ING otwarta bankowość

ING Bank Śląski udostępnia środowisko produkcyjne do przekazywania danych w ramach otwartej bankowości. Od dziś dostawcy aplikacji zewnętrznych mogą podłączyć się do bankowego interfejsu API i świadczyć klientom banku usługi, w oparciu o zapisy dyrektywy PSD2.

 

Czym jest i jak z niej korzystać?

Wyobraź sobie, że podgląd swoich kont w różnych bankach masz w ulubionej bankowości internetowej. Widzisz historię transakcji i zlecasz przelewy dla każdego z nich – w jednym miejscu. Już za chwilę taka będzie rzeczywistość – dzięki dyrektywie unijnej PSD2 i otwartej bankowości.

ING otwarta bankowość

Otwarta bankowość (ang. open banking) to nowy standard na rynku usług płatniczych. Zgodnie z dyrektywą unijną PSD2 banki muszą zapewnić dostęp do rachunków swoich klientów zewnętrznym podmiotom (innym bankom, fintechom, serwisom płatniczym – określanym jako TPP, Third Party Providers). Oczywiście zawsze za Twoją zgodą. Dzięki temu otrzymasz dostęp do swoich rachunków i podgląd wszystkich finansów w systemach i aplikacjach, z których korzystasz.

To już się dzieje – np. jeśli kupujesz przez internet, prawdopodobnie często płacisz szybkim przelewem, tzw. pay-by-link. Operator płatności internetowych inicjuje zapłatę i kieruje Cię do wybranego banku, gdzie tylko potwierdzasz przelew, prawda?

Dyrektywa unijna PSD2 idzie więc z duchem czasu i ma na celu uregulowanie nowych rozwiązań i ustalenie dla nich najwyższych standardów, m.in. bezpieczeństwa.

ING otwarta bankowość

Kiedy spodziewać się nowych rozwiązań?

Polskie instytucje oferujące usługi płatnicze (my również) muszą udostępnić interfejsy swoich systemów pozostałym TPP do 14 września 2019 r. Testy zaczęły się już dużo wcześniej. Środowisko testowe dla developerów oparte na Polish API udostępniliśmy 14 marca.

 

Interfejs API oparty jest na standardzie PolishAPI, wypracowanym przez Związek Banków Polskich wraz z instytucjami płatniczymi i podmiotami trzecimi.

Pełna specyfikacja interfejsu wraz ze szczegółowym opisem zasad jego funkcjonowania jest dostępna w ramach tzw. portalu deweloperskiego. Serwis dostępny jest pod adresem: https://devportal.ing.pl/

Otwarta bankowość to perspektywa która zmieni świat finansów. Dla klientów to przede wszystkim łatwiejsze zarządzanie swoimi finansami przy jednoczesnej kontroli nad udostępnianymi danymi – powiedział Marcin Giżycki, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Źródło:
ing.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.