Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy-Wszystkie sklepy internetowe w Unii Europejskiej będą działały na tych samych zasadach

Wszystkie sklepy internetowe w Unii Europejskiej będą działały na tych samych zasadach

W przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy normujące sprzedaż w Internecie na terenie Unii Europejskiej.


Zgodnie z nową dyrektywą każdy będzie miał na zwrot 14 dni od daty dostarczenia towaru. Obecnie w Polsce jest to dziesięć dni, a np. w Wielkiej Brytanii czternaście dni.
Dodatkowo każdy sprzedawca będzie musiał jasno poinformować np. na aukcji internetowej czy stronie sprzedaży o tym, że kupujący odsyła towar na swój koszt. W przeciwnym wypadku poniesie sankcję prawne w postaci kary pieniężnej.

Przedsiębiorcy – nie załamujcie się. Dla was również UE przygotowała nowe prawa. W przypadku zwrotu towaru sprzedający będzie mógł sprawdzić, czy towar nie stracił swojej wartości.

Źródło:TechRadar

Marcin Kusz

Autor |2013-08-08T08:09:31+02:008 sierpnia 2013 08:09|Kategorie: Inne, Internet, Newsy|Tagi: , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. K 8 sierpnia 2013 w 08:35 - Odpowiedz

  onsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił książkę z katalogu wysyłkowego albo sprzęt komputerowy przez internet), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni (podstawa prawna: art. 7 ust.1 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzona przez produkt niebezpieczny). Termin ten jest terminem zawitym i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia.

  Warto wiedzieć, że przedsiębiorca – zawierając z nami umowę na odległość – ma obowiązek poinformować nas na piśmie o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni (tak stanowi art. 9 ust. 3 u.o.n.p.k.).

  Jeśli tego nie uczyni (konsument nie otrzyma pisemnego potwierdzenia takiej informacji), to termin na odstąpienie od umowy wydłuża się do trzech miesięcy (stanowi to art. 10 ust. 2 u.o.n.p.k.). Termin do odstąpienia od umowy bez podania przyczyn wydłuża się do trzech miesięcy także w przypadku, gdy przedsiębiorca co prawda poinformuje (na stronie internetowej lub w rozmowie telefonicznej) o prawie do odstąpienia od umowy bez podania przyczyn w ciągu 10 dni, ale nie dostarczy konsumentowi tej informacji na piśmie.

  Odstąpienie od umowy nie może nastąpić w dowolny sposób. Należy złożyć w dziesięciodniowym terminie oświadczenie na piśmie. Do zachowania terminu na odstąpienie wystarczy wysłanie oświadczenia do przedsiębiorcy. Najlepiej zrobić to listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Dobrze jest też sprawdzić w umowie z przedsiębiorcą, czy ten nie zastrzega żadnej innej formy odstąpienia od umowy. Przedsiębiorca nie powinien stawiać takich dodatkowych wymogów, niemniej jednak warto to sprawdzić, aby potem uniknąć sporu co do tego, czy odstąpienie od umowy było skuteczne.

 2. K 8 sierpnia 2013 w 08:38 - Odpowiedz

  W skrócie nie 7 tylko 10 dni w Polsce!

 3. emes2 8 sierpnia 2013 w 08:41 - Odpowiedz

  [quote]Obecnie w Polsce jest to siedem dni (…) [/quote] W Polsce okres zwrotu wynosi 10 dni.

  • Kan 8 sierpnia 2013 w 09:26 - Odpowiedz

   Przepraszam za błąd redaktora. Już poprawiłem Andrzej

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile