Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Telewizja-Abonament RTV trafił do konsultacji – ma być prościej i skuteczniej
750x200 z dziewczynaAdvertisement

Abonament RTV trafił do konsultacji – ma być prościej i skuteczniej

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesłało nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Projekt przewiduje m.in. abolicję dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczoną rejestrację odbiorników i poprawę skuteczności poboru abonamentu RTV.


Abolicja dla osób posiadających zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV, a tym samym wsparcie dla misji pełnionej przez media publiczne – to główne korzyści wynikające z projektu nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt trafia dziś do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Poprawienie poboru opłat abonamentowych nastąpi dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.

Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach – tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki. Istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie Polskiej przez dostawców telewizji płatnej.

Czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą w dalszym ciągu przez Pocztę Polską.

Wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej przewidziane w projektowanej nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, jako generujące po stronie tych podmiotów koszty, będą odpłatne. Wysokość wynagrodzenia, uwzględniającego także rozsądny zysk dostawców określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu.

Regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej oraz przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych.

Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Abolicją zostanie objętych ponad 2 mln gospodarstw domowych.

Skuteczny pobór opłat abonamentowych poprawi i ustabilizuje finansowanie zadań mediów publicznych, tak aby mogły one być realizowane bez ulegania presji komercyjnej.

źródło: MKiDN

KanAutor |2017-03-07T12:58:09+01:007 marca 2017 12:58|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Telewizja|Tagi: , , , |10 komentarzy

10 komentarzy

 1. Nika 7 marca 2017 w 12:02 - Odpowiedz

  Czyli jak płaciłeś, to jesteś jeleniem, nie obrażając zwierząt. Kolejny raz okazało się że w Polsce nie warto przestrzegać prawa.

 2. Krzysiek 7 marca 2017 w 12:12 - Odpowiedz

  Czyli telewizję naziemną, która jest najbardziej państwowa można oglądać za darmo…nie ma umowy, nikt nie zweryfikuje, nie trzeba płacić… nudzą mnie już te nieudolne próby wyciągnięcia kasy… niech wstawią reklamy w filmach i nie zawracają gitary…

 3. thx 7 marca 2017 w 12:20 - Odpowiedz

  Jeszcze czego, żeby operator TV przekazywał Poczcie Polskiej moje dane, niedoczekanie…

 4. Tes 7 marca 2017 w 12:26 - Odpowiedz

  A ci co zapłacili karę za brak opłat za RTV to zostanie im zwrócone? Ta ustawa to niszczy prawo

 5. kiler 7 marca 2017 w 12:29 - Odpowiedz

  @Nika – a można wielokrotnie opodatkowywać to samo? „Abonament” jako przymusowy haracz, bez podpisywania umowy o świadczenie usług, opłata za możliwość odbioru i oglądania programów TVP – to nic innego jak kolejny parapodatek. W przecież przy zakupie ujszczono VAT, sprzedawca opłacił CIT. Zużycie energii obłożone jest akcyzą i VAT.
  ot, podatek od luksusu jakim jest potencjalna możliwość oglądania programów z Woronicza

 6. ao 7 marca 2017 w 12:32 - Odpowiedz

  Żałość nad pisowską jakością tworzenia na kolanie prawa by opłacić partyjną nachalną tvp. 🙁
  Na szczęście konieczność notyfikacji przez UE tego podatku zatrzyma bolszewickie zapędy piśków.

 7. SimplusowiecU 7 marca 2017 w 13:28 - Odpowiedz

  Opłata za reklamy poszatkowane filmem? Nie każdy kto ma telewizor i kablówkę, ma zamiar oglądać TVP, ba mało tego nie każdy kto ma kablówkę czy pakiet TV ma telewizor (!) – często zdarza się, że pakiet usług internet + TV jest tańszy niż sam internet chociażby. Ale jak widać do „leśnych” nie dociera. Proszę zakodować sygnał TVP, kto będzie chciał oglądać reklamy, ten zapłaci. Ci którzy nie skorzystają widać mają ciekawsze rzeczy do oglądnięcia czy zrobienia.

 8. cas 7 marca 2017 w 14:17 - Odpowiedz

  „Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych.” – czyli nic nowego w państwie pisowskiego prawa. Jak nie płaciłeś to ci nie każemy zapłacić, jak płaciłeś uczciwie to twój problem, trzeba było nie płacić. To tak, jak z innymi „benefitami” pis-państwa – jak nie pracujesz lub pracujesz i kombinujesz – należy się 500 na pierwsze dziecko, jak pracujesz uczciwie to już się nie należy, bo przekraczasz limit. No ale za to będą kolejni zadowoleni wyborcy. I o to w tym wszystkim chodzi, a nie o równe i uczciwe traktowanie wszystkich obywateli.

 9. leny 7 marca 2017 w 14:50 - Odpowiedz

  Niech sprywatyzują do całe TVP i niech sobie radzą sami . Inne telewizje sobie radzą i nie są utrzymywane przez społeczeństwo, co brakuje kasy na wysokie wypłaty pracowników . Zarabiają po kilkanaście tysięcy miesięcznie to kasy brakuje to co trzeba sięgnąć do społeczeństwa . Ten cały PIS to jakaś totalna porażka .

 10. Kerto 7 marca 2017 w 17:36 - Odpowiedz

  Ponad 30 lat słucham pomysłów cwaniaków, którzy na Solidarności dorwali się do koryt. PIS, PO, PSL, SLD i całe to tałatajstwo tylko knują jak okraść społeczeństwo. A takie szczytne hasła rozgłaszali Frasyniuki, Wałęsy, Mazowieckie i inni ich kolesie. A teraz, gdy są już przy korytach robią to samo co wcześniej ci, których krytykowali.
  Media rządowe mają być bezpłatne. Podatki już zapłaciliśmy wielokrotnie. Więcej nie zapłacę. Podczas wyborów każdego roku pamiętam o ogródkach działkowych a teraz dojdzie jeszcze abonament RTV. I nie ściemniajcie, że to misja.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.