Doctor Web prezentuje swój przegląd złośliwych programów dla urządzeń mobilnych wykrytych w lutym 2016. W zeszłym miesiącu specjaliści Doctor Web przebadali grupę niebezpiecznych trojanów dla Androida zdolnych do przeprowadzania iniekcji niebezpiecznego kodu w procesy systemowe i wykonywania innych złośliwych funkcji. Oprócz tego zarejestrowano kolejne przypadki urządzeń mobilnych zainfekowanych trojanami bankowymi.

Zagrożenie miesiąca – urządzenia mobilne
W lutym specjaliści Doctor Web przebadali grupę powiązanych ze sobą trojanów należących do rodziny Android.Loki, których celem było wykonywanie szerokiego spektrum złośliwych funkcji. Jeden z nich został dodany do bazy wirusów Dr.Web pod nazwą Android.Loki.3. Ten trojan wbudowuje w proces systemowy Androida bibliotekę liblokih.so, nazwaną Android.Loki.6. W rezultacie inne komponenty z tej grupy są zdolne do działania z użyciem uprawnień systemowych. Trojany z tej rodziny są głównie projektowane do:
- Pobierania i usuwania aplikacji.
- Włączania i wyłączania aplikacji i ich komponentów.
- Wymuszania kończenia pracy procesów.
- Wyświetlania powiadomień.
- Rejestrowania dowolnej aplikacji jako aplikacji Usługi Ułatwienia Dostępu.
- Aktualizowania swoich komponentów i pobierania wtyczek z serwera.
- Pozyskiwania informacji na temat zainfekowanego urządzenia.
Również są zdolne do wysyłania na serwer kontrolno-zarządzający następujących danych:
- Listy zainstalowanych aplikacji
- Historii przeglądarki
- Listy kontaktów
- Historii połączeń
- Bieżącego położenia geograficznego
Najpopularniejsze zagrożenia według statystyk zebranych przez programy Dr.Web dla Androida
-
Adware.WalkFree.1.origin
Niepożądany moduł programowy wbudowany w aplikacje dla Androida i odpowiedzialny za wyświetlanie reklam na urządzeniach mobilnych. - Android.Xiny.26.origin
Trojan zaprojektowany do pobierania i instalowania aplikacji i do wyświetlania reklam. - Adware.Leadbolt.12.origin
Niepożądany moduł programowy wbudowany w aplikacje dla Androida i odpowiedzialny za wyświetlanie reklam na urządzeniach mobilnych.
Adware.Airpush.31.origin
Niepożądany moduł programowy wbudowany w aplikacje dla Androida i odpowiedzialny za wyświetlanie reklam na urządzeniach mobilnych. - Android.Backdoor.326.origin
Trojan wykonujący różne złośliwe funkcje na podstawie komend odebranych od cyberprzestępców.Trojany bankowe
Twórcy wirusów kontynuują dystrybuowanie różnych trojanów bankowych dla urządzeń z Androidem. W szczególności, wciąż próbują oszukiwać użytkowników popularnych stron www z ogłoszeniami, wysyłając fałszywe wiadomości SMS. Po odebraniu takiej wiadomości tekstowej, potencjalne ofiary, które wcześniej opublikowały swoje oferty w sieci Web, są kuszone możliwością dokonania zamiany. Co więcej, taka wiadomość zawiera w sobie link, który rzekomo prowadzi do fotografii oferowanego na zamianę produktu. Jeśli użytkownik stuknie na taki link, zostanie przekierowany na fałszywą stronę www, będącą w rzeczywistości źródłem infekcji. Spośród trojanów dystrybuowanych w ten sposób można wymienić na przykład Android.BankBot.97.origin.
Ostatni miesiąc pokazał, że atakujący nie zamierzają zaprzestać tworzenia nowych złośliwych programów dla urządzeń mobilnych z Androidem. Dlatego specjaliści Doctor Web będą nadal wnikliwie przyglądać się „światkowi” malware dla Androida i na czas informować użytkowników o nowych zagrożeniach.
źródło: Dr.Web
Kan
I na tych stronach będących źródłem infekcji ludzie uruchamiają aplikacje, czy któraś z nich wykorzystuje lukę w stagefraight? Gdyby nie te opisy to bym nawet nie wiedział, że na Andka są wirusy ;). Ale bezpieczny zawsze ubezpieczony więc mam zainstalowanego BitDefendera.
Przepraszam, za przekręcenie powiedzenie. Powinno być: „Przezorny zawsze ubezpieczony”.