Jesteś tutaj:-, Newsy-Tworzymy prywatny serwer CS:GO na Ubuntu 22.04 – krok po kroku

Tworzymy prywatny serwer CS:GO na Ubuntu 22.04 – krok po kroku

Gra Counter Strike : Global Offensive to jedna z najpopularniejszych i najdłużej dostępnych strzelanek FPS. Według portalu Statista na Twitchu CS:GO miał w marcu 2022 ponad 80 tys. oglądających a szczyt – 120 tys – osiągnięty został w marcu 2020. Aktualnie, liczba obserwujących wynosi 33.2 mln (stan na koniec lipca 2022). W CS:GO  w nią grać ze znajomymi podłączeni do Internetu lub w sieci lokalnej. serwery cs go, są więc cały czas rozgrzane do czerwoności.

Własne serwery do gry w CS:GO mogą dać kilka korzyści. Daje pełną kontrolę nad przebiegiem gry i trybami rozgrywki, możemy decydować, kto dołączy do gry, wgrywać własne mody i w dowolnym czasie zmieniać parametry pracy. Odpowiednio dobrany i skonfigurowany serwer zapewni też dużą szybkość oraz stabilność.

Oprogramowanie do rozgrywki możemy wgrać na serwer dedykowany lub serwer wirtualny. Jakie są między nimi różnice?

 • Serwer dedykowany – dostajemy swój własny fizyczny serwer tylko dla siebie. Możemy z nim robić co chcemy: instalować dowolne programy, wgrywać aktualizacji – nawet te eksperymentalne. Wiążę się to jednak z większym nakładem pracy i wymaga większej wiedzy.
 • Wirtualny serwer prywatny (VPS) – dostajemy wirtualną część serwera tylko dla siebie. Jest to coś pomiędzy hostingiem współdzielonym (dzielimy zasoby fizycznej maszyny) a dedykowanym serwerem (zarządzamy nim podobnie jak serwerem dedykowanym)

 

Warto dodać, że VPS jest zwykle tańszy niż serwer dedykowany a jeśli jest dobrze dobrany, to jest w tanie w takim samym stopniu spełnić stawiane przed nim wymagania. W razie potrzeby możemy niemal natychmiast zwiększyć jego parametry, dodając np. wirtualny CPU lub dodatkową pamięć.

Poniżej opiszemy jak zainstalować CS:GO na serwerze VPS od OVH. Firma te oferuje kilka wariantów serwerów gier, różniących się parametrami: liczbą procesorów, pamięcią i wielkością dysku. W przypadku CS:GO zalecana jest konfiguracja z co najmniej 2 procesorami i 4GB pamięci. Tak naprawdę, dobór zależy od liczby graczy korzystających jednocześnie z serwera. Jeżeli okaże się, że  na serwerze jest zbyt dużo graczy i jego parametry są niewystarczające,  to przy pomocy konsoli OVH możemy je niemal natychmiast zwiększyć.

Po wykupieniu serwera VPS przystępujemy do instalacji:

 1. Logujemy się do serwera, przy pomocy danych dostępowych otrzymanych na maila: nazwy użytkownika i hasła. Możemy do tego wyorzystać np. klienta SSH Putty.
 2. Następnie ustawiamy hasło dla użytkownika root. Będziemy musieli być zalogowani jako superuser, żeby instalować pakiety i aktualizacje:
  sudo passwd root
  su
 3. Wykonujemy aktualizację listy pakietów:
  apt-get update
  apt-get install lib32stdc++6 – tutaj potwierdzamy instalację także dodatkowych pakietów
 4. Dodajemy użytkowmika steamcmd
  useradd -m steamcmd
 5. Tworzymy katalog gry i wchodzimy do niego
  mkdir steamcmd && cd steamcmd
 6. Pobieramy aplikację steamCMD z serwerów Steam
  wget https://steamcdn-a.akamaihd.net/client/installer/steamcmd_linux.tar.gz
  I ją rozpakowujemy:
  tar xf steamcmd_linux.tar.gz
 7. Rozpoczynamy instalację steamCMD
  ./steamcmd.sh
  Po pomyślnym zainstalowaniu widzimy wiersz poleceń Steam jak na obrazku
  pic1
 8. W konsoli Steam tworzymy katalog do instalacji serwera CS:GO
  force_install_dir ./csgo
  pic2 instalacja csgo

login anonymous

app_update 740 validate

Niektórzy będą się zastanawiali co oznacza numer 740? Jest to ID aplikacji serwera CS:GO. Proces instalacji może trochę potrwać, bo to pobrania jest dużo plików – ok 32 GB. Po zakończeniu instalacji wychodzimy z konsorli poleceniem: quit

 1. Do szybkiego uruchomienia serwera z wszystkim parametrami przyda się skrypt uruchamiający. Tworzymy go poleceniem:
  nano startcsgoserver.sh
 2. Wklejamy do utworzonego pliku następujące komendy:
  screen -S “CSGO” ./srcds_run -game csgo -tickrate 128 -usercon +game_type 1+game_mode 0 +map de_dust2 +sv_setsteamaccount (wklejamy token GSLT – patrz pkt 11) . Powyższa komenda uruchamia serwer w trybie rankingowym. Zapisujemy plik ctrl+o
 3. Generowanie tokena GSLT.
  Wchodzimy na stronę: https://steamcommunity.com/dev/creategsaccount gdzie wpisujemy ID aplikacji: 730 i dowolną nazwę tokena.
  Uwaga: konieczne jest posiadanie konta Steam bez restrykcji – z dodanym numerem telefonu, potwierdzonym adresem email i na którym wydano co najmniej 5$. Konieczne jest też wgranie gry Counter Strike Global Offensive.
 4. Uruchamianie serwera – wchodzimy do podkatalogu ‘csgo’ i uruchamiany utworzony skrypt
  cd csgo
  ./startcsgoserver.sh
  Jeśli wszystko jest dobrze powinniśmy zobaczyć ekran z informacją o utworzeniu połączenia i publicznym IP naszego serwera
  pic3 running
 5. Żeby podpiąć się do serwera uruchamiamy CS:GO i w konsoli wpisujemy connect oraz adres IP.

 

Cały proces jest dosyć prosty, chociaż wymaga pewnych podstawowych umiejętności korzystania z systemu Linux przez wiersz poleceń. W moim przypadku instalacja na Ubuntu 22.04 zajęła około 1 – 1.5 godziny.Autor |2022-08-05T19:27:20+02:005 sierpnia 2022 19:24|Kategorie: Gry, Newsy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.