Start Forum Sprzęt Telefony – pozostali producenci i inne tematy Blackberry BlackBerry Z10: test Czytelnika

Viewing 7 reply threads
  • Author
    Posts
    • Kan
      Keymaster
      Liczba postów: 31072

      Ze względu na to, że mój iPhone został wysłany do serwisu, kilka dni będę czekał na jego wymianę postanowiłem na ten czas zaopatrzyć się w jakiś inny telefon. Jako, że nie jestem zwolennikiem Androida, pozostał mi wybór pomiędzy Windows Phone, a BlackBberry. Windowsa już kiedyś używałem, a więc wybór padł na BlackBerry Z10. Czy ten aparat jest jakąś alternatywą ?

      Pełna treść artykułu dostępna tutaj: BlackBerry Z10: test Czytelnika

    • Anonymous
      Guest
      Liczba postów: 139977

      A ile razy na miesiąc/rok włączasz telefon? To nie Android, który zawiesza się raz na 2 dni i trzeba go resetować. BB zawsze długo ładowały system, Z10 to i tak błyskawica w porównaniu z 9700.

      Co do aplikacji owszem nie jest to Apple/Android store, ale dzięki temu, ze nie jest ich dużo, to jakościowo są na przyzwoitym poziomie. Nie musisz się przedzierać przez tonę Androidowego spamu. Dla mnie BBWorld ma mniej więcej wszystko co potrzeba. Brakuje mi tylko aplikacji „jakdojade” i natywnych aplikacji bankowych. Reszta jest i ma się dobrze 🙂
      Jestem wielkim fanem BB, natomiast nie mam klapek na oczach. W Z10 narzekam na:
      – klapka przestała być dopasowana po tygodniu użytkowania (mimo, że nie zaliczyła spotkania z twardym gruntem);
      – przyciski są ostre, nie można było ich ładnie spiłować? Bardzo nieprzyjemne w dotyku;
      – głośnik zaczął trzeszczeć (niedeterministycznie – raz działa dobrze a raz słychać trzaski);
      – BB10 w dalszym ciągu potrzebuje szlifów. Jest o niebo lepiej niż w wersji 10.0, ale to jeszcze nie to co iOS (w ramach płynności i szeroko pojętego UX);
      – Z10 + Play to nie najlepszy duet. Wewnętrzny roaming „szkodzi” baterii jak mało co.

      Plusy:
      – korzystanie z klawiatury ekranowej może skutkować orgazmem, jest nie-sa-mo-wi-ta!
      – gesty, hub, UI, aparat/kamera;
      – miły w dotyku (oprócz przycisków), przyjemny dla oka.

    • Anonymous
      Guest
      Liczba postów: 139977

      Zacytuję kawałek tekstu : „Jedyna wada to zbyt długie uruchamianie – za to duży plus.” To jak to z tym jest ? Plus czy minus ? 🙂

    • LesH
      Participant
      Liczba postów: 3914

      Konkretnie wymieniono kluczowe zalety oraz istotne mankamenty. Praktyczna pomoc przy podjęciu decyzji: kupić – nie kupić?

    • mss
      Member
      Liczba postów: 1

      Telefon jest moim zdaniem bardzo dobry i patrząc na aktualne ceny jest wart zakupu. Telefon, a przede wszystkim system BB10 polecam osobom, które wiedzą do czego jest im on potrzebny. Jeżeli chodzi o polskie aplikacje, to zgadzam się, że nie jest ich za dużo, chodzi mi tu głównie o aplikacje banków (niektóre są jak np. ING lub Millenium, ale np. mBank nie ma) i inne użyteczne (np. Energa do rozliczeń) lub ułatwiające przeglądanie stron, ale np. akurat wiadomości Onetu, Interi, WP mi nie brakuje, gdyż przeglądanie tych stron w normalnej przeglądarce jest jak najbardziej wystarczające (HTML5 jest ok) .
      Brakuje też popularnych aplikacji takich jak Instagram (ma wkrótce być), czy Tumblr, Pinterest i wielu innych, ale np. te które są jak Facebook są lepsze niż na iOS.
      Osobiście używam Z10 do spraw zawodowych, choć uzupełniająco mam też iPhone 4S(ze względu choćby na aplikacje bankowe i wspomniane wcześniej aplikacje których niestety nie ma na BB10) i akurat dla tych zastosowań nie znalazłem lepszego systemu jak BB10. System ma bardzo dobrze zintegrowane ze sobą poszczególne funkcje, aplikacje i wszystkie powiadomienia, maile, smsy itp. pokazuje w jednym miejscu tzw. HUB. Z kolei kalendarz można idealnie powiązać z notatkami (Remember – aplikacja standardowa, zawierający również format Evernote (jest tez osobna aplikacja) i listami spraw do załatwienia (SlickTasks). Dokumenty, notatki i zdjęcia można przechowywać w samym telefonie, karcie pamięci do 64GB lub na wirtualnym dysku np. Box lub DropBox. Są programy do zarządzania transferami dokumentów (np. PlayCloud) i ich szyfrowania (Max Hide&Encrypt). Same dokumenty można z kolei idealnie skanować (aplikacja PaperPusherScanner jest najlepsza jakiej do tej pory używałem). Do nawigacji używam wbudowany program Mapy oraz inna aplikację korzystająca z Google Maps – program BeMaps Pro. Oczywiście za niektóre aplikacje trzeba zapłacić, ale uważam, że warto wydać parę PLN`ów na coś co działa dobrze i ułatwia życie. Jest jeszcze również słynny BBM. Jest też cała masa innych popularnych aplikacji jak np. Skype, WhatsApp, GG, Linkedin, Badoo, Foursquare, SoundHound, Endomondo, Yanosik, Wykop itp. oraz gry, których jest na prawdę całkiem sporo (choćby wspomniane od Rovio) i są na czasie. Jest oczywiście sporo śmieci jak np. cała masa map miast i tzw. launchery do programów, których nie ma natywnych wersji na BB10 np. do wspomnianego Tumblr czy też Instagram, ale gdzie takich programów nie ma. Na Adroida chyba przeważają.
      Podsumowując BB10 to bardzo dobry system, alternatywny do iOS. Jest płynny i bardzo intuicyjny. Porównując z iPhone to uważam, że w obu systemach w zależności od danej funkcji niektóre są bardziej intuicyjne w BB10, a niektóre w iOS, choć iOS 7 w porównaniu do iOS jest męczący i mniej przejrzysty, ale to może kwestia przyzwyczajenia.
      Mam nadzieję, że będzie się rozwijał i aplikacji będzie przybywać, szczególnie tych polskich. Mam świadomość, że producent popełnił błędy marketingowe i spóźnił się z wypuszczeniem na rynek nowego systemu, co konkurencja wykorzystała. Trzeba jednak powiedzieć szczerze, że rynek telefonów i systemów operacyjnych jest bezwzględny, a przekonanie ludzi o katastrofalnym braku aplikacji jest w przypadku BB10 tak silne, że osobiście nie uważam, że szybko zdobędzie on popularność, o ile w ogóle.

    • Anonymous
      Guest
      Liczba postów: 139977

      Panowie, a czy nie jest przypadkiem z Z10 tak jak z poprzednimi modelami 9xxx, że wyjęcie i włożenie baterii to nie jest tylko włączanie terminala ale także funkcja WIPE? Stąd prawdopodobnie tak długi okres oczekiwania.

    • sebi997
      Participant
      Liczba postów: 1304

      W UK pojawil sie w preepaidzie od 149 funtow a wiec dosc przyzwoita cena jak za nowy telefon, a wiec jesli ktos ma rodzine lub znajomych warto skorzystac

    • Anonymous
      Guest
      Liczba postów: 139977

      BlackBerry Z10 permanentnie mi się nie łączy z kompem przez BBlink. Jak czytam tu: http://cosiepsuje.com/produkt/176/z10.html to widze, że nie jestem sam. A wy, mieliscie podobne problemy?

Viewing 7 reply threads
Reply To: BlackBerry Z10: test Czytelnika
Your information: