Jesteś tutaj:-, Newsy-Ładowanie indukcyjne na dużo większą skale. Ze smartfonów do samochodów.

Ładowanie indukcyjne na dużo większą skale. Ze smartfonów do samochodów.

Volvo wraz z zespołem naukowców pracuje właśnie nad technologią wykorzystującą zjawisko indukcji elektrycznej, która ma pozwolić na bezprzewodowe ładowanie samochodów hybrydowych.


Indukcja elektryczna zamiast przewodu wykorzystuje do przesyłu energii pole elektromagnetyczne. Cewka indukcyjna w stacji ładowania wytwarza pole elektromagnetyczne. Podobna cewka w urządzeniu mobilnym pobiera energię z tego pola i zamienia z powrotem w prąd elektryczny gromadzony w akumulatorze.

Od dawna indukcja elektryczna stosowana jest w ładowarkach bezprzewodowych, które swego czasu wywołały nieliche poruszenie w świecie technologii. Niebawem dzięki Volvo bezprzewodowe ładownie może przejść w o wiele większą skalę.

W ramach badań przeprowadzono doświadczenia w ośrodku badawczym Flander’s Drive w Belgii, z wykorzystaniem samochodów osobowych i autobusów. W skład konsorcjum badawczego, oprócz Volvo, weszła firma Bombardier Transportation oraz producent naczep i autobusów Van Hool. Projekt częściowo sfinansował rząd flamandzki. Do Volvo należało dostarczenie samochodu – modelu C30 Electric, o mocy 89 kW (120 KM).

Testy wykazały, że baterie Volvo C30 Electric można naładować do pełna w 2,5 godziny – bez użycia kabla zasilającego.

Powyższy przykład jest potwierdzeniem, że technologia nie ma granic. Wypróbowane na mniejszą skalę zastosowania mogą w powodzeniem być wykorzystane w technice większego kalibru.

Źródło:Volvo

Marcin KuszAutor |2013-12-03T22:01:36+01:003 grudnia 2013 22:01|Kategorie: Inne, Newsy|Tagi: , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. LesH 3 grudnia 2013 w 21:21 - Odpowiedz

  Ładowanie bezprzewodowe ma dwie główne zalety. 1/ brak połączeń kablem, 2/ nie odjedzie się z wtyczką w aucie, jak to się niekiedy niektórym roztargnionym zdarzało z wężem dystrybutora na stacjach paliw.

 2. zbyszekswce 3 grudnia 2013 w 21:24 - Odpowiedz

  Jak ktoś mi wyjaśni w jaki sposób produkcja i utylizacja baterii do napędzania samochodów elektrycznych jest bardziej ekologiczna od jeżdżenia samochodem na normalne paliwo to powiem OK! Jak na razie widzę dobry biznes nastawiony na produkcję samochodów ok 8 razy droższych od klasycznych odpowiednikó, które pewnie przetrwają 2-3 lata i trzeba je będzie wymieniać na nowe + utylizacja! Chyba, że ktoś wymyśli inny sposób produkcji ogniw niż w chwili obecnej!

 3. Adam 3 grudnia 2013 w 21:30 - Odpowiedz

  i chyba jedna wadę, to same fale elektromagnetyczne i ich wpływ na zdrowie

 4. Mobilny 3 grudnia 2013 w 23:15 - Odpowiedz

  Razi pan, panie Marcinie po raz kolejny: „Indukcja elektryczna – w fizyce wielkość używana do opisu pola elektrycznego” a panu chodzi o zjawisko „indukcji elektromagnetycznej”.

 5. wiek 4 grudnia 2013 w 14:31 - Odpowiedz

  ja ładuje swojego fona ładowarka indukcyjna i jest super, zapomniałem o ładowarce kabelkowej wpinanej w telefon, polecam

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.