Jesteś tutaj:-, Inne, Oprogramowanie-Samsung opracowuje bioelektroniczny nos wykrywający gaz z broni chemicznej

Samsung opracowuje bioelektroniczny nos wykrywający gaz z broni chemicznej

ai cloud concept with robot face

Image by Freepik

W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii nieustający postęp niesie ze sobą zdumiewające innowacje, które transformują naszą rzeczywistość. Kierunek rozwoju technologicznego otwiera przed nami drzwi do nieograniczonych możliwości. GG Bet Polska również wnosi swój wkład poprzez innowacyjne podejście do oferowania swoich usług. Ale dziś porozmawiamy o czołowym liderze w dziedzinie elektroniki — firmie Samsung, która skupia swoje badania na fascynującej dziedzinie bioelektroniki.

W niniejszym artykule przyjrzymy się fascynującemu projektowi Samsunga, bioelektronicznemu nosowi, który nie tylko symbolizuje postęp technologiczny, ale także może odegrać kluczową rolę w wykrywaniu zagrożeń chemicznych, co ma szczególne znaczenie w dzisiejszych czasach.

Połączenie ludzkich receptorów węchowych z czujnikami grafenowymi

Potrzebne są dalsze badania, aby zastosować tę obiecującą technologię w praktyce. W szczególności testy wykrywające gaz DMMP w powietrzu przy różnych poziomach wilgotności i temperatury.

Południowokoreańscy naukowcy połączyli ludzkie receptory węchowe z czujnikiem opartym na grafenie, aby stworzyć bioelektroniczną platformę nosową do wykrywania czynników nerwowych. Nowe rozwiązanie ma pomóc w zmniejszeniu zagrożeń dla bezpieczeństwa biologicznego.

Zeong Kim z Seoul National University i Sung Gun Kim z Samsung Electronics kierowali zespołem naukowców pracujących nad technologią bioelektronicznego nosa z receptorem węchowym 2T7 (hOR2T7). System został zaprojektowany do wykrywania fosfonianu metylu dimetylu (DMMP), związku często używanego w broni chemicznej.

Bioelektroniczny nos to biosensor z funkcjami i komponentami podobnymi do ludzkiego układu węchowego. Działają one jako detektory kilku cząsteczek.

Skuteczność i praktyczność

Testy wykazały, że bioelektroniczny nos może wielokrotnie wykrywać gaz DMMP w stężeniu 1 części na 1 miliard. Broń chemiczna, taka jak gaz sarin, jest uważana za jeden z najbardziej toksycznych środków nerwowych: śmierć następuje przy stężeniu ponad 66 części na miliard, w ciągu 10 minut od wdychania.

Czuły i selektywny bioelektroniczny system nosowy mógłby stać się praktycznym narzędziem do wykrywania gazowych chemicznych środków bojowych podczas kampanii wojskowych i w sektorze bezpieczeństwa. Praktyczne zastosowanie nie jest jednak jeszcze możliwe bez dalszych badań.

W szczególności potrzebne są badania nad wykrywaniem gazu DMMP w powietrzu przy różnych poziomach wilgotności i temperatury, a także testy z prawdziwymi środkami paralityczno-drgawkowymi, takimi jak sarin. Jednocześnie technologia ta nazywana jest obiecującą.

Zastosowanie bioelektronicznego nosa: podstawowe zalety i możliwości

W erze nieustannego postępu technologicznego narodził się bioelektroniczny nos – innowacyjne rozwiązanie, które otwiera przed nami niezliczone możliwości. Ta rewolucyjna technologia nie tylko symbolizuje postęp naukowy, ale przede wszystkim oferuje wiele korzyści i perspektyw, które mogą znacząco wpłynąć na różne dziedziny życia:

  1. Czułość i dokładność: Bioelektroniczny nos jest wyjątkowo czułym i selektywnym narzędziem do wykrywania gazów chemicznych. Jego zdolność wielokrotnego wykrywania nawet niskich stężeń substancji to kluczowa zaleta w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
  2. Szybkość reakcji. Dzięki zaawansowanej technologii bioelektroniczny nos może szybko reagować na obecność gazów chemicznych, umożliwiając błyskawiczne podjęcie środków zapobiegawczych.
  3. Zastosowanie wojskowe. W obszarze wojskowości bioelektroniczny nos może znacząco poprawić zdolność wykrywania broni chemicznej i biologicznej, zwiększając tym samym bezpieczeństwo żołnierzy na polu walki.
  4. Bezpieczeństwo publiczne. Technologia ta może być wykorzystana do monitorowania obszarów publicznych, takich jak lotniska, stacje metra czy tłoczne miejsca, aby zapewnić ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami chemicznymi.

Bioelektroniczny nos to technologiczny kamień milowy, który może zmienić sposób, w jaki postrzegamy wykrywanie substancji chemicznych. Jego liczne zalety i wszechstronne możliwości otwierają drzwi do nowych zastosowań, mających pozytywny wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i środowisko. Dalsze badania i rozwój tej technologii będą kluczowe dla osiągnięcia pełnego potencjału bioelektronicznego nosa w praktyce.

Wyzwania i dalsze badania

Chociaż początkowe wyniki są obiecujące, istnieją pewne wyzwania, które trzeba będzie pokonać, zanim bioelektroniczny nos będzie gotowy do pełnego wykorzystania. Przede wszystkim konieczne są badania nad zachowaniem systemu w zmiennych warunkach, takich jak różne poziomy wilgotności i temperatury powietrza. Aby sprawdzić jego skuteczność w realnych warunkach, konieczne będą również testy z użyciem rzeczywistych środków paralityczno-drgawkowych, w tym gazów takich jak sarin.

Podsumowanie

Bioelektroniczny nos stanowi przełomową technologię o ogromnym potencjale w dziedzinie wykrywania zagrożeń chemicznych. Wspólny wysiłek naukowców z firmy Samsung pozwala na dalszy rozwój tej fascynującej innowacji. Mimo że istnieją wyzwania do pokonania, obiecujące wyniki i perspektywy wykorzystania bioelektronicznego nosa w praktyce stanowią kroki ku zwiększeniu bezpieczeństwa globalnego.

Autor |2023-08-28T16:16:34+02:0028 sierpnia 2023 16:16|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Oprogramowanie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.