Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy-Game Boy: kultowa konsola Nintendo ma 25 lat (wideo)

Game Boy: kultowa konsola Nintendo ma 25 lat (wideo)

21 kwietnia minęło 25 lat odkąd na rynku pojawiła się przenośna konsola gier wideo wyprodukowana przez przedsiębiorstwo Nintendo. Zapoczątkowała ona serię konsol pod wspólną nazwą Game Boy, która od 1989 roku znalazła 150 milionów nabywców na całym świecie.


Pierwsza konsola Game Boy powstała w roku 1989 i była sporych rozmiarów; posiadała ekran monochromatyczny. Początkowo była wydawana w białej obudowie wraz z grą Tetris, potem wprowadzono edycje z obudowami o innych kolorach. Konsola składa się z następujących elementów:

  • CPU: 8-bit Sharp Z80 (4,19 MHz)
  • Wyświetlacz: LCD 160 × 144 pikseli; przekątna 2,6 cala; 4 odcienie szarości
  • Pamięć: 8 KB RAM
  • Dźwięk: 4-kanałowy
  • Zasilanie: 6 V, 0.7 W (4 baterie AA)
  • Wymiary: 90 mm × 148 mm × 32 mm

Game Boy posiada przyciski „A”, „B”, „SELECT” i „START”. Do poruszania się dodatkowo używany jest krzyżakowy przycisk kierunkowy. Przyciski nieużywane do gier to rolka do zmiany głośności (znajdująca się na prawej stronie konsoli), rolka do zmiany kontrastu (na lewej stronie) i przełącznik ON/OFF (na górze).

Co ciekawe, nie był ani pierwszą przenośną konsolą na rynku, ani najlepiej wyposażoną. O sukcesie Game Boya zadecydowały zgodne z nim gry, w tym dołączony do każdej sprzedawanej konsoli Tetris, której licencję pozyskało Nintendo; innym tytułem dedykowanym dla konsoli był Super Mario Land.

Game Boy odniósł komercyjny sukces, całkowicie deklasując konkurencyjną konsolę Atari Lynx. W ciągu dwóch tygodni od premiery sprzedano około 300 tysięcy sztuk konsoli Nintendo, a w pierwszym dniu sprzedaży w Stanach Zjednoczonych – 40 tysięcy egzemplarzy.

W 1994 roku ukazała się przystawka do Super Nintendo o nazwie Super Game Boy, która umożliwiała granie w gry przeznaczone dla Game Boya na ekranie telewizora za pomocą pada. Kolejne lata przyniosły wydanie odświeżonych modeli konsoli. W 1996 roku pojawiła się mniejsza wersja Game Boya, znana jako Game Boy Pocket. W 2005 roku wyszła ostatnia odsłona Game Boya pod nazwą Game Boy Micro. Była to zmniejszona i ulepszona wersja Game Boy Advance. Obsługiwała jedynie kartridże przeznaczone dla konsoli Game Boy Advance, co w połączeniu z większym sukcesem platformy Nintendo DS przyczyniło się do klęski komercyjnej Micro. Oficjalnie Nintendo nigdy nie zamknęło projektu Game Boy. Nintendo aktualnie oferuje konsolę Nintendo 3DS. Trudno jednak spodziewać się, by w obliczu rosnącej konkurencji ze strony smartfonów, urządzenie powróciło w nowej wersji.

źródło: Wikipedia

Kan

Autor |2014-04-22T11:09:01+02:0022 kwietnia 2014 11:09|Kategorie: Gadżety, Inne, Internet, Newsy|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.