Nowe funkcjonalności mObywatela

Możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania danych – oto nowość w naszej aplikacji mObywatel. Jako pierwsi z tego rozwiązania mogą korzystać użytkownicy platformy mojePZU.

 

– „To ważny kamień milowy w rozwoju aplikacji mObywatel. To również odpowiedź na potrzeby instytucji, biznesu, ale przede wszystkim obywateli – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Zaczynamy od współpracy z PZU, ale z nowej funkcjonalności będą mogli korzystać także klienci innych instytucji. Wystarczy, że te firmy, urzędy, czy uczelnie dołączą do naszego projektu.

 

W różnych sytuacjach

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest aplikacja mObywatel. To bezpieczna i oficjalna apka, w której znajdziemy m.in. swoje dane z dowodu osobistego. Ten element to mTożsamość.

mObywatela można znaleźć i pobrać za darmo w sklepach Google Play i App Store. Aby uruchomić aplikację potrzebujemy profilu zaufanego – to on jest gwarantem bezpieczeństwa. Obecnie z naszej aplikacji korzysta ponad 1,3 miliona Polaków.

mObywatel w wielu życiowych sytuacjach zastępuje dowód osobisty. Aplikacją możemy się wylegitymować odbierając przesyłkę na poczcie, w pociągu – w trakcie kontroli biletów, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, dzięki niej także – bez konieczności okazywania dowodu osobistego – pobierzemy kartę wyborczą.

Do tego zestawu dodajemy kolejną funkcjonalność – możliwość potwierdzania, uwierzytelniania i przekazywania swoich danych. W jakich sytuacjach może przydać się to rozwiązanie?

Oto tylko kilka przykładów:

  • rejestracja w usługach zaufanych instytucji,
  • potwierdzanie danych/tożsamości,
  • przekazywanie danych do zaufanych instytucji, systemów miejskich, gminnych,
  • szybkie i bezbłędne wypełnianie formularzy rejestracyjnych,
  • skrócenie procesów uwierzytelniania,
  • odbiór dokumentacji – np. medycznej, świadectw, dyplomów zawodowych,
  • procesy rekrutacyjne – np. na studia.

Kilka kliknięć zamiast żmudnego dyktowania danych lub okazywania dowodu osobistego i gotowe! Jak to będzie wyglądało w praktyce?

 

Szybko, ale pod kontrolą

Aby szybko i skutecznie przekazać swoje dane instytucji, wystarczy w aplikacji w zakładce mTożsamość wybrać opcję „Przekaż instytucji” i zeskanować udostępniony przez tę instytucję kod QR. Każda instytucja, która zgłosi chęć korzystania z takiej możliwości, otrzyma możliwość generowania unikalnych kodów.

 

– Co najważniejsze, za pośrednictwem mObywatela dane są przekazywane nie tylko szybko i wygodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Próby podmiany kodów, czy ominięcia systemu weryfikacji są niemożliwe. Użytkownik aplikacji ma pełną kontrolę nad procesem. Widzi do jakiej instytucji przekazuje dane, widzi jakie dane są przekazywane. Wszystko dzieje się w sposób świadomy i kontrolowany – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Już dziś zachęcamy samorządy i np. firmy świadczące usługi medyczne, czy ubezpieczeniowo-finansowe do dołączenia do naszego projektu – dodaje szef MC.

 

Odpowiednia aktualizacji aplikacji – umożliwiająca przekazywanie danych instytucjom – pojawi się w sklepie Google Play niebawem, a w App Store – najpóźniej w przyszłym tygodniu.

 

Pierwsi w Polsce

Pierwszą instytucją, która udostępnia swoim klientom takie ułatwienie jest PZU. To pierwsza firma w Polsce, która wdrożyła to rozwiązanie.

 

– Polacy chętnie korzystają z wszelkich udogodnień, jakie niesie ze sobą rewolucja cyfrowa. Zwłaszcza w ostatnim czasie innowacyjne rozwiązania, pozwalające załatwić sprawy zdalnie, zdały egzamin i cieszą się ogromną popularnością. Dlatego wraz z Ministerstwem Cyfryzacji uruchamiamy pionierskie rozwiązanie. Dzięki aplikacji mObywatel, szybko i bez wychodzenia z domu, można potwierdzić swoją tożsamość i skorzystać z wielu usług w portalu mojePZU – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, członek zarządu PZU.

 

Dzięki aplikacji mObywatel korzystanie z produktów PZU stało się jeszcze szybsze i wygodniejsze.

 

– Dzięki mObywatelowi nasi klienci mają także szybki dostęp do swojej dokumentacji medycznej w PZU Zdrowie. Mogą pobierać e-recepty, skierowania i otrzymywać wyniki badań – dodaje Konrad Grajeta, dyrektor projektu mojePZU.Autor |2020-07-23T08:37:05+01:0023 lipca 2020 08:37|Kategorie: Aplikacje, Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.