Sezon smogowy nadchodzi

Poprawa jakości powietrza nabiera większego znaczenia tuż przed zbliżającym się nieuchronnie sezonem zimowym. Likwidacja kotłów węglowych i zakaz stosowania paliw stałych (węgla i drewna), wynikające z zapisów uchwał antysmogowych w polskich miastach, wspierane będą przez nadzór służb miejskich. W egzekwowaniu przepisów, służbom na pomoc przyjdą m.in. bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Wykryte nieprawidłowości podczas kontroli z udziałem dronów mogą skutkować grzywną.

Kraków od kilku lat walczy ze smogiem, likwidując piece węglowe. W tym czasie udało się usunąć ich znaczną ilość, ale w mieście nadal pozostało ok. 4 tysiące takich palenisk. Podjęta przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwała antysmogowa weszła w życie 1. września 2019 r., całkowicie zakazując  palenia węglem i drewnem w Krakowie.

Do egzekwowania zapisów uchwały skierowani zostali strażnicy miejscy, we współpracy z Wydziałem ds. Jakości Powietrza oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Wyposażeni w specjalistyczny sprzęt pomiarowy, w tym drony, maja objąć nadzorem pozostałe, nie wymienione jeszcze piece i budynki w których się one znajdują.

W celu wykrywania zanieczyszczeń wykorzystane zostaną m.in. profesjonalne drony, które przy pomocy specjalistycznych urządzeń pomiarowych potrafią szybko i efektywnie zlokalizować źródło zanieczyszczenia. Jednym z takich dronów jest Typhoon H520, połączony z urządzeniem do analizy powietrza – Atmon FL. Atmon FL wykonuje pomiar i ocenę wskaźników gazowych i pyłowych w powietrzu. Bada różne substancje m.in. tlenek węgla, dwutlenek siarki, pyły zawieszone PM10 i PM2.5, amoniak, chlorek wodoru, formaldehyd czy siarkowodór. Z dużą dokładnością lokalizuje obiekty, w których może dochodzić do spalania nielegalnych i szkodliwych paliw.

Profesjonalne drony pomagają egzekwować zapisy uchwały antysmogowej.

To wielozadaniowe urządzenie ma modułową budowę, która umożliwia indywidualną konfigurację i zastosowanie czujników dla poszczególnych badanych substancji. Atmon FL montowany jest na górnej obudowie drona. Istnieje możliwość zainstalowania całego systemu w klatce, dla potrzeb lotów w gęstej zabudowie miejskiej oraz w pobliżu linii elektrycznych.

Połączenie profesjonalnego drona i urządzenia pomiarowego umożliwia zapisywanie stężenia poszczególnych substancji i określenie dokładnej pozycji w danym momencie. Dzięki temu można tworzyć mapy smogu lub zanieczyszczeń w atmosferze.

W zależności od pojawiających się okoliczności i potrzeb, sprzęt może prowadzić zarówno pomiar lotnych związków organicznych (LOZ) lub formaldehydów (HCHO), pomiar temperatury i wilgotności, a także skażenia chemicznego powietrza. Jeśli wskazane byłoby prowadzenie nocnych kontroli, oświetlenie jakim dysponuje dron Yuneec H520, może okazać się niezbędne.

 

Mimo coraz większej świadomości ekologicznej, ustawodawca przewidział przypadki naruszenia postanowień uchwały. Za wykroczenia strażnicy miejscy będą mogli udzielić właścicielom pouczenia lub nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego nawet do 5 000 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.