Jesteś tutaj:-, Newsy, Raporty i prezentacje, Rozrywka, Rynek, Samsung, Sprzęt, Telewizja, Wydarzenia-Klawisze głośności najczęściej wykorzystywane w pilocie telewizora

Klawisze głośności najczęściej wykorzystywane w pilocie telewizora

Można powiedzieć, że ilu widzów, tyle preferencji ustawienia dźwięku. Jak wynika z danych firmy Samsung, to właśnie klawisze głośności są tymi, najczęściej naciskanymi na pilocie telewizora. Brzmienie jest więc niezwykle istotne i jest w stanie znacząco zmienić sposób, w jaki odbieramy obrazy: od filmów, przez wydarzenia sportowe, aż po gry. Dźwięk w jakości premium sprawia, że treści ożywają, wywołując emocje – nie tylko uzupełniając to, co dzieje na ekranie, a czasami nawet zwiastując to, co dopiero nadejdzie. Dlatego inżynierowie Samsung na przestrzeni ostatnich lat intensywnie pracowali nad właściwym rozmieszczeniem głośników w najnowszych telewizorach czy ich właściwym dostrojeniem, które pozwala zachować idealną synergię brzmienia.

 

Sound Lab Interview 1 main7F 1

 

Smukłe telewizory wymagają smukłych głośników

Pierwsza ważna zmiana dotyczy sposobu projektowania telewizorów. Na przestrzeni ostatnich lat wzornictwo największych domowych ekranów znacznie się zmieniło – obudowy stały się znacznie cieńsze, a ramki smuklejsze lub prawie niewidoczne. W efekcie inżynierowie musieli na nowo pomyśleć o rozkładzie głośników w telewizorach.

Laboratorium Samsung Sound Device Lab podjęło się tego wyzwania i opracowało wiele rodzajów mniejszych głośników do telewizorów i umieściło je tak, aby nie były widoczne. Dzięki specjalnemu ustawieniu tych głośników w różnych kierunkach i dostosowaniu wyjścia audio zespół inżynierów był w stanie stworzyć prawdziwie harmonijny dźwięk przestrzenny.

Rozwiązanie to jest dalej udoskonalane w modelach, wyposażonych w jednostki przetwarzania neuronowego (NPU), takie jak Neuronowy Procesor AI Quantum 4K, obecny w wybranych modelach Neo QLED. Pozwala to odblokować technologię Dźwięku Podążającego za Obiektem, która identyfikuje obiekty wizualne i dźwiękowe na ekranie w czasie rzeczywistym, tak aby tworzyły dynamiczną trójwymiarową przestrzeń brzmieniową.

Z kolei, aby móc oferować widzom modele telewizorów o cieńszych ramkach, które w dodatku można zamontować płasko na ścianie, inżynierowie dźwięku musieli także zmniejszyć fizyczny rozmiar głośników. Działają one poprzez fizyczne wypychanie powietrza, więc w wielu przypadkach na wydajność bezpośrednio wpływa ich rozmiar. Ze względu na to, że laboratorium nie mogło fizycznie powiększyć głośników, zamiast tego skupiło się na zakresie ich ruchu. Jak wygląda to w praktyce?

 

Sound Lab Interview 1 main5F 002

 

– Powiedzmy, że zakres ruchu głośnika wynosi 100. Wykorzystanie 50-70% tego zakresu uznano za wystarczające. Jednak w odpowiedzi na smuklejsze telewizory podnieśliśmy ten zakres do 80-85% — wyjaśnił Seongsu Park z Sound Device Lab. – Dopasowując mniejsze, ale bardziej wydajne głośniki do naszych telewizorów, nie tylko byliśmy w stanie dostosować się do smukłej konstrukcji, ale także ostatecznie poprawiliśmy łączną jakość dźwięku – dodał Park.

 

Sound Lab Interview 1 main6F 002

 

Idealna równowaga pod każdym względem

Dodanie głośników z pewnością zaowocowało bardziej wciągającym i dynamicznym brzmieniem, ale przyczyniło się także do pojawienia się kolejnego wyzwania. Inżynierowie dźwięku musieli dostroić i zbalansować liczne głośniki tak, aby osiągnąć idealną synergię brzmienia. W związku z tym, że wiele głośników działa na różnych zakresach częstotliwości i wszystkie są skierowane w różnych kierunkach, dostrojenie ich w taki sposób, by działały w harmonii jako jedna zrównoważona jednostka stawało się coraz trudniejsze.

Działania rozpoczęto od zgromadzenia odpowiednich danych. W komorach bezechowych i częściowo półbezechowych członkowie Sound Device Lab zmierzyli dźwięki wydawane przez telewizor z 323 różnych punktów, czyli z wszystkich ustawień, z których można oglądać telewizję, dopóki nie osiągnięto optymalnej równowagi pomiędzy częstotliwością a głośnością. Następnie zabrali każdy model do pomieszczeń odsłuchowych i przeprowadzili symulację różnych rzeczywistych ustawień w salonie, aby upewnić się, że głośniki były dostrojone do perfekcji.

 

Sound Lab Interview 1 main8F

 

Dźwięk przyszłości

Każdy z nas słyszy nieco inaczej i ma inne wymagania w stosunku do dźwięku. Oglądamy rożne treści w pomieszczeniach o różnej akustyce i w różnym otoczeniu dźwiękowym. Do zmiany ustawień głośności używamy pilota i to właśnie klawisze głośności są najczęściej naciskanymi na pilocie telewizora. Sygnalizuje to, że ustawienia brzmieniowe, to wciąż spora niedogodność dla widzów. Dlatego celem inżynierów Samsung stało się całkowite usunięcie przycisków głośności. W praktyce oznacza to automatyczną regulację głośności w oparciu o hałas panujący w otoczeniu. Innymi słowy, w przyszłości dźwięk będzie jeszcze bardziej inteligentny i będzie dostosowywał się zarówno do pomieszczenia, jak i zewnętrznych zakłóceń brzmieniowych. Już dziś możemy korzystać z Funkcji Adaptacji Dźwięku PRO lub Funkcji Adaptacji Dźwięku +, która optymalizuje dźwięk, biorąc pod uwagę zarówno warunki w pomieszczeniu, jak i specyfikę odtwarzanych treści.

Kolejnym rozwiązaniem jest Aktywny Wzmacniacz Głosu. Kiedy w otoczeniu telewizora pojawią się zakłócenia, nie musisz zwiększać głośności, aby usłyszeć dialogi. Aktywny Wzmacniacz Głosu zrobi to za Ciebie. Funkcja wychwyci niepożądane dźwięki, takie jak pracujący mikser czy odkurzacz i automatycznie wzmocni dźwięk dialogów w oglądanym materiale.

 

Autor |2023-08-01T10:08:59+02:001 sierpnia 2023 10:00|Kategorie: Android, Newsy, Raporty i prezentacje, Rozrywka, Rynek, Samsung, Sprzęt, Telewizja, Wydarzenia|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile