Jesteś tutaj:-, Bez kategorii, Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Rynek, Top30, Top7, Zdrowie, Zdrowie-Daj sobie odpocząć – postaw na online

Daj sobie odpocząć – postaw na online

Cyfryzacja i zdrowie? To się nie dodaje – tak stwierdzi wielu. Udowadniamy, że jest inaczej. Dajemy receptę jak to połączyć, by zadziałało.

W najbliższą niedzielę (7 kwietnia) – Światowy Dzień Zdrowia. To dobry pretekst, by o nie zadbać, także online. Jak? Już tłumaczymy.

Bez bólu głowy

E-recepty, e-skierowania, e-zwolnienia – to tylko niektóre nowości, które dla pacjentów w ostatnim czasie przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo Cyfryzacji daje klucz, dzięki któremu szybko i bez wysiłku z nich można skorzystać. Co to takiego? Profil Zaufany (PZ).

Po co pacjentowi Profil Zaufany? M.in. po to, aby zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które daje dostęp do historii e-recept i e-skierowań. IKP sprawdzi się również w sytuacji, w której zapomnisz jaką dawkę leku lekarz przepisał Twojemu dziecku. To tam łatwo, szybko i przede wszystkim bezpiecznie zweryfikujesz informacje o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej.

– To właśnie Profil Zaufany gwarantuje pełne bezpieczeństwo ochrony wrażliwych danych i informacji pacjentów korzystających z Internetowego Konta Pacjenta – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – PZ to potwierdzony zestaw danych, które – w e-usługach podmiotów publicznych – jednoznacznie identyfikują jego posiadacza. Jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć – dodaje szef MC.

Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Dzięki Profil Zaufanemu jego właściciel jest wiarygodny i może być spokojny, że nikt się pod niego nie podszyje.

Natychmiastowe działanie

Z Internetowego Konta Pacjenta może korzystać każdy, kto ma Profil Zaufany. Wystarczy, że się zaloguje. Konto zostanie założone od razu – przy pierwszym logowaniu.

Uwaga! Jeśli nie masz Profilu Zaufanego – nie skorzystasz z ułatwień, jakie daje IKP. PZ to jedyny sposób, by mieć do nich dostęp. A Internetowe Konto Pacjenta daje Ci naprawdę wiele nowych możliwości, m.in.:

  • otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,
  • otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu, jak i po konsultacji telemedycznej – na odległość.

Oto dwa proste kroki, dzięki którym uzyskasz dostęp do Internetowego Konta Pacjenta:

Krok 1: Załóż Profil Zaufany – jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Zrobisz to w kilka minut. Masz dwie opcje.

Opcja 1: W systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie Profilu Zaufanego. Operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Opcja 2: Profil Zaufany możesz założyć również bez wykorzystania do tego celu bankowości elektronicznej – przez Internet, potwierdzając go w punkcie potwierdzającym. Wejdź na stronę www.pz.gov.pl, wybierz możliwość założenia Profilu Zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym. Odwiedź punkt potwierdzający. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Pełna lista punktów potwierdzających.

Krok 2: Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego

Świetnie! Masz już dostęp do wszystkich funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta

PAMIĘTAJ! Logowanie do IKP poprzez Profil Zaufany, gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych.

Lek na całe zło

– Profil Zaufany przyda się także w wielu innych sytuacjach. Jeśli wyjeżdżamy za granicę i mamy wątpliwości, czy – w razie potrzeby – miejscowi lekarze uznają nasze ubezpieczenie zdrowotne, warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Najszybciej można to zrobić przez Internet. Oczywiście dzięki Profilowi Zaufanemu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to bezpłatna karta, która zapewnia pomoc w przypadkach nagłych zachorowań w trakcie pobytu za granicą. Każdy kto ją posiada, a przebywa na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), ma prawo do korzystania z niezbędnych świadczeń miejscowej publicznej służby zdrowia. Koszty uzyskanej pomocy medycznej są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Sprawdź jak wyrobić EKUZ przez Internet.

A może chcesz złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub sprawdzić, czy Twój pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń? To także możesz załatwić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) i potwierdzisz swoją tożsamość. Jak? Przez Profil Zaufany.

 

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.