Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Zdrowie-Facebook kupuje Oculus VR za 2 miliardy dolarów

Facebook kupuje Oculus VR za 2 miliardy dolarów

Mark Zuckerberg poinformował, że Facebook dokonał kolejnego wielkiego zakupu – za 2 miliardy dolarów kupił firmę Oculus VR, która pracuje nad okularami rozszerzonej rzeczywistości. Do czego ten gadżet, stworzony z myślą o graczach, będzie potrzebny społecznościowemu gigantowi?


Firma Oculus VR to niewielki producent, który osiągnął sukces dzięki zebraniu niemal 2,5 miliona dolarów w crowdfundingowym serwisie Kickstarter, we wrześniu 2012 roku. To dzięki temu jego czołowy projekt, okulary wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift, mogły doczekać się realizacji. Produkt nie trafił jednak jeszcze do oficjalnej sprzedaży, jednak ruszyła już przedsprzedaż w cenie 350 dolarów a pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów w lipcu 2014 roku. Rozwój firmy może teraz jednak znacząco przyśpieszyć dzięki przejęciu przez Facebooka.

Umowa opiewa na 400 milionów dolarów w gotówce oraz 23,1 mln akcji, wartych 1,6 miliarda dolarów. Wyjątkowy zakup został ogłoszony na Facebookowym blogu przez Zuckerberga, który poinformował: „Misją Oculusa jest umożliwienie doświadczenia niemożliwości. Ich technologia otwiera możliwość doznania zupełnie nowych rodzajów doświadczeń. Wciągające gry będą pierwszym z nich, ale Oculus już ma wielkie plany, które, mamy nadzieję, wkrótce nabiorą tempa.”


CEO Facebooka stwierdził, że „skupi się na pomocy Oculusowi w budowie jego produktu oraz rozwinięciu współpracy w celu wspierania większej liczby gier.” Oprócz ambicji firmy związanych z grami, Zuckerberg chce jednak poszerzyć zakres działania okularów o zupełnie nowe obszary. „Chcemy, by Oculus stał się platformą dla wielu innych doświadczeń. Wyobraź sobie (…) naukę w klasie pełnej uczniów i nauczycieli z całego świata czy konsultacje z lekarzem twarzą w twarz – tylko poprzez włożenie okularów w swoim domu.”. Możemy spodziewać się, że Facebook będzie chciał wykorzystać okulary do realistycznej komunikacji z użytkownikami swojego serwisu społecznościowego.

Największym rywalem okularów Oculus Rift wydaje się urządzenie pod nazwą Project Morpheus, czyli okulary niedawno pokazane przez Sony. Gadżet ma być przeznaczony dla konsoli PlayStation 4.

Źródło: The Verge

SewixAutor |2014-03-26T13:03:17+01:0026 marca 2014 13:03|Kategorie: Internet, Newsy, Rynek, Zdrowie|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.