Mate 50 Pro, najnowszy model chińskiego producenta niedawno trafił na półki sklepowe. Przy cenie zaczynającej się od ok 6 tys złotych nie jest to tani telefon i przed zakupem warto ocenić czy spełni nasze oczekiwania i czy taki wydatek będzie zasadny.

Budowa i wygląd

Mate 50 Pro to stosunkowo duży telefon. Jednak dzięki zaokrąglonemu po bokach ekranowi, smartfon dobrze leży w dłoni i jest przyjemny w dotyku. W testowym modelu Orange, tylna ścianka została wykonana z wegańskiej imitacji skóry w kolorze pomarańczowym. Możemy się też zdecydować na wersje pokryte z tyłu wzmocnionym szkłem w kolorze czarnym lub srebrnym.

Telefon waży 205 gramów a jego wymiary to 163x75x8.5 mm. Przycisk zasilania został umieszczony po prawej stronie. Nad nim znajdziemy klawisze regulacji głośności.

Na dole umieszczono przycisk zasilania USB-C, mikrofon oraz głośnik. Znajdziemy tu też slot na kartę nanoSIM (tylko jedną) oraz na kartę pamięci w standardzie Huawei. Sporą w standardzie pamięć na dane tego telefonu możemy więc jeszcze rozbudować o kolejne kilkaset GB.

W górnej części znajduje się też dodatkowym mikrofon oraz nadajnik podczerwieni, który możemy wykorzystać np. do funkcji pilota RTV.

Całość pod kilkoma względami przypomina poprzednią generację – zaokrąglony wyświetlacz i okrągła wyspa na moduł kamer z tyłu. Widzieliśmy to już w Mate 40 Pro. W nowej wersji zmieniły się jednak detale – np. zamiast otworu na przednie sensory w ekranie mamy teraz umieszczony centralnie notch. Inny jest też rodzaj użytych materiałów.

Telefon standardowo spełnia normę wodo-odporności IP68, co oznacza, że możemy go umieścić w wodzie na głębokości do 2m na 30 min, bez ryzyka zalania. Jednak wersja Orange może wytrzymać zanurzenie do 6 metrów.

Całość sprawie bardzo dobre wrażenie – jest przyjemna w dotyku a użyte materiały gwarantują według producenta bardzo dobrą wytrzymałość na upadki i inne uszkodzenia.

W nowym zestawie dostajemy ładowarkę o mocy 66  watów oraz kabel USB-C do ładowania.

IMG 5192

Ekran

Zastosowany w Mate 50 Pro ekran to panel OLED o przekątnej 6.74 cala i rozdzielczości 2616×1212 px. Odświeżanie ekranu można ustawić na max 120 Hz, ale w celu oszczędzania energii lepiej zostawić automatyczną regulację częstotliwości – system automatycznie dostosuje zależnie od aplikacji. Przykładowo, przy scrollowaniu treści w aplikacji społecznościowej zostanie ona zwiększona.

Ekran wspiera HDR10+ co oznacza, że dobrze radzi sobie z obrazami z bardzo dużą dynamiką.

Jasność ekranu jest spora. Nie jest to poziom iPhone 14 Pro Max, ale w jasnym słonecznym dniu nie będziemy mieli problemu z odczytaniem zawartości. Także w nocy będziemy w stanie ściemnić ekran do poziomu, który nie razi w oczy.

Pomarańczowa wersja Mate 50 Pro, wyposażona jest w ekran wzmocniony specjalnym szkłem Kunlun, który ma być znacznie mocniejszy niż pozostałe warianty.

Notch, czyli wcięcie na kamery przednie i głośnik jest dosyć szeroki,  ale jego wysokość jest dosyć mała i nie zabiera dużo obrazu.  W notchu umieszczono kamerę do selfie, sensor głębokości do identyfikacji twarzy oraz głośnik.

A propos sensorów – oprócz robienia selfie służą one też do odblokowywania telefonu przy pomocy skanowania twarzy. W Mate 50 Pro działa to szybko i sprawnie. Podobnie jest zresztą z czytnikiem odcisków palców umieszczonym pod ekranem. Jeśli skonfigurujemy obie metody biometrycznej identyfikacji to dostęp do naszego telefonu będzie szybki i wygodny.

Flagowy telefon wymaga mocnego procesora i nie inaczej jest w przypadku Mate 50 Pro. Za obliczenia odpowiada tutaj układ Snapdragon 8+ Gen1, który wspiera jednak tylko standard LTE. 5G nie jest dostępne.  W zależności od wersji mamy do dyspozycji 256GB lub 512GB pamięci na dane.

Testy syntetyczne pokazują, że Mate 50 Pro jest w ścisłej czołówce. Wynik na poziomie 915 i 3797 punktów w Geekbench odpowiednio w trybie jedno- i wielowątkowym plasuje ten telefon przed Samsung Galaxy S21 i nieco za MI 11 Ultra. W przypadku 3D Mark telefon wykonał test Wildlife Extreme a prędkość zwykle przekraczała 16 FPS. Mate uzyskał tutaj bardzo dobre 2726 punktów.

W praktycznym użytkowaniu też to widać. Jeśli mamy wiele uruchomionych aplikacji to ich używanie i przełączanie między nimi następuje bez opóźnień. Scrollowanie jest płynne a gry 3D działają bez opóźnień.

Hardware

 

Screenshot 20221118 074832 com.futuremark.dmandroid.application

Audio

Oba głośniki  – ten umieszczony nad ekranem i większy głośnik na spodzie obudowy pozwalają na uzyskanie efektu stereo podczas np. oglądania filmów. Jakość dźwięku jest bardzo dobra.

Bateria

Wbudowana bateria ma pojemność 4700mAh. Przy średnio-intensywnym użytkowaniu wystarczała ona na ponad 2 dni pracy. A jeśli korzystamy z telefonu rzadko to nawet dłużej. To bardzo dobry wynik, który plasuje ten telefon w ściślej czołówce.

Dołączona w zestawie ładowarka ma moc 66W. Pozwala to na naładowanie telefonu do ok 45% w ciągu pół godziny i do 80% w ciągu godziny. Nie jest to aż tak szybki wynik jak uzyskuje np. Realme z ładowarką o mocy 150W, ale i tak bardzo dobry i lepszy niż np. iPhone 13 i 14 Max Pro.

Przydaje się też ładowanie bezprzewodowe. Działa ono z mocą do 50W, ale w tym przypadku musimy osobno nabyć odpowiednią ładowarkę. Telefon wspiera też bezprzewodowe ładowanie zwrotne, co oznacza, że przy pomocy Mate’a naładujemy np. nasz smartwatch.

Funkcje foto

Telefony z serii Mate zawsze oferowały zaawansowane funkcje foto i nie inaczej jest w przypadku Mate 50 Pro. Huawei sukcesywnie dodaje nowe funkcje do swoich modułów kamer. Wprawdzie nie znajdziemy w tym modelu już znaczka Leica, jednak nie oznacza to w żadnym wypadku zastoju. W najnowszym Mate jest obiektyw z przesłoną, która ma 10 poziomów otwarcia. Producent nazwał te funkcję Huawei Ultra Aperture Xmage Camera. W połączeniu z obiektywem tele 90mm i obiektywem ultraszerokokątnym jest to kombinacja, która daje dobrej jakości zdjęcia. Warto dodać, że dwie z trzech kamer mają optyczną stabilizację obrazu.

Parametry zestawu kamer są następujące:

  • Kamera główna: 50Mpix, ekwiwalent 24mm f/1.4 – f/4.0 zmienna przesłona, OIS
  • Ultra-wide: 13MPix, ekwiwalent 13mm, jasność f/2.2 lens
  • Tele: 64Mpix, 90mm, f/3.5, OIS

Aplikacja kamery oferuje szereg różnych trybów fotografowania. Te najczęściej używane znajdziemy na przewijanej w poziomie liście trybów. Bardziej specjalistyczne tryby fotografowania dostępne są na osobnym ekranie. W trybie AI parametry dobierane są automatycznie w zależności od sceny.

Warto przyjrzeć się bliżej trybowi zaawansowanemu. Możemy w nim regulować niemal wszystko – tak jak w tradycyjnej lustrzance. Szybkość migawki, przesłona, ogniskowa, zoom. Oprócz tego różne dodatkowe ustawienia takie jak balans bieli, tryb autofokusa i czułość. W efekcie jesteśmy w stanie dobrze ustawić parametry robienia zdjęcia, ale wymaga to oczywiście trochę czasu i wiedzy co chcemy osiągnąć. Nawet jak nie znamy się na zaawansowanych ustawieniach to warto trochę poeksperymentować.

Zdjęcia robione w trybie wysokiej rozdzielczości mają wymiary 8192×6144 pikseli i są ogromne. W zależności od sceny, pojedynczy plik może zajmować od kilku do kilkunastu MB.

Ogólnie, jakość zdjęć robionych telefonem jest w mojej opinii bardzo dobra.

Zdjęcia nocne

W telefonie zastosowano matrycę typu RYYB, która nieco inaczej niż standardowe układy rejestruje kolory. Potem, przy pomocy odpowiednich filtrów i algorytmów obraz jest obrabiany i w rezultacie otrzymujemy zdjęcię w naturalnych kolorach. Efektem jest znacznie większa czułość matrycy co przekłada się na lepsze zdjęcia nocne. Galerię zdjęć nocnych przedstawiamy poniżej.

Warto też porównać zdjęcia robione w trybie nocnym ze zdjęciami robionymi standardowo. W pierwszym przypadku zdjęcie jest robione przez kilka sekund. Lepiej wtedy trzymać telefon nieruchomo, ale jeśli poruszymy delikatnie ręką to też nic się nie stanie – algorytmy zniwelują ten ruch.  Zdjęcie robione w trybie standardowym zajmuje ułamek sekundy. Efekty można zobaczyć na poniższych 2 zdjęciach. Widać, że zdjęcia robione w trybie nocnym mają nieco większą głębie kolorów i lepszą dynamikę. Niemniej jednak spora pochwała dla Huawei za to, że nawet zdjęcie standardowe jest bardzo dobrej jakości, jest dokładne i nie ma szumów.

Porównanie z fotkami nocnymi robionymi iPhone 13 Pro Max możemy zobaczyć na kolejnych 2 zdjęciach. Tutaj oba telefony wypadają dobrze, ale Huawei bardziej rozjaśnia ciemne elementy scenerii. iPhone ze swoją mniejszą czułością matrycy jest jednak nieco bardziej naturalny – na zdjęciu widać to co widzi ludzkie oko. W Mate 50 Pro widzimy znacznie więcej.

Zdjęcia Tele

Teleobiektyw telefonu o ogniskowej w ekwiwalencie 90mm daje 3.5x przybliżenie w stosunku do głównego aparatu. Rozdzielczość matrycy wynosi aż 64 Mpix co powinno przełożyć się na zdjęcia o dużej szczegółowości. Porównajmy efekty poniżej.

Jak widać nawet przy umiarkowanych zbliżeniach rzędu 5x-10x tele zdjęcia są dobrej jakości. Przy dużych powiększeniach rzędu 50x – 100x przybliżenie jest ogromne ale widać już efekty działań algorytmów  wyostrzających.

Zdjęcia ultra makro

Do robienia zdjęć w dużym przybliżeniu najlepiej wykorzystać obiektyw ultra wide, który można przybliżyć na kilka centrymetrów do fotografowanego obiektu. Zdjęcia są wyraźne i dobrze nasycone. Kamera makro ma mniejsza rozdzielczość niż pozostałe, ale 13 Mpix to i tak dużo i powinno wystarczyć.

Podsumowanie

Mate 50 Pro to bez wątpienia dobry telefon, za który jednak musimy też sporo zapłacić. W cenie ponad 6 tys zł znajdziemy też kilka interesujących ofert od Samunga, Xiaomi i Apple.

Huawei oferuje bardzo dobry zestaw funkcji fotograficznych z zaawansowanymi matrycami i obiektywami – czyli coś, w czym konkurenci są nieco w tyle. U Samsunga, Apple i innych producentów znajdziemy jednak o wiele bardziej rozbudowany ekosystem aplikacji. Tego Huawei App Gallery nie ma i prędko nie będzie mieć. Wprawdzie możemy skorzystać z pewnych zastępczych rozwiązań takich jak GSpace, ale jest pewnego rodzaju proteza.

Jakość wykonania, ekran, bateria i szybkość działania stoją na bardzo wysokim poziomie.

Zalety:

  • Bardzo dobrej jakości kamery
  • Wodoszczelność IP68 (w modelu Orange do 6m)
  • Dobrej jakości obudowa
  • Jasny i czytelny ekran o dużej rozdzielczości i wysokim odświeżaniu
  • Szybki procesor i układ grafiki
  • Dużo pamięci na dane z możliwością zwiększenia poprzez kartę pamięci.

Wady

  • Spora cena
  • Brak obsługi 5G
  • Brak dostępu do usług Google i sklepu z aplikacjami Play