Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7-Dwa szybkie zestawy Mesh do zwiększenia zasięgu i szybkości domowej sieci WIFI

Dwa szybkie zestawy Mesh do zwiększenia zasięgu i szybkości domowej sieci WIFI

Obecnie w każdym gospodarstwie domowym znajdziemy się coraz więcej urządzeń sieciowych. Komputery, smartfony, telewizory a nawet inteligentne pralki i ekspresy do kawy – wszystkie te sprzęty potrzebują dostępu do Internetu, żeby w pełni móc korzystać z ich możliwości.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, w wielu domach pojawia się dodatkowa konieczność zapewnienia dobrej jakości dostępu do Internetu. Potrzeby  młodszych Internautów są równie ważne jak ich rodziców. Efektywna nauka wymaga bowiem coraz częściej szybkiego i stabilnego łącza – jest ono niezbędne do przeglądania zasobów Wikipedii czy też zdalnych lekcji przez Teams lub Zoom.

Jednym ze sprawdzonych i prostych sposobów na zapewnienie zasięgu WIFI w całym domu jest kupno zestawu Mesh, który przy odpowiednim rozstawieniu pokryje zasięgiem WIFI całe mieszkanie lub dom. Jeśli dodatkowo, chcemy mieć zabezpieczenie przed awarią głównego łącza Internetowego to warto zaopatrzyć się w urządzenie z dostępem do sieci 4G/LTE.

TP-Link Deco X20-4G

Takim właśnie routerem jest TP-Link Deco X20-4G, który pozwala też na połączenie się z siecią komórkową 4G. Urządzenie oferuje transfery WIFI sięgające 1800 Mb/s w standardzie WIFI 6 – 1201 Mb/s w paśmie 5GHz i 574 w paśmie 2.4 GHz.  W przypadku połączenia 4G, maksymalne transfery danych przy pobieraniu z Internetu przez sieć komórkową sięgają 300 Mb/s. Deco X20-4G wyposażony jest w dodatkowe złącza do podpięcia opcjonalnej,  zewnętrznej anteny 4G.

Pierwsze uruchomienie i konfiguracja routera jest szybkie i proste. Przez cały proces instalacji jesteśmy poprowadzeni przez aplikację mobilną. Konieczne jest tylko podłączenie urządzeń do zasilania, włożenie karty nano-Sim do urządzenia oraz wpięcie kabla ethernet. Po kilku minutach urządzenie jest gotowe do pracy.

Deco X20-4G możemy połączyć z innymi urządzeniami serii Deco, tworząc tym samym sieć Mesh. Jak to w praktyce działa?  Każde urządzenie w domu łączy się z punktem dostępowym, który oferuje w danej chwili najlepsze parametry połączenia. Gdy przemieszczamy się z pokoju do pokoju, to zmiana urządzenia następuje dla nas niezauważalnie i bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek działań z naszej strony. Punkty dostępowe w sieci Mesh mogą być ze sobą połączone kablem Ethernet 1Gbit, więc transfer danych między nimi jest bardzo szybki. Gdy nie ma możliwości połączenia kablem, to można  skorzystać z połączenia bezprzewodowego WIFI.

Produkty TP-Link wyposażone są też w oprogramowanie Homeshield, które chroni naszą sieć domową przed atakami z zewnątrz. Homeshield rozpoznaje strony ze złośliwym oprogramowaniem i blokuje do nich dostęp. Możemy też ustawić dokładne reguły kontroli rodzicielskiej dla dzieci. Oprogramowanie Homeshield skanuje też urządzenia IoT w naszej sieci i wykrywa potencjalne luki w ich zabezpieczeniach. Lista funkcjonalności jest naprawdę spora a część z nich dostępna jest w rocznej lub miesięcznej subskrypcji.

homeshield

TP-Link Homeshield

Deco X20-4G sprzedawany jest w opcjonalnym zestawie z jednym lub dwoma dodatkowymi jednostkami Mesh. Pozwoli to na budowę wydajnej sieci WIFI nawet w dużych lokalach i wielopoziomowych domach.  Dzięki obsłudze połączenia 4G zestaw może nam posłużyć do łączenia się Internetem przy pomocy sieci komórkowej. Możemy też skorzystać z połączenia 4G w sytuacji, gdy nasz główny dostawca stacjonarny ma awarię.

Mercusys Halo H50G

Drugim interesującym urządzeniem jest zestaw Mercusys Halo H50G. Zestaw ten składa się z 3 jednostek Mesh, które mogą pokryć zasięgiem lokal o powierzchni aż 550 m2.  Jednostki te są bardzo małe (88 x 88 x 88mm) i bez problemu rozmieścimy je w rożnych miejscach naszego mieszkania.

Mercusys Halo H50G wspiera standard WIFI 5. Urządzenia w zestawie pracują na pasmach 2.4 i 5 GHz a dzięki zintegrowanym pasmom, widoczne są pod jedną, wspólną nazwą SSID.  Wszystkie urządzenia w sieci mogą się zatem łączyć z jednym SSID – a jeżeli są to urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety – to przełączanie między jednostkami Halo o najsilniejszym sygnale i najlepszej wydajności następuje automatycznie.

Mercusys Halo jest w stanie zapewnić do 6 jednoczesnych strumieni o dużej przepustowości ( o 2 więcej niż Deco X20-4G ), co przydaje się szczególnie przy streamingu danych na urządzenia mobilne lub podczas gier sieciowych.

Pierwsza konfiguracja urządzenia jest prosta i możemy jej dokonać przy pomocy aplikacji mobilnej, która w kilku krokach przeprowadza nas przez proces instalacji. Jeżeli mamy już w domu router albo router z modemem to możemy ustawić zestaw Halo w trybie punktu dostępowego, który po prostu zwiększy zasięg sieci. Z kolei tryb routera przyda nam się gdy dysponujemy np. modemem dającym dostęp do Internetu przez kabel WAN.

Aplikacja mobilna pozwala nam stworzyć profile użytkowników a następnie ustawić dla nich różne parametry pracy urządzenia. Przykładowo, możemy ustawić dla dzieci limity czasu spędzonego w sieci, zablokować czasowo dostęp do sieci dla wybranych użytkowników oraz ustawić filtry treści, które zablokują strony internetowe nieodpowiednie dla dzieci. Dostępny jest także przegląd podłączonych do sieci urządzeń a w przypadku, gdy dojdzie nowe urządzenie, dostaniemy powiadomienie na telefon.

Oba urządzenia – tj. Deco X20-4G i Mercusys Halo H50G – pozwalają nam na konfiguracje osobnej sieci dla gości. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy chcemy dać komuś dostęp do naszej sieci, ale nie chcemy przekazać mu naszego hasła.

Podsumowanie

Zarówno TP-Link Deco X20-4G jak i Mercusys Halo H50G  pozwalają nam na proste skonfigurowanie wydajnych sieci Mesh oferujących prędkości powyżej 1800 Mb/s. Dzięki wykorzystaniu kilku punktów dostępowych, zasięg WIFI będzie dobry nawet w dużych lokalach. Oba urządzenia dają spore możliwości konfiguracji parametrów pracy i zabezpieczeń – także przy pomocy aplikacji mobilnej. Mercusys Halo oferuje minimalnie większą prędkość przesyłania danych z 6 jednoczesnymi strumieniami. Z kolei TP-Link Deco X20-4G oferuje też dostęp do sieci komórkowej 4G, co przyda się szczególnie wtedy, gdy w okolicy nie ma możliwości instalacji stałego łącza lub gdy chcemy mieć łącze zapasowe.

TP-Link Deco X20-4G dostępny jest w cenie 999 zł w wersji z jednym urządzeniem WIFI+4G. Natomiast 3-elementowy zestaw Mercusys Halo H50G kupimy już za ok 350-370 zł.Autor |2022-08-30T11:25:38+02:0030 sierpnia 2022 11:04|Kategorie: Artykuły, Newsy, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.