Jesteś tutaj:-, Newsy-IBM POWER9 – zaawansowany serwer dla sztucznej inteligencji

IBM POWER9 – zaawansowany serwer dla sztucznej inteligencji

Firma IBM ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej generacji serwerów Power Systems, zbudowanych w oparciu o procesor POWER9. Stworzony z myślą o przetwarzaniu zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, system POWER9 skraca czas uczenia głębokiego czterokrotnie, pozwalając w ten sposób firmom na szybsze tworzenie aplikacji
z zakresu sztucznej inteligencji.


Oparte o procesor POWER9 serwery Power Systems AC922 jako pierwsze zostały wyposażone we wbudowane technologie PCI-Express 4.0, NVIDIA NVlink 2.0 oraz OpenCAPI, które razem zapewniają 9,5-krotnie szybsze przetwarzanie niż wykorzystujące PCI-E 3.0 systemy x86.

Zaprojektowano je przede wszystkim w celu zwiększenia wydajności takich rozwiązań jak Chainer, TensorFlow i Caffe, a także baz danych, m.in. Kinetica.

W efekcie specjaliści data science będą mogli szybciej tworzyć aplikacje pozwalające na wnioskowanie z metody uczenia głębokiego w prowadzonych przez siebie badaniach naukowych, pracach nad wykrywaniem nadużyć finansowych w czasie rzeczywistym czy analizach ryzyka kredytowego.Rozwiązanie to już niedługo będzie rdzeniem najpotężniejszych superkomputerów na świecie, m.in. Summit i Sierra zainstalowanych w Departamencie Energii Stanów Zjednoczonych, jak również infrastruktury firm, takich jak Google.
– Google jest pod wrażeniem postępu, jaki osiągnął IBM w pracach nad technologią POWER
– mówi Bart Sano, wiceprezes Google Platforms. – POWER9 OpenCAPI Bus i duże zasoby pamięci otworzą drogę do dalszego rozwoju innowacyjnych rozwiązań w centrach danych Google – dodaje.

Stworzyliśmy system, który zupełnie zmieni sposób przetwarzania algorytmów w obszarze sztucznej inteligencji i rozwiązań kognitywnych – mówi Maciej Gruczyński, Server Solutions Sales Manager, IBM Polska i Kraje Bałtyckie. – IBM POWER9 Systems nie tylko będzie stanowił fundament najmocniejszych komputerów na świecie, ale także umożliwi firmom osiąganie wyników biznesowych bez względu na sektor rynku, w którym operują, napędzając badania naukowe o niespotykanej dotąd skali.


Szybko rozwijająca się metoda uczenia głębokiego, jako obszar uczenia maszynowego, polega na wyciąganiu wniosków poprzez przetwarzanie milionów procesów i danych, wykrywanie tych najważniejszych i hierarchizowanie ich.
Aby sprostać tym rosnącym wymaganiom branży, cztery lata temu IBM postanowił zaprojektować układ POWER9 całkowicie od podstaw, aby stworzyć nową architekturę do przetwarzania swobodnego przepływu danych, strumieni danych z sensorów i algorytmów intensywnej analizy danych oraz głębokiego uczenia się w systemie Linux.

IBM jest jedyną firmą, która może dostarczyć przedsiębiorcom kompletną infrastrukturę oraz oprogramowanie wykorzystujące najnowsze rozwiązania open-source.

Dzięki PowerAI, IBM zoptymalizował i uprościł wdrażanie platform programistycznych i bibliotek uczenia głębokiego na architekturze Power, dzięki czemu specjaliści z obszaru data science mogą rozpocząć pracę w ciągu kilku minut.

W laboratoriach IBM Research rozwijany jest szeroki zakres rozwiązań dla architektury Power. Dzięki pakietowi narzędzi PowerAI Distributed Deep Learning, naukowcy z IBM już skrócili czas uczenia głębokiego z dni do godzin.

Era sztucznej inteligencji wymaga coraz większej mocy obliczeniowej i prędkości przetwarzania. Wymaga ona również otwartego ekosystemu innowacyjnych firm dostarczających technologie i rozwiązania.

IBM pełni rolę katalizatora rozwoju innowacyjności, wspierając otwartą, szybko rosnącą społeczność ponad 300 członków Fundacji OpenPOWER i Konsorcjum OpenCAPI. Należą do nich SuperMicro, Inspur, Xilinx, Nutanix, NVIDIA, Inventec, Wistron, Mellanox Technologies, Amphenol, Rackspace, Molex, Alpha-Data, Toshiba, Rambus, MicroSemi, Google, Tektronics and Western Digital. Wiele z nich planuje rozwijanie produktów i rozwiązań dla POWER9.

źródło: IBM Polska

KanAutor |2017-12-06T13:56:06+01:006 grudnia 2017 13:56|Kategorie: Inne, Newsy|Tagi: |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.