Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Rynek-28 stycznia – Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia – Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych

Już w maju tego roku w całej UE mają zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Lepsze przepisy o ochronie danych osobowych to także większe bezpieczeństwo w internecie. 

Europejski Dzien Ochrony Danych Osobowych

Europejski Dzien Ochrony Danych Osobowych

Już w maju tego roku w całej UE mają zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Oznacza to m.in., że jeżeli jakieś przedsiębiorstwo gromadzi dane w Europie, będzie musiało przestrzegać europejskich norm, nawet jeżeli analizuje je poza jej terytorium. 28 stycznia w UE obchodzony był Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych.

dane

Wspólne oświadczenie pierwszego wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Andrusa Ansipa oraz komisarz Věry Jourovej i komisarz Mariyi Gabriel

28 stycznia obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych.

Dane są wszędzie. Kiedy korzystamy ze smartfona, gromadzone mogą być dane o naszej lokalizacji, naszych gustach, znajomych, zdrowiu…. W Europie ochrona danych osobowych jest prawem podstawowym i musimy je chronić.

Rok 2018 będzie przełomowy dla ochrony danych osobowych w Europie.

W maju 2018 r. zaczną obowiązywać ulepszone unijne przepisy w tej dziedzinie. Zostały one dostosowane do wyzwań, jakie stawia przed nami świat cyfrowy, jeżeli chodzi o nasze prawo do ochrony danych osobowych.

W związku z tym, że nowe przepisy zaczną być stosowane za nieco ponad 100 dni, z myślą o krajowych organach ochrony danych, administracjach krajowych i przedsiębiorcach Komisja przyjęła wytyczne, które pomogą im przygotować się na ten ważny dzień. Komisja przeprowadzi także kampanie informacyjne i zadba o to, by Europejczycy byli w pełni świadomi swoich praw.

Europejczycy będą teraz korzystać z nowych praw. Prawo do jasnych i zrozumiałych informacji sprawi, że przedsiębiorstwa nie będą mogły „chować się” za skomplikowanym językiem prawniczym, aby uzyskać naszą zgodę na przetwarzanie danych. Prawo do przenoszenia danych od jednego dostawcy usług do innego jest kolejnym nowym prawem, które ułatwi zmianę dostawcy usług. Oprócz tego zostały doprecyzowane już istniejące prawa, takie jak prawo do bycia zapomnianym.

Lepsze przepisy o ochronie danych osobowych to także większe bezpieczeństwo w internecie. Połowa europejskich użytkowników internetu martwi się, że ich dane osobowe mogą zostać wykorzystane w sposób nieuprawniony. Jeżeli nasze dane osobowe są w posiadaniu przedsiębiorstwa, które jest narażone na zagrożenie w wyniku cyberataku, przedsiębiorstwo to będzie zobowiązane powiadomić o tym władze oraz użytkowników swoich produktów lub usług w ciągu 72 godzin.

Kolejna ważna nowość w przepisach polega na tym, że każde przekazanie danych za granicę wiąże się z koniecznością zapewnienia ich ochrony. Jeżeli jakieś przedsiębiorstwo gromadzi dane w Europie, będzie musiało przestrzegać europejskich norm, nawet jeżeli analizuje je poza jej terytorium. Jest to zasadnicza kwestia w zglobalizowanym i połączonym cyfrowo świecie.

Unia Europejska jest dumna, że wytycza kierunek i wyznacza wysoki standard ochrony danych osobowych na całym świecie. Zależy nam na promowaniu na arenie międzynarodowej wartości, jakie przywiązujemy do ochrony danych osobowych. Nasze gospodarki w dużym stopniu zależą od międzynarodowych przepływów danych. W 2016 r. wprowadziliśmy Tarczę Prywatności UE–USA, aby ułatwić wymianę danych ze Stanami Zjednoczonymi. Teraz prowadzimy rozmowy z Japonią, ponieważ chcemy zakończyć formalne działania, aby umożliwić swobodny przepływ danych osobowych między UE a Japonią. Ta wymiana jest w pełni zgodna z europejskimi standardami ochrony danych osobowych, a jednocześnie ułatwia wymianę handlową.

Dopilnujemy, aby bezpieczeństwo, handel i ochrona danych osobowych szły w parze z modernizacją i innowacyjnością, zarówno na poziomie europejskim, jak i światowym.

źródło: Komisja Europejska

Autor |2018-01-29T11:31:02+01:0029 stycznia 2018 11:30|Kategorie: Bezpieczeństwo, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Rynek|Tagi: , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. […] post 28 stycznia – Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych appeared first on Portal telekomunikacyjny […]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile