Jesteś tutaj:-, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, PC i Laptopy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt-Jak zbudować komputer na lata – Złożenie własnego komputera może być ciekawą przygodą

Jak zbudować komputer na lata – Złożenie własnego komputera może być ciekawą przygodą

Złożenie własnego komputera może być ciekawą przygodą, która pozwoli stworzyć sprzęt dostosowany do indywidualnych potrzeb. Aby stworzyć zestaw działający płynnie i wydajnie przez długi czas, warto dokładnie przemyśleć wybór podzespołów.

Jednym z elementów tego procesu jest wybór odpowiedniej pamięci masowej oraz pamięci operacyjnej. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dysku SSD i pamięci DDR piątej generacji. Sprawdzamy czym są te rodzaje pamięci, jakie są ich zalety i jak wybrać odpowiednie modele.

 

Czym jest Solid State Drive?

Pamięć SSD to rodzaj nośnika danych, który pełni taką samą funkcje jak tradycyjne talerzowe dyski twarde. Różni się jednak w sposobie działania, bo SDD nie ma fizycznego dysku. Dyski SSD są znacznie szybsze od nośników HDD, co sprawia, że nasz system operacyjny i aplikacje będą uruchamiać się dużo szybciej. Ponadto dyski SSD są bardziej niezawodne, trwalsze, a także cichsze i pobierają mniej energii.

Wybierając pamięć SSD należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Pierwszym jest pojemność – obecnie standardem są pojemności zaczynające się od 1 TB. To wartość w zupełności wystarczająca do codziennego korzystania z wielu programów i przechowywania nawet większych zasobów danych jak zdjęcia czy filmy. Jednak z roku na rok generujemy coraz więcej danych, a nowe formaty zapisu i aplikacje ważą coraz więcej.

 

– Myśląc o komputerze, który wystarczy nam na lata, warto zastanowić się do jakich celów będziemy go używać. Jeżeli w przyszłości posłuży nam np. do edycji wideo albo grania w najnowsze i najbardziej wymagające tytuły typu Triple-A, to możemy potrzebować większej pojemności. Już teraz przechowując na dysku duże pliki wideo w formacie 4K lub kilka topowych gier komputerowych z łatwością zapełnimy nawet 1 TB pamięci. W takim przypadku już na etapie projektowania własnego komputera warto wybrać większe pojemności rzędu 2 TB, a nawet 4 TB. – podkreśla Michał Bocheński, Business Development Manager w Kingston Technology.

 

Drugim czynnikiem jest prędkość zapisu i odczytu. Warto przy tym pamiętać, że są to dwa osobne parametry i wpływają na inne aspekty działania naszego komputera. Im wyższa prędkość zapisu, tym szybciej dane zostaną zapisane na karcie pamięci. Im zaś jest wyższa prędkość odczytu – tym szybciej będziemy mogli zgrać z niej materiał.  Jeżeli jednak dysk ma obie te wartości na wysokim poziomie, to szybszy będzie transfer plików między folderami, ale też np. zapisywanie efektów pracy w wymagających aplikacjach. Odpowiednim parametrem będzie 6000/7000 MB/s.

 

– SSD to rodzaj pamięci, który jest przystępny cenowo, a jednocześnie znacząco poprawi prędkość działania naszego komputera. Mamy do wyboru produkty z różnych półek cenowych, dlatego tak naprawdę każdy, dla kogo ważne jest usprawnienie pamięci swojego komputera, może w nią zainwestować i dzięki temu stworzyć komputer na lata – dodaje Michał Bocheński.

 

Kingston FURY Beast DDR5 RGB Launch Social Media AS956416 EN 0522 1200x628 1

Kingston FURY Beast DDR5 RGB

 

Nowa generacja, nowe możliwości

Pamięć DDR5 to kolejny krok w rozwoju pamięci operacyjnej. Piąta generacja synchronicznej pamięci dynamicznej o dostępie swobodnym i podwójnej szybkości transmisji danych, czyli SDRAM DDR5,

oferuje znacznie wyższą szybkość niż poprzednia, a standardem są pamięci z zegarem 4800MT/s. W przypadku pamięci DDR4 standardem jest zegar 3200MT/s. Co więcej, dostępne są wersje DDR5, których wydajność to aż 7200 MT/s i stale ulega to zwiększaniu.

 

FURY Beast DDR5 RGB white heat spreader Launch AS947842 0323 1200x628 2

FURY Beast DDR5 RGB

 

– Posiadanie wydanej pamięci operacyjnej zapewnia płynność działania całego sprzętu, usprawnia też działanie procesora. Sprawia to, że DDR5 jest idealnym wyborem dla graczy i osób zajmujących się obróbką multimediów – dodaje Michał Bocheński z Kingston Technology.

 

Ile pamięci RAM potrzebuję twój komputer? Pojedyncze moduły pamięci DDR5 zaczynają się już od 8 GB pojemności. Jednak myśląc o przyszłości lub już teraz wykorzystując bardziej zaawansowane aplikacje należy zdecydować się na zestawy zaczynające się od 32 GB. Znaczenie ma również system operacyjny, z którego korzystamy. Użytkownicy macOS mogą potrzebować nawet dwukrotnie większej pojemności, żeby wykorzystać maksimum możliwości niż osoby korzystające z systemów Windows. Niezależnie od wyboru systemu kluczowa jest weryfikacja kompatybilności wszystkich komponentów. Jeżeli zadbamy o zgodność SSD, DDR i innych podzespołów z płytą główną, to tworzenie własnego sprzętu będzie czystą przyjemnością.

 

Autor |2023-04-04T13:36:50+02:004 kwietnia 2023 14:30|Kategorie: Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, PC i Laptopy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile