Jesteś tutaj:-, Finanse, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7-4 miliony Polaków ma już Profil Zaufany

4 miliony Polaków ma już Profil Zaufany

W 2016 r. – 400 tysięcy (głównie urzędnicy), do końca 2017 r. – ponad 1,3 miliona osób. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku – kolejne 1 256 458. Tylu jest właścicielu profilu zaufanego w Polsce.

Właśnie osiągnęliśmy kolejny ważny etap w rozwoju e-administracji – 4 miliony Polaków ma już Profil Zaufany. Czekamy na więcej„– mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Profil Zaufany to nasza oficjalna cyfrowa tożsamość. Nasze cyfrowe „ja”. W praktyce oznacza to, że dzięki niemu można podpisać online pisma/wnioski do urzędu, skorzystać też z wielu innych e-usług (np. sprawdzić punkty karne). To także jedyny sposób na zalogowanie się do państwowych serwisów – np. Internetowego Konta Pacjenta. PZ jest także niezbędny do tego, by zalogować się w aplikacji mObywatel.

Profil zaufany jest darmowy, bezpieczny i ważny trzy lata.

„Przyrost liczby użytkowników Profilu Zaufanego to najlepszy dowód na to, że e-administracja działa coraz lepiej. Stale pracujemy nad tym, by przybywało spraw, które dzięki niemu możemy załatwić” – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Dzięki Profilowi Zaufanemu:

  • zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziesz historię swojego leczenia,
  • sprawdzisz, ile masz punktów karnych,
  • sprawdzisz, czy auto – które chcesz sprowadzić z zagranicy – nie było złomowane (Historia Pojazdu),
  • wystąpisz o odpis aktu stanu cywilnego,
  • zarejestrujesz działalność gospodarczą,
  • zgłosisz utratę dowodu osobistego,
  • wystąpisz o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

 

Dołącz do innych

Są dwa sposoby, by założyć PZ. Pierwszy – przez Internet, za pomocą internetowego konta bankowego. Drugi – w punkcie potwierdzającym.

Nasze dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dlatego nie trzeba już potwierdzać ich osobiście w urzędzie. Jak to załatwić?

Przede wszystkim, należy sprawdzić, czy nasz bank ma możliwość założenia Profilu Zaufanego. Jeśli tak, to można skorzystać z tej funkcji.

Jeśli nie mamy konta w jednym z banków, które umożliwiają założenie PZ, można wybrać inną  drogę – wizytę w punkcie potwierdzającym. Zanim się tam wybierzemy, należy wejść na stronę Profilu Zaufanego (www.pz.gov.pl) i wypełnić formularz.

Następnie  w ciągu 14 dni od złożenia wniosku należy się wybrać do punktu potwierdzającego. Punktami potwierdzającymi są np. delegatury Urzędów Wojewódzkich, urzędy gminy, urzędy skarbowe, czy poczty. W sumie na terenie całego kraju funkcjonuje niemal 1500 takich punktów.

Nawet u lekarza

„Mamy nadzieję, że już wkrótce Profil Zaufany będzie jeszcze popularniejszy. Dzięki czemu jeszcze więcej osób będzie korzystało z naszych e-usług” – mówi minister cyfryzacji. – „Sejm pracuje już nad projektem ustawy wdrażającej rozwiązania dotyczące tzw. e-zdrowia. Po jej wejściu w życie pracownik przychodni, lekarz, pielęgniarka, położna – którzy otrzymają odpowiednie uprawnienia – będą mogli potwierdzać Profile Zaufane. To duża i ważna zmiana” – dodaje Marek Zagórski.

Autor |2019-07-18T13:40:35+02:0018 lipca 2019 11:10|Kategorie: Bezpieczeństwo, Finanse, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.