Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Foto, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Rynek, Top7, Wydarzenia-Na to czekali kierowcy! Dane z dowodu rejestracyjnego „trafiły” na smartfony

Na to czekali kierowcy! Dane z dowodu rejestracyjnego „trafiły” na smartfony

Aplikacja mObywatel wzbogaciła się o kolejną usługę. To mPojazd – czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu, karty pojazdu oraz informacja o aktualnej polisie OC.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna, wydawana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja została właśnie wzbogacona o nową usługę – mPojazd – z której korzystać mogą wszyscy właściciele  lub współwłaściciele pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. Inaczej mówić – osoby, które są „wpisane” w dowód rejestracyjny. W aplikacji nie wyświetlą się samochody firmowe, wypożyczone, czy leasingowane.

 

– Od 1 października ubiegłego roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC nie kończy się mandatem. Mimo to wielu kierowców, na wypadek stłuczki lub innego zdarzenia,
nadal chce mieć pod ręką dane swojego pojazdu. Idealnym nośnikiem takich informacji jest smartfon, czyli urządzenie, które niemal każdy ma zawsze przy sobie. To jeden z wielu powodów, dla których udostępniliśmy mPojazd – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

 

Co dokładnie można znaleźć w usłudze mPojazd?

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Znajdziesz tu dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

 

Dla kogo?

Usługa mPojazd dostępna jest dla wszystkich posiadaczy smartfonów z systemem Android (6.0 wzwyż). Wkrótce rozpoczną się prace nad stworzeniem podobnego modułu dla aplikacji przeznaczonej na telefony z iOS-em.

 

Dregulacja, potem prawo jazdy w smartfonie

Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury przygotowuje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców. To zmiany prawne, które pozwolą na zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. W konsekwencji czego do smartfonów będzie mogła trafić kolejna usługa dla kierowców, która odzwierciedli posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami. Prace nad zmianami są skomplikowane i wciąż trwają, dlatego jest zbyt wcześnie, by wskazywać konkretną datę ich wprowadzenia.

 

07 mpojazd dowod rejestracyjny i ubezpieczenie oc na smartfonie 1

 

Na pocztę i po zniżkę

mObywatel to obecnie cztery usługi. Poza mPojazdem oferuje również mTożsamość, której używać można, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty – np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. To także mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek oraz podobna mLegitymacja studencka.

 

Cyfryzacja jest dla kierowców

To nie wszystkie usługi, jakie dla kierowców przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji. Użytkownicy czterech kółek na stronie www.Gov.pl mogą sprawdzić stan konta z punktami karnymi, przeglądać historię swojego pojazdu,
czy pobrać jego dane, sprawdzić, czy autobus, którym wybiorą się w trasę – jest bezpieczny.

 

mObywatel iOS – usługa: mTożsamość
mObywatel Android (6.0 wzwyż) – usługi: mTożsamość, mPojazd, mLegitymacja szkolna, mLegitymacja studencka

Autor |2019-05-10T12:19:20+02:0010 maja 2019 12:40|Kategorie: Aplikacje, Bezpieczeństwo, Foto, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Rynek, Top7, Wydarzenia|Tagi: , , , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. Michał 10 maja 2019 w 13:01 - Odpowiedz

  Na to ktoś czekał? Odkąd od pół roku nie trzeba ze sobą wozić dowodu rejestracyjnego ani polisy OC, to nikt na to nie czekał.

  • rcichor 12 maja 2019 w 08:16 - Odpowiedz

   Ciekawe co zrobisz bez polisy jak spowodujesz wypadek drogowy?

 2. marcin 10 maja 2019 w 21:49 - Odpowiedz

  wszedzie na zdjeciach reklamowych iphone x natomiast aplikacja w dalszym ciagu nie dziala na ios…

 3. Taka prawda 11 maja 2019 w 00:36 - Odpowiedz

  Przy najmniejszej stłuczce jak ktoś jest sprawca i nie będzie miał przy sobie oryginałów dokumentów to wzywam policję. W takim przypadku ryzyko spisywania oświadczenia jest zbyt duże.

 4. Michał 11 maja 2019 w 10:47 - Odpowiedz

  Super sprawa jeszcze prawo jazdy i będzie komplet. W telefonie też jest porównywarka ubezpieczeń Kupdirect z Google Play w 5 sek oferty różnych towarzystw a polisa w minutę na mailu

 5. R. 12 maja 2019 w 12:51 - Odpowiedz

  Nastepny system dla lemingow i dzieciarni.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.