Eksperci przewidują, że rynek multimobilności miejskiej osiągnie 11,9 miliardów Euro w ciągu najbliższych dwóch lat. Platforma FREE NOW w swoim najnowszym raporcie “Mobility as a Service 2022” prezentuje najnowsze trendy, które wyznaczą przyszłość mobilności miejskiej na świecie.

Według raportu FREE NOW, jednym z głównych kierunków rozwoju transportu jest Mobility as a Service. To koncepcja transportu opartego na ekosystemie mobilności miejskiej, łączącego ofertę wielu przewoźników, w ramach jednolitego systemu wynajmu i bezgotówkowe płatności. Odpowiedzią na trend MaaS jest Super App mobilności miejskiej, czyli rodzaj platformy integrującej różne opcje mobilności w ramach jednej aplikacji – od wynajmu po płatność.

 

FREE NOW jako Super App mobilności miejskiej 

W kierunku multimobilności podąża już FREE NOW, które zaledwie w ciągu 2021 roku dokonało integracji współdzielonych usług znanych operatorów, udostępniając ponad 125 tysięcy pojazdów, takich jak: e-hulajnogi, e-skutery, e-rowery, a także auta na minuty. W 2022 roku platforma planuje zintegrować kolejnych 10-ciu partnerów, a także transport publiczny i długoterminowy wynajem aut. Partnerstwa z usługami zewnętrznych operatorów, dostępnych w danym mieście i czasie, to strategia FREE NOW, która pomoże rozwiązać problemy miast, bez dodawania kolejnego sprzętu na ulice.

W 2021 roku aż 27% użytkowników FREE NOW po raz pierwszy skorzystało z nowych opcji transportu przez aplikację, a w bieżącym roku ten odsetek będzie sukcesywnie wzrastać. Wśród miast, w których FREE NOW notuje najwięcej przejazdów multimobilnych jest Gdańsk, w którym w ramach aplikacji są dostępne e-hulajnogi dwóch operatorów. W Polsce, dzięki zintegrowaniu e-hulajnóg marki TIER oraz marki Dott, platforma FREE NOW daje dostęp do największej liczby współdzielonych jednośladów, stanowiących łącznie jedną trzecią wszystkich tego typu urządzeń na rynku.

 

Wzrost popytu na przejazdy z kierowcą i ekomobilność

W 2021 roku FREE NOW odbudowało i utrzymało wolumen zamówień przejazdów z kierowcą od początków pandemii. Liczba przejazdów na platformie wzrosła o ponad 40%. Polski rynek utrzymuje mocną pozycję wśród krajów europejskich z najwyższym popytem na przejazdy zamawiane przez aplikację. Warszawa zajmuje 4. miejsce na 170 miast, w których FREE NOW jest dostępne, pod względem największej liczby przejazdów z kierowcą w 2021 roku, wyprzedzając tym samym Madryt i Berlin.

Użytkownicy zwracają także uwagę na ekologiczny aspekt transportu na żądanie. FREE NOW odnotowało 79% wzrost liczby przejazdów elektrycznymi taksówkami i autami, w porównaniu z 2020 rokiem. W Polsce, odsetek ten wynosił 60%, a w krajach takich jak Hiszpania, nawet blisko 800%.

 

Marc Berg, CEO FREE NOW, powiedział: Wraz z naszymi partnerami dostarczamy użytkownikom w pełni zintegrowany ekosystem mobilności. Nadal jednak naszą operacyjną bazą pozostaje ride-hailing, czyli przejazdy z kierowcą. W 2022 roku chcemy zapewnić, że ten trzon pozostanie na tyle silny, że dodatkowo będziemy dalej rozwijać inne opcje transportowe. Ten rok rozpoczęliśmy wielkimi krokami w tym kierunku, czyli integracją z Dott, SHARE NOW oraz kilkoma innymi lokalnymi partnerami. W 2022 roku multimobilność wejdzie do mainstreamu i dotrze do większej liczby odbiorców. Patrząc dalej w przyszłość, wiemy, że nie ma w niej miejsca na prywatne auta. Przyszłość mobilności należy poszukiwać́ w holistycznym ekosystemie transportowym, polegającym na współpracy i partnerstwie.