Jesteś tutaj:---Czy ktoś może szpiegować cię przez WiFi?

Czy ktoś może szpiegować cię przez WiFi?

Materiał partnera

Routery WiFi można znaleźć praktycznie w każdym domu w dzisiejszych czasach, stanowiąc kolejne potencjalne zagrożenie dla twojego bezpieczeństwa. Na szczęście istnieje coraz więcej sposobów, aby dowiedzieć się, czy jesteś szpiegowany. Jak więc ktoś może szpiegować cię przez WiFi? Dowiedzmy się, jakie oprogramowanie można użyć, aby temu zapobiec.

Czy ktoś może szpiegować cię przez router WiFi?

Nie chcemy ciągnąć kota za ogon, więc odpowiedź brzmi tak. Nawet w tej chwili, czytając ten artykuł, możesz być szpiegowany. Ponadto, szpiegowanie telefonu przez WiFi nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Oczywiście, gdy tworzysz hasło do swojej sieci WiFi, robisz to odpowiedzialnie i wybierasz trudne (mamy taką nadzieję), ale dla zręcznych hakerów to kwestia sekund, by je złamać. Więc twoje bezpieczeństwo nie zależy tutaj od środków bezpieczeństwa, jakie zastosujesz, ale od powodów, dla których hakerzy mają dostęp do twojego systemu.

W większości przypadków, twoje dane bankowe są interesujące dla cyberprzestępców. Na przykład, podczas dokonywania zakupów online, podajesz dane swojej karty, a nieuczciwe jednostki mogą podsłuchiwać te dane przez WiFi. Ponadto, możesz stać się ofiarą szantażystów. Wyobraź sobie, że wysyłasz intymne zdjęcie do swojej dziewczyny lub żony, a hakerzy mają je w swoich brudnych rękach – nie trzeba być bogatym, żeby zostać szantażowanym.

Dlatego nie jesteś bezpieczny tylko dlatego, że utworzysz dobre hasło. Ma sens je regularnie zmieniać, na przykład co dwa tygodnie, oraz sprawdzać swój komputer pod kątem oprogramowania szpiegującego. W ten sposób możesz mieć pewność, że jesteś bezpieczny w 99%. Nic nie gwarantuje 100% ochrony – pamiętaj o tym.

Jak chronić swoją sieć WiFi

Specjaliści ds. bezpieczeństwa IT podkreślają kilka punktów, których każdy powinien przestrzegać, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej sieci.

  • Twórz niezawodne hasła, używając wielkich liter, cyfr i symboli specjalnych. Zaleca się także zmianę hasła co najmniej raz na dwa tygodnie lub gdy udostępniasz połączenie WiFi odwiedzającym, zwłaszcza tym, których nie znasz zbyt dobrze.
  • Chroń swoje urządzenie, instalując oprogramowanie antywirusowe. Nawet standardowy Windows Defender pokazuje obecnie dobre wyniki. Utrzymuj bazy wirusów na bieżąco i nie wyłączaj oprogramowania antywirusowego w żadnym momencie.
  • Nigdy nie otwieraj nieznanych linków, zwłaszcza tych otrzymanych w podejrzanych wiadomościach. Możesz otrzymać program phishingowy zainstalowany na swoim urządzeniu, który będzie szpiegował twoje hasło hotspot.
  • Unikaj niezabezpieczonych połączeń WiFi, na przykład w kawiarniach, na dworcach itp. Jeśli planujesz tam pracować i potrzebujesz połączenia z internetem, lepiej użyj sieci komórkowej. W tym przypadku będzie znacznie trudniej szpiegować przez WiFi.
  • Regularnie sprawdzaj swój komputer pod kątem złośliwego oprogramowania i szpiegów. Możesz nawet ustawić harmonogram kontroli za pomocą niektórych aplikacji zewnętrznych. Zrób to raz i zapomnij, że tak powiem.

Najlepsze oprogramowanie do ochrony domowej sieci WiFi

Po pierwsze, warto zaznaczyć znaczenie stosowania antywirusów. Choć osiągnęły szczyt popularności w 2000 roku, obecnie trudno usłyszeć, jak ludzie dyskutują na temat Nortona czy Kasperskiego. Niemniej jednak nie oznacza to, że ludzie przestali z nich korzystać. Ponadto, towarzyszą im tańsze alternatywy, takie jak Avast czy McAfee, oraz standardowy Windows Defender.

Kolejno, nie można pominąć specjalnych programów stworzonych do ochrony przed osobami, które chcą szpiegować Twoje wyszukiwania w internecie i dane osobowe. Najważniejszymi przedstawicielami tej kategorii są Comodo i WiFi Protector. Mechanizm takich aplikacji jest prosty – szyfrują one wszystkie informacje przesyłane przez Twoje połączenie WiFi. Dzięki temu, nawet jeśli hakerzy uzyskali dostęp do czegoś, czego nie powinni, będą mieli trudności z odszyfrowaniem lub spędzą więcej czasu na próbie. W przypadku tego drugiego, mogą się zastanowić, czy warto poświęcić swój czas na uzyskanie informacji o takiej wartości.

Wreszcie… No cóż, nie ma „w końcu”. Nie można powiedzieć, że rynek oprogramowania do ochrony WiFi jest pełen różnych ofert i opcji. Lepiej jest zapobiegać zagrożeniom niż z nimi walczyć. Dlatego postępuj zgodnie z naszymi powyższymi zaleceniami i upewnij się, że Twoje urządzenie nie zostanie zaatakowane.

Podsumowanie

Nie jest trudno szpiegować telefonu poprzez WiFi. A właściwie nie tylko telefonu – każdego urządzenia. Istnieje wiele środków ostrożności, których możesz przestrzegać. Ostatnia rzecz, którą chcielibyśmy ci powiedzieć – nigdy nie myśl, że jesteś bezpieczny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo cybernetyczne. Twoja uwaga jest kluczem do twojego bezpieczeństwa.

 

Autor |2023-06-01T15:22:16+02:001 czerwca 2023 15:22|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.