następnych etapach realizacji projektu mDokumenty obejmą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, później ubezpieczenie OC.

mID i mDokumenty – Dowód osobisty i inne dokumenty przez telefon od 11 maja 2017 r

Z czasem mDokumenty będą mogły pełnić funkcję elektronicznej legitymacji studenckiej czy potwierdzać wykształcenie. By skorzystać z mDokumentów wystarczy podać zamiennie PESEL lub numer telefonu. Po wprowadzeniu tego numeru przez urzędnika system wysyłałby sms z hasłem na numer telefonu obywatela. Urzędnik, wpisując prawidłowe hasło, otrzymałby dostęp do danych obywatela.

Dowód osobisty i inne dokumenty w smartfonie coraz bliżej

Przedstawiciele Ministerstwa cyfryzacji podkreślali, że system nie przewiduje przechowywania danych osobowych w samym telefonie. Nie będzie też obowiązku korzystania z mDokumentów, a każdy obywatel, aby rozpocząć użytkowanie e-dowodu będzie go musiał najpierw aktywować.

mDokumenty – prezentacja: Tutaj

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Kan