Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Rozrywka, Rynek, Sprzęt, Telewizja, Top7, Wydarzenia-Cyfrowa Polska za rozważnym rozwojem telewizji hybrydowej w Polsce

Cyfrowa Polska za rozważnym rozwojem telewizji hybrydowej w Polsce

Związek Cyfrowa Polska przekazał swoje stanowisko do Ministerstwa Cyfryzacji w związku ze zmianą rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, które wprowadza obligatoryjność HbbTV w wersji 2.0.1., dla odbiorników posiadających podłączenie do Internetu oraz usługi interaktywne.

 

Jak podkreślił Związek, należy zrobić wszystko, by przyjęte rozwiązania przyczyniły się do rozwoju i promocji telewizji hybrydowej. Dlatego Cyfrowa Polska proponuje m.in., by wypracować oraz zbudować system obowiązkowej certyfikacji aplikacji, pod egidą podmiotu administracji publicznej (Ministerstwo Cyfryzacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Instytut Łączności) oraz przy współpracy producentów odbiorników i nadawców. „Kolejną kwestią jest oparcie wymagań HbbTV o TestSuit, którym jednoznacznie można potwierdzić poprawność zaimplementowania funkcjonalności HbbTV. W naszej ocenie obecnie powinien to być Test Suite v9.1., z zastrzeżeniem, że corocznie powinna następować rewizja tego wymagania i dostosowanie do nowszych jego wersji” – zauważa w piśmie do Ministerstwa Cyfryzacji Związek.

 

Producenci muszą mieć czas na wdrożenie przepisów

Zdaniem Cyfrowej Polski termin wejścia w życie projektowanych zmian powinien uwzględniać potrzebny czas na dostosowanie się producentów do nich. Dlatego w przypadku uchwalenia zmian do końca sierpnia 2020 roku, wejście w życie powinno nastąpić od 1 kwietnia 2021 r.

Związek zwraca uwagę, że wersja 2.0.2 HbbTV jest na chwile obecną jedynie teoretycznym standardem. Nie istnieją jeszcze testy, które umożliwiłby sprawdzenie poprawnego wdrożenia HbbTV w tej wersji. Tym samym nie ma możliwości poświadczenia posiadania HbbTV w najnowszym standardzie. „Dlatego w pełni popieramy wyeliminowanie konieczności posiadania HbbTV w wersji 2.0.2.” – argumentuje Związek. I dodaje, że dziś najczęściej stosowaną przez producentów TV i najchętniej wykorzystywaną przez nadawców jest wersja HbbTV 1.5.

 

Wypromować telewizję hybrydową

Związek podkreśla także konieczność edukacji i promocji telewizji hybrydowej. Dziś wiedza Polaków na temat HbbTV jest niska. Dlatego konieczne jest, aby razem z rozwojem usług dostępnych w HbbTV przeprowadzić kampanię edukacyjną oraz promocyjną. „Jednocześnie ważna jest tu jakość udostępnianych usług za pomocą HbbTV. Jeżeli nadawcy zaczną od wykorzystywania HbbTV w najprostszej i najatrakcyjniejszej dla nich formie czyli reklam, to konsument zdecydowanie zrazi się do telewizji hybrydowej. Co więcej, będzie próbował ją wyłączyć”– zaznacza Cyfrowa Polska. I przestrzega, że konsument atakowany reklamami będzie miał pretensje do producenta odbiornika, że nie pozwala mu tego wyłączyć.Autor |2020-01-22T12:00:37+02:0022 stycznia 2020 12:00|Kategorie: Aplikacje, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Rozrywka, Rynek, Sprzęt, Telewizja, Top7, Wydarzenia|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. pH 22 stycznia 2020 w 13:15 - Odpowiedz

    Jeszcze należy wprowadzić obligatoryjność działania w sieci IPv6.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.