Jesteś tutaj:-, Dla seniora, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony, Top7, Zdrowie-Aplikacje i urządzenia dla niepełnosprawnych

Aplikacje i urządzenia dla niepełnosprawnych

Hardware i Software

Przejdźmy jednak do meritum sprawy, czyli do sprzętu i oprogramowania, które ma pomóc funkcjonować osobą starszym, chorym i niepełnosprawnym…

BraillPEN 12

BraillPEN 12
BraillPEN 12

Urządzenie to jest swoistym notatnikiem i klawiaturą do sterowania m.in.: telefonem komórkowym czy też komputerem za pomocą bluetooth.
Dzięki niemu osoba niewidoma bardzo szybko wprowadzi notatkę tekstową, sprawdzi i wyśle sms-a czy maila.

Urządzenie posiada personalizowane przyciski sterujące jak również ekran wyświetlający wiadomości za pomocą języka braille’a.
To naprawdę pomocne urządzenie odstrasza jednak cena kosztuje, bowiem 7999 złotych!

BraillPEN

BraillPEN
BraillPEN

Prostszą wersja BraillPEN 12 jest urządzenie BraillPEN, pozbawiony funkcji notatnika i czytnika języka braille’a, służy tylko i wyłącznie do sterowania funkcjami telefonu, palmtopa czy tez komputera za pomocą spersonalizowanych przycisków funkcyjnych. Urządzenie podobnie jak jego większy brat łączy się z telefonem lub komputerem za pomocą łącza bluetooth. Cena tego przydatnego narzędzia to 1699 złotych.

B-TUCH

B-TUCH
B-TUCH

To telefon nowej generacje przeznaczony dla osób niedowodzących i niewidomych, telefon posiada klawiaturę w języku braille’a. Klawiatura funkcyjna jak także ekran dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu potrafi przyjmować dowolny wypukły kształt rozpoznawany poprzez dotyk.

Telefon posiada również skaner dokumentów potrafiący przełożyć pismo na język braille’a, zarchiwizować go lub wyświetlić na ekranie w języku braille’a.

B-TUCH
B-TUCH

Ciekawostką jest również umiejętność określania dzięki urządzeniu odległości oraz koloru obiektu znajdującego się przed osobą niewidomą! Oczywiście następuje to za pomocą pomiaru fali odbitej i określeniu jej długości. Może jest to nieco zawiłe jednak sprawdza się w 100 procentach. Niewiadomo jednak ile będzie kosztował ten cudowny telefon, który może pomóc naprawdę wielu osobą. Jedno jest pewne z pewnością będzie on poza zasięgiem polskiego niewidomego, i z pewnością kasa chorych nie zrefunduje tego cacka.

myPhone 1040 senior

myPhone 1040 senior
myPhone 1040 senior

Telefon ten przypomina swoja wielkością bezprzewodowy telefon domowy, duże klawisze i kilka przycisków służących bezpośredniemu wyborowi rozmówcy w alarmowej sytuacji.
Duże przyciski, wyraźny wyświetlacz to przyjazne cechy tego telefonu. Telefon ma ponadto wbudowana latarkę oraz blokadę przycisków, którą uruchamiamy za pomocą suwaka.
Pozycja, w która powinna być wyposażona każda starsza osoba, szczególnie ta, która ma poważne problemy ze zdrowiem i jeden szybki telefon jest wstanie uratować jej życie.
Telefon też może być alternatywą drogich smartphonów noszonych niekiedy przez naszych milusińskich, tani i prosty telefon może uchronić ich właścicieli przed kradzieżą i w prosty sposób umożliwić kontakt z rodzicami bądź też opiekunami.

Od lat próbuje się wynaleźć algorytm potrafiący rozpoznać ludzka mowę w sposób idealny i przełożyć ją na pismo, lub na odwrót pozwalający pismo przełożyć na mowę. Technologia ta parę lat temu zaimplementowana została w telefonach komórkowych dzięki funkcji rozpoznawania ludzkiego głosu telefon potrafił rozpoznać wybierany numer telefonu, lub włączyć/wyłączyć funkcje telefonu. Od niedawna niektóre modele telefonów potrafią odczytywać sms i maile.

Nowy iPhone 3GS potrafi również całkowicie dobrze wymawiać najtrudniejsze polskie sformułowania bez najmniejszego zająknięcia…

Jednak rozpoznawanie głosu użytkownika niekiedy nie wystarczy do sprawnego obsłużenia telefonu. I telefonu tym też celu powstało kilka interesujących aplikacji dedykowanych osobom niepełnosprawnym i niewidomym oto kilka z nich.

A Special Phone

A Special Phone
A Special Phone

Aplikacja ta pomaga osobom niewidomym lub niepełnosprawnym w nawiązywaniu kontaktu z 6 osobami i przypisanymi do niej kontaktami. Program przeznaczony jest dla posiadaczy iPhone/iPhone 3G/3GS.Można pobrać go z App Store za 0,79 euro centa.

Po wejściu do aplikacji jesteśmy informowani poprzez dźwięki lub wibracji o dokonywanych zmianach w programie. Mamy do dyspozycji 6 komórek pamięci do każdej z nich możemy przypisać jedną osobę, wybieranie numeru odbywa się poprzez wstrząs telefonem.

Wywołanie danej osoby potwierdzone jest wcześniej nagranym komunikatem głosowym przypisanym do kontaktu.
Aby wybrać kolejne osoby z listy naszych kontaktów musimy wstrząsnąć telefonem określoną ilość razy.
Aplikacja potrafi również obsłużyć wiele numerów przypisanych do jednego kontaktu, poprzez wybór etykiet głosowych. Tak naprawdę polecam ten program każdemu, kto chce uprościć korzystanie z telefonu do maximum, szczególnie kierowca, którzy choć nie powinni często wykonują połączenia w trakcie jazdy.

Strona www producenta: http://www.aspecialphone.com/

Hand Wave

HandWave
HandWave

Aplikacja ta, co prawda nie służy bezpośrednio osobom niepełnosprawnym, ale może być doskonałym preludiom do stworzenia programu bazującego na podobnym algorytmie.
Od dawna, Microsoft i inne firmy komputerowe myślą o sterowaniu komputera za pomocą gestów lub też za pomocą ruchów głowy czy samych gałek ocznych.
Algorytm ten może posłużyć do obsługi telefonu przez osoby sparaliżowane, niepełnosprawne ruchowo. Program też doskonale sprawdza się podczas obsługi multimediów , przeglądania fotek z odległości w momencie podpięcia telefonu do telewizora…

HandWave umożliwia sterowanie funkcjami telefonu, przemieszanie się pomiędzy ikonami, zdjęciami za pomocą wychwytywanych przez kamerę ruchów dłoni, głowy etc…
Aplikacja może także posłużyć do obsługi multimedialnego kontroli odtwarzacza multimedialnego wbudowanego w telefon w czasie jazdy autem. Podobne zastosowanie może mieć sterowanie mapami nawigacyjnymi za pomocą ruchów dłoni.

Aplikacja jest dostępna dla telefonów pracujących pod kontrolą symbiana S 60 FP1/2/3.

Video 1

Video 2

Callway

Jeśli już jesteśmy przy samochodach, wielu kierowców lubi korzystać z komórek w aucie podczas jazdy, problem mają szczególnie osoby niepełnosprawne, które nawet w czasie postoju maja problem z obsługą telefonu.
Aplikacja Callway to prawdziwy kombajn służący ułatwieniu rozmów przez komórkę.
Mamy do wyboru okno szybkiego wybierania 9 najczęściej używanych numerów, wystarczy tylko klepnąć palcem w wybrana ikonę osoby, do której chcemy zadzwonić i nasz telefon natychmiast nawiązuje połączenie w trybie głośno mówiącym.

Aplikacja może pracować też w trybie podglądu, dzięki któremu mamy do dyspozycji klawiaturę numeryczna a nad nią dostępne ostatnio wykonywane, odebrane i nie odebrane połączenia i sms-y…
Do dyspozycji mamy folder ulubionych, jak również obsługę grup. Aplikacja ułatwia życie szczególnie tym, którzy chcą mieć wszystkie rzeczy związane z kontaktami w jednym miejscu.

Callway jest dostępna dla posiadaczy iPhone. Na razie można ją pobrać za darmo z App Store. Na stronie producenta można zobaczyć porównanie szybkości Callway w konfrontacji z klasyczna wirtualną klawiaturą iPhone.

Strona www :http://www.guidedways.com/mobile/iphone/callway/Callway/Callway.html

Callway
Callway

Gesture dial

Jeśli masz problemy z pamięcią, nie chce się Tobie szukać wśród setek kontaktów, masz problemy ze wzrokiem, skupieniem uwagi polecam Gesture Dial program przeznaczony dla osób, które w łatwy sposób chcę nawiązywać połączenia głosowe za pomocą gestów.
Aplikacja kosztująca 0,79 euro centa umożliwia telefonowanie do przypisanych kontaktów za pomocą wcześniej określonych ruchów palców na wyświetlaczu iPhone.
Aplikacja również pozwala za pomocą gestów rozpocząć pisanie sms-a do danej osoby z listy kontaktów.
Aplikacja prosta a jednocześnie bardzo skuteczna i rewolucyjna w swej prostocie.

Program można pobrać: Tutaj

Video demo:

Gesture dial
Gesture dial
Gesture dial
Gesture dial

Nokia Magnifier

Program ten to swoista cyfrowa lupa za pomocą, której osoby niedowidzące mogą przeczytać każdy praktycznie tekst w zasięgu aparatu ich komórki.

Nokia Magnifier
Nokia Magnifier
Nokia Magnifier
Nokia Magnifier

Program sprawdza się doskonale w telefonach wyposażonych w kamerę 3,2- 5 MPx, dzięki czemu obraz jest wyraźny i ostry, program umożliwia również skorzystanie z cyfrowej stabilizacji aparatu, możliwości wykonania zdjęcia czytanego tekstu, jak również fotografowanie w określonym czasie.
Program potrafi pracować również w trybie pełno ekranowym, co przy coraz większych ekranach jest niewątpliwie dużą zaletą.

Program Nokia Magnifier dostępny jest za darmo na stronach Nokii:

http://betalabs.nokia.com/betas/view/nokia-magnifier

To pierwsza odsłona oprogramowania i sprzętu dla osób niepełnosprawnych, postaramy się przybliżyć Państwu wkrótce inne aplikacje i urządzenia, które w znacznym stopniu mogą poprawić komfort życia osoba niepełnosprawnych.

Zachęcamy również do nadsyłania aplikacji które są pomocne osoba niepełnosprawnym.

dydymusAutor |2009-09-01T18:45:20+02:001 września 2009 18:45|Kategorie: Artykuły, Dla seniora, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony, Top7, Zdrowie|Tagi: , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. KODI 2 września 2009 w 10:41 - Odpowiedz

  Wreszcie ktoś poruszył istotny temat osób które maja problemy z powodu swojej choroby i ułomności…

  Wiele osób z tego względu jest wyobcowanych a nawet poniżanych, naprawdę dzięki i liczę na większą ilość tego typu tekstów na waszym portalu…

  Kodi Poznań

 2. Tommy 2 września 2009 w 17:47 - Odpowiedz

  Na znieczulice nic się nie poradzi, ale pomóc ludziom można

  jak się chce, szkoda tylko że kasa stoi na drodze ludzkim

  potrzebom

 3. Nick 7 września 2009 w 11:12 - Odpowiedz

  Smutna prawda jest taka, ze gdyby nie taka kasa, to nikogo by nie obchodzily potrzeby innych.

 4. fikimiki 26 czerwca 2013 w 20:25 - Odpowiedz

  wcisnąłem gesture dial i…ukazał się napis „ten film jest prywatny”-niezłe jaja!!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.