Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Pozostałe, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia, Zdrowie-Nowy szybki test na koronawirusa opracowany przez Bosch

Nowy szybki test na koronawirusa opracowany przez Bosch

Firma Bosch oferuje nowy szybki test na obecność wirusa SARS-CoV-2 przeznaczony do produkowanego przez siebie analizatora Vivalytic. Wynik testu jest dostępny już w ciągu 39 minut – aktualnie nie ma na świecie szybszego testu opartego na łańcuchowej reakcji polimerazy (PCR). Nowy szybki test firmy Bosch jest przeznaczony zwłaszcza do zdecentralizowanych zastosowań w laboratoriach mobilnych – np. w miejscach obsługi podróżnych na autostradach lub na lotniskach. Osoby poddane testowi mogą otrzymać wynik w tym samym punkcie, w którym pobrano od nich próbkę. Test ze znakiem CE jest już dostępny w Europie.

  • Szybki test do analizatora Vivalytic, przeznaczony głównie do stosowania w miejscach bez dostępu do centralnych laboratoriów – np. w laboratoriach mobilnych;
  • Prezes Grupy Bosch, dr Volkmar Denner: „Teraz jesteśmy w stanie dostarczyć pewny wynik testu jeszcze szybciej”;
  • Czułość testu Bosch wynosi 98 proc., a swoistość 100 proc.;
  • Już w październiku przy wykorzystaniu jednego kartridża będzie można przeprowadzać testy dla pięciu osób;
  • Bosch pracuje nad dalszym skróceniem czasu badania.

37258889 2 Szybki%2Btest%2BCovid 19%2Bod%2BBosch crop 300x168 4027a6ce CPO

Mobilne rozwiązanie pomaga ograniczać konieczność odbywania kwarantanny, odciążać laboratoria oraz przywrócić bezpieczeństwo pracy i podróżowania. „Kluczem do zatrzymania pandemii jest szybkie wykrywanie ognisk choroby. Dlatego po opracowaniu naszego pierwszego testu na koronawirusa ważne było dla nas skrócenie czasu otrzymania wyników – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH. – Teraz jesteśmy w stanie dostarczyć pewny wynik testu jeszcze szybciej” – dodał Denner.

 

Opracowanie przez firmę Bosch nowego testu PCR typu singleplex to część projektu badawczo-rozwojowego, realizowanego przy wsparciu Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych w Niemczech (BMBF).

Czułość testu wynosi 98 proc., a swoistość 100 proc. Test to wynik kooperacji należącej do Grupy Bosch spółki Bosch Healthcare Solutions oraz niemieckiej firmy technologicznej R-Biopharm, która jest wiodącym dostawcą manualnych testów PCR o wysokiej czułości.

 

37258889 5 Szybki%2Btest%2BCovid 19%2Bod%2BBosch crop 300x168 4027a6ce CPO

 

 

Światowa nowość: równoczesna analiza pięciu próbek

Już pod koniec marca br., po zaledwie sześciu tygodniach prac badawczo-rozwojowych, firma Bosch opracowała pierwszy szybki test na koronawirusa do produkowanego przez siebie analizatora Vivalytic.

 

37258889 4 Szybki%2Btest%2BCovid 19%2Bod%2BBosch crop 300x168 4027a6ce CPO

 

W nowym teście czas konieczny do analizy próbki został skrócony do 39 minut Intensywne prace badawczo-rozwojowe w firmie Bosch są kontynuowane: od października tego roku możliwa będzie równoczesna analiza pięciu próbek na jednym kartridżu, przy utrzymaniu porównywalnego czasu przeprowadzenia testu. Pozwoli to zwiększyć wydajność urządzenia Vivalytic do ponad 160 próbek dziennie. W najbliższych tygodniach, dzięki optymalizacji oprogramowania, dalszemu skróceniu ulegnie czas trwania testu na SARS-CoV-2 w przypadku wyniku dodatniego.

 

Vivalytic: łatwość stosowania analizatora w miejscu pobrania próbek.

Zaletą szybkich testów Bosch jest nie tylko krótki czas badania, lecz także łatwa obsługa analizatora. Za pomocą patyczka wymazowego pobiera się próbkę do badania z nosa lub gardła pacjenta i umieszcza ją w kartridżu. Następnie należy włożyć kartridż, który zawiera już wszystkie potrzebne do przeprowadzenia badania odczynniki, do urządzenia Vivalytic. Analiza jest wykonywana w pełni automatycznie. Obsługa analizatora Vivalytic jest prosta i wymaga jedynie krótkiego przeszkolenia personelu medycznego. Opracowanie systemu Vivalytic, składającego się z analizatora i kartridży, to efekt wieloletniej współpracy działu badań i rozwoju firmy Bosch ze spółką Bosch Healthcare Solutions.

 

37258889 3 %2BSzybki%2Btest%2BCovid 19%2Bod%2BBosch crop 300x168 4027a6ce CPO

 

Do końca roku Bosch planuje zwiększyć moce produkcyjne do jednego miliona testów. Ponieważ popyt na analizator i szybkie testy utrzymuje się na wysokim poziomie, przedsiębiorstwo wraz ze swoimi dostawcami intensywnie pracuje nad maksymalną rozbudową i zwiększeniem mocy w zakresie dostaw.Autor |2020-09-30T09:34:43+02:0030 września 2020 09:34|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Pozostałe, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia, Zdrowie|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.