Jesteś tutaj:-, Rynek, Telewizja, Wywiady-TVP zamierza przestać nadawać przez satelitę Astra

TVP zamierza przestać nadawać przez satelitę Astra

Od 1 stycznia 2015 r. TVP zamierza przestać nadawać przez satelitę Astra z pozycji 19,2E. Na satelicie pozostanie jedynie niekodowana TVP Polonia, ale zamiast przez Astrę TVP będzie nadawać tę stację przez satelitę Hot Bird. Oferta tej stacji może stać się niedostępna dla prawie 6 milionowej Polonii mieszkającej w Europie. Nie pozostanie to bez wpływu również na odbiorców w Polsce ‒ dziś w ten sposób programy TVP odbiera 2,5 mln gospodarstw domowych.

Ta zapowiedź dla nas jest dosyć zaskakująca, bo oznaczałoby to, że telewizja publiczna niejako rezygnuje z dodatkowych zasięgów, które ma od lat – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marcin Ornass-Kubacki, prezes zarządu ASTRA CEE. ‒ Diaspora polska, żeby odbierać sygnał Polonii poza krajem, będzie musiała ponieść dodatkowy koszt. Jest to utrudnienie, szczególnie dla starszych ludzi, takie głosy docierają do nas z zagranicy.

TVP nadaje przez Astrę od 2005 r. Pozycja 19,2E, na której transponder umożliwiający nadawanie wynajmuje polska telewizja, jest najpopularniejsza w Europie. Sygnał z tej pozycji dociera do 114 mln gospodarstw na kontynencie. Korzystają z niej niemal wszystkie stacje europejskich telewizji publicznych (np. w Niemczech, Francji czy Włoszech). Zasięg pozostałych operatorów obejmuje 48 proc. gospodarstw.

Jak podkreśla Ornass-Kubacki, jeśli TVP faktycznie zrezygnuje z wynajmu transpondera Astry, zasięg polskiej telewizji za granicą znacznie zmaleje. Z sygnału nadawanego przez Astrę korzysta wielu Polaków spośród 6 milionów emigrantów w Europie. Obecnie cztery kanały TVP (TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Historia oraz TVP Info) są dostępne dla wszystkich odbiorców satelitarnych, a kolejnych sześć za pomocą Astry jest kodowanych dla odbiorców kablowych.

Według badań GFK Polonia, które są prowadzone co roku, ponad 2,5 mln gospodarstw domowych w kraju odbiera sygnał z Astry – dodaje Ornass-Kubacki.

Alternatywą jest sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, ale Polacy, do których on nie dociera, do tej pory dzięki sygnałowi z Astry mieli dostęp do programów TVP bez konieczności ponoszenia opłat na rzecz komercyjnych platform telewizyjnych.

Prezes Astra CEE podkreśla, że Polacy za granicą stracą dostęp do wszystkich kanałów TVP z wyjątkiem TVP Polonii. Ta stacja będzie nadawana przez satelitę Hot Bird.

Ludzie będą musieli ponieść dodatkowe koszty, by móc dalej odbierać Telewizję Polonia. Zmiana satelity nadające sygnał telewizji spowoduje, że będą musieli albo przekręcać antenę, albo wynająć instalatora, albo zamontować na antenie dodatkowy konwerter odbiorczy – tłumaczy Ornass-Kubacki.

Dodaje, że trudno mu zrozumieć taką decyzję TVP. Rezygnując z nadawania sygnału przez Astrę, publiczny nadawca ogranicza dostęp nawet do TVP Polonii – stacji, której misją jest docieranie do polskiej diaspory.

Ornass-Kubacki podkreśla, że Astra proponowała TVP dobre warunki finansowe i była skłonna na elastyczne negocjacje. Operator oferował rabaty i proponował umieszczenie na satelicie kanałów regionalnych TVP, rozumiejąc trudną sytuacje finansową nadawcy.

Nie spotkało się to z zainteresowaniem. Co więcej, po dwóch dniach dotarł do nas kolejny komunikat, w którym TVP stwierdziła, że właściwie powody nie są ekonomiczne, lecz związane z zasięgiem satelitarnym. Tego nie jestem w stanie zrozumieć, ponieważ zasięgi satelitarne, tylko w kontekście jednego kanału ‒ TVP Polonii, Astra ma dużo większe niż wszyscy inni operatorzy razem wzięci – przekonuje Ornass-Kubacki.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

KanAutor |2014-09-26T08:40:37+02:0026 września 2014 08:40|Kategorie: Newsy, Rynek, Telewizja, Wywiady|Tagi: , , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. MarcoSFR 26 września 2014 w 08:24 - Odpowiedz

  Po pierwsze jest jeszcze internet wiec nie ma dramatu po drugie to nie tylko koszt techniczny jaki ponosi TVP. Sa jeszcze prawa do nadawania poza krajem za ktore trzeba placic a niekiedy content providerzy po prostu nie chca udzielic licencji i trzeba robic blackouty. Panu z Astry rzycze szerszego spojrzenia na biznes..

 2. MarcoSFR 26 września 2014 w 08:24 - Odpowiedz

  ..zycze….

 3. Wiedzacy 26 września 2014 w 13:48 - Odpowiedz

  Bardzo mnie dziwi co ten prezes Astra CEE napisał o odbiorze TVP Polonia z ich satelity, gdyż z tego co się orientuje przekaz kanałów TVP z Astry jest kodowana od 2010 roku a odbiorcy detaliczni nie mają jak wykupić dostępu.

  Za to 2,5 mln gospodarstw, które za pomocą swoich instalacji antenowych mogą odbierać sygnał z Astry to albo miłośnicy TV Trwam, albo osoby które zainstalowały tzw. „zeza”, czyli dwa konwertery nieco odchylone od punktu skupienia anteny, aby móc oglądać najpewniej obcojęzyczne kanały FTA z Astry w tym szczególnie te w HD. Nikt z nich nie straci na wyłączeniu przekazu kanałów TVP z satelity Astra ani nie uroni krokodylich łez.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.